ζεϊμπέκικο ολόκληρο

Εκφραστείτε ελεύθερα..
Κλειδωμένο
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ζεϊμπέκικο ολόκληρο

#36 Δημοσίευση από AGIS »

Λοιπόν βρέθηκα 3 μέρες εκτός δικτύου και τώρα βλέπω μαζεμένες τις απαντήσεις.
Κι έχω να πω:

Νίκο (liga rosa), δεν είμαι υπέρ κάποιου δόγματος συρραφής συνθημάτων, απλά μια μέρα πριν κανά μήνα ταξιδεύοντας μόνος χωρίς ραδιόφωνο καμιά 300αριά χλμ, πράγμα που σημαίνει ότι μέσα στ' αυτοκίνητο πέρασα ώρες διαλογισμού, απαγγελίας και τραγουδιού πρώτη και δεύτερη φωνή ταυτόχρονα, και καθώς με απασχολούσε χρόνια πώς το παλιό "μισό ζεϊμπέκικο" θα γινόταν ολόκληρο μου ήρθε στο μυαλό και στο στόμα η "εύκολη λύση" με τα δίστιχα πάσης χρήσεως, τα δίστιχα έγιναν δίστιχα-συνθήματα, για να γίνει το πράγμα λίγο πιο ενδιαφέρον και καθώς επίσης ταίριαζε μετρικά οι "στίχοι" των συνθημάτων έγιναν πλεχτοί, κάποιες συλλαβές που έλειπαν καλύφτηκαν με το "γιαρ" ("γιαρ δε τρωει δεν τραγουδαει γιαρ δεν πίνει ουδε γλεντάει", από το Νταλγκά), μπήκε κι η τελευταία στροφή που ήταν μισοέτοιμη από χρόνια, μου φάνηκε πως το σύνολο λειτουργεί κι έτσι κι έγινε αυτό το τραγούδι. Δηλ. δεν είμαι ούτε υπέρ κάποιου δόγματος που απορρίπτει τη συρραφή συνθημάτων.

Εν προκειμένω η ιδέα με τα συνθήματα είχε και το εξής που είδα σαν θετικό, και που είναι αυτό ακριβώς που εντοπίζει ο για-το-ανικανοποίητο, κριτικά από την πλευρά του: το ότι δηλαδή ενώ στην πρώτη στροφή ο "χορός" καλεί τον τύπο να χωρέσει το νόημα της ζωής ανάμεσα σε 12 στιχάκια και να τα πει με δικά του λόγια, αυτός ξαφνικά τους ρίχνει 12 στιχάκια που μόνο δικά του λόγια δεν είναι. Και που αν αυτά-καθαυτά τα 12 δε μιλάνε για το "νόημα της ζωής", ωστόσο δεν αποκλείεται καθόλου -και βέβαια όποιος θέλει ας το αμφισβητήσει- ότι το νόημα της ζωής "χωράει ανάμεσα" σ' αυτά "τα 12 στιχάκια" όπως είναι και η απαίτηση του "χορού" στο πρώτο τετράστιχο... Κι εν πάσει περιπτώσει, αν το πάρουμε αντίστροφα, "νόημα της ζωής" δεν χωρά "ανάμεσα" στο αντίθετο από αυτό που λένε τα 12 στιχάκια-συνθήματα... Γνώμη μου βέβαια!

Και περνάω την εξιστόρηση στην ένσταση του για-το-ανικανοποίητο: Το ότι είχα έτοιμη και μια δεύτερη εκδοχή δεν σημαίνει ότι δε μ' άρεσε το στιχούργημα. Η δεύτερη εκδοχή ήταν μάλλον ένα παιχνίδι αισθητικής (--> "συρραφή συνθημάτων") και πολιτικής (--> νόημα των συνθημάτων) αυτολογοκρισίας, έχοντας φανταστεί ότι στην κουβέντα με μεγάλη πιθανότητα θα ανέκυπτε κριτική σε αυτά τα δυο πεδία. Αυτή θα ήταν μια εκδοχή της αυτολογοκρισίας που θα έκανα αν ήμουν αναγκασμένος να την κάνω. Αυτό δεν αναιρεί ότι έχει κι αυτή η εκδοχή μια αλήθεια, όμως αν και αποτελείται από 12 στιχάκια παραλείπει από την αλήθεια της άλλα 12: αυτά που ζητάνε αυτοί να τους πει αυτός στην πρώτη στροφή. Πάντως η τελευταία στροφή της 2ης (και μάλλον καλύτερα χωρίς το διπλό "μου", όπως λέει κι ο αεροκωπηλάτης) άνετα θα μπορούσε να μπει και στην 1η εκδοχή. Στο κάτω-κάτω δεν ξέρω κι εγώ αν το τραγούδι στιχουργικά έχει τελειώσει: αφού η ιδέα ανάγεται στα αδέσποτα δίστιχα, οι πιθανές παραλλαγές είναι κι αυτές μέσα στο πρόγραμμα, τα συνθήματα δεν τελειώνουν ποτέ άλλωστε!
Ποιος ξέρει ποια θα είναι η μορφή του ως τη στιγμή του πρώτου λάιβ, το καλοκαίρι στην κουρούτα, νάμαστε καλά... *drunk*

Σταματάω εδώ γιατί παραφλυάρησα και άλλωστε δε συνηθίζεται να μιλά κανείς για το "έργο του". Υποτίθεται ότι τα έργα μιλάνε από μόνα τους, διαφορετικά καταλήγει κανείς να μιλά για τον εαυτό του και ενδεχομένως να περιαυτολογεί.
Μόρτισσα, αφού χόρεψες και μια ζεϊμπεκιά το τραγουδάκι δικαιώνεται.
Τρελάκιας, αν δέσουνε τίποτα στίχοι με την ωραία μελωδία θα ειδοποιήσω.

Τρελλάκιας
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013 10:10 pm

Re: ζεϊμπέκικο ολόκληρο

#37 Δημοσίευση από Τρελλάκιας »

Άγη, ελπίζοντας πως δεν γίνομαι πιεστικός και επειδή δεν τα ' πα όλα για τη μουσική πλευρά του τραγουδιού σου, σου δίνω κι' αυτούς τους στίχους να γράψεις ότι μουσική σου κατεβάσει η γκλάβα (άν σου αρέσουν)!
στιχοι..jpg
στιχοι..jpg (107.32 KiB) Προβλήθηκε 8514 φορές

Τρελλάκιας
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013 10:10 pm

Re: ζεϊμπέκικο ολόκληρο

#38 Δημοσίευση από Τρελλάκιας »

Έ, όχι και τρομοκράτης!!! Γλώσσα λανθάνουσα. Μετανάστης είναι το σωστό!

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: ζεϊμπέκικο ολόκληρο

#39 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Φίλε AGIS καλησπέρα!!

Όπου και αν είσαι όπου και αν πατάς να περνάς καλά και να γρατζουνάς στο μπουζούκι σου και στην κιθάρα σου γνωστά η προσωπικά τραγούδια.
Χαίρομαι για την απάντηση σου στο σχόλιο μου για το τραγούδι σου. Κατάλαβες ότι οι παρατηρήσεις μου έγιναν επί τη βάσει αυτών που διάβασα και άκουσα και μόνο. Και το λέω αυτό γιατί βλέπω να υπάρχει ένα ¨ηλεκτρικό κλίμα¨στο sealabs με το οποίο διαφωνώ. Αλλά αυτή είναι μία άλλη ιστορία που δεν χωράει στο σχόλιο αυτό.
Εγώ αυτό που θέλω να κρατήσεις είναι το γεγονός ότι εσύ δημιουργείς εκ του μηδενός και εμείς εκ του ασφαλούς σχολιάζουμε. Συνέχισε να κάνεις αυτό που αγαπάς να πλέκεις στιχάκια να γράφεις μουσικές. Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν έχεις τον φόβο του να εκτεθείς.
Εδώ θα είμαστε να σε παρακολουθούμε και να σχολιάσουμε με καλή την πίστη νέες σου μουσικές και τραγούδια.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ζεϊμπέκικο ολόκληρο

#40 Δημοσίευση από AGIS »

"ηλεκτρικο κλίμα": ωραίος τίτλος για ένα τραγούδι που θα 'βαζε τα πράγματα στη θέση τους...
Για να πω την αλήθεια ξαφνιάστηκα χθες. Μπήκα είδα τις απαντήσεις που είχαν μαζευτεί 3 μέρες, ανάμεσα σ' αυτές και κάποιες που δεν κατάλαβα το νόημα, έγραψα τα δικά μου και πάτησα "υποβολή", και κατόπιν είδα τα ψιλά-ψιλά γραμματάκια του φίλου μου του Νίκου οπότε και κατάλαβα το νόημα των ακατανόητων.
"Το περίσσιο χαλάει το ίσιο", ή αλλιώς: "το περίσσιο είναι ψεύτικο - το λιγοστό είναι ντροπαλό" αλλά φαίνεται ότι όποτε αποφεύγουμε το περίσσιο φοβόμαστε μη μας περάσουν για ντροπαλούς και προκειμένου να μη μας περάσουν για ντροπαλούς καταφεύγουμε στο περίσσιο.

Κατά τα άλλα, οι διαφωνίες σε μια συζήτηση αποτελούνε τροφή της, και από την πλευρά μου αν δεν ήθελα συζήτηση με διαφωνίες, χωρίς βέβαια να με απασχολεί ή να έχω και απορίες για το ποιος είναι ποιος, δεν θα έβαζα ένα τραγούδι σαν κι αυτό αλλά θα διάλεγα κάτι το αισθητικά και ιδεολογικά ανώδυνο. Ενώ τώρα διατηρώ τον ρόλο του "μόνου ωραίου" εδώ πέρα. Τι να πω, πολύ ευχάριστο.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ζεϊμπέκικο ολόκληρο

#41 Δημοσίευση από liga rosa »

άγη με κάλυψες, και να με συμπαθάς αν σου έπεσαν "ηλεκτρισμένα" τα λόγια μου. όπως είπα και στον μάκη, δεν είχα τέτοια "άγρια" διάθεση.
για τα ψιλά γράμματα, το περίσσιο ήταν απάντηση σε άλλο περίσσιο. τέσπα, αρκετά με αυτό.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Τρελλάκιας
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 02 Φεβ 2013 10:10 pm

Re: ζεϊμπέκικο ολόκληρο

#42 Δημοσίευση από Τρελλάκιας »

01:30 Βράδυ Σαββάτου...
Ακούω όμορφα τραγουδάκια από το ράδιο κι΄αγαλλιάζει η ψυχούλα μου!
Μάλλον εσείς εδώ νομίζετε ότι είστε η στοά των αθανάτων. Μόνο που ξεχαστήκατε και γίνατε γραφείο κηδειών. Αντί για μπουζουκάκια, κιθαρίτσες, μπαγλαμάδες, βγάζετε φτυάρια, τσάπες και τσουγγράνες...
Αυθόρμητα και όχι εξ' επίτηδες σας αφήνω γειά και να 'στε όλοι σας καλά...
3 μήνες που ασχολήθηκα, μου ήτανε ( ή σας ήτανε;) πολλοί!!!
Admin διέγραψε τις δημοσιεύσεις μου, γιατί ήταν αυθόρμητες και όχι επεξεργασμένες (χεσμένες που λένε μερικοί)... Ά... και την επόμενη φορά που θα σου κάνουν παραγγελιά, μην είσαι τόσο χαβαλές, γιατί μπορεί να παρεξηθεί καποιος ( 'κείνο με τη Πρωτομαγιά το θυμάσαι, ε...)...εεεΕΕΕυχαριστώ.


Υ.Γ.1 : Πήγα να ψιλοκολήσω με τον Άγη, αλλά κι' αυτός είναι μη χεσμένος ( δηλαδή επεξεργασμένος).
Πλάκα κάνω λέμε.... Άγη γερά (μακάρι να σε ακούσω κάποια στιγμή)!!!!
Υ.Γ.2 : Αdmin μπορείς να με διαγράψεις στα πάντα όλα από το http://rebetiko.sealabs.net !!!!!!!!!!!!

Κλειδωμένο

Επιστροφή σε “Δημιουργική Γωνιά”