ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Μήνυμα
Συγγραφέας
tasosaigaleo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006 04:12 am

ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

#1 Δημοσίευση από tasosaigaleo »

Ο Αντώνης Αμιραλής (Κορδελιό Σμύρνης 1896 - Αθήνα 1959) με το παρατσούκλι Παπατζής, έγινε γνωστός για την δεξιοτεχνία του και τα απιστευτα "κεντήματα" στο παίξιμο της αρμόνικας.Γνωρίζουμε όμως ότι έπαιζε και άλλα όργανα όπως βιολί και μπουζούκι.
Στο τραγούδι "Χήρα και Μάγκας" του Ιακώβου Μοντανάρη και συγκεκριμένα στην εκτέλεση με τον Στελλάκη και την Φρατζεσκοπούλου ηχογραφημένο το 1933,
display.php?d=0&recid=15768
και https://www.youtube.com/watch?v=PMXJGI27HC8
στο 2.02 λεπτό η Μαρίκα Φρατζεσκοπούλου ακούγεται ξεκάθαρα να λέει "Γειά σου Παπατζη με το μπουζούκι σου"
Άλλο ένα τραγούδι που αναφέρεται ότι παίζει μπουζούκι ο Αντώνης Αμιραλής (παρόλο που εγώτο ακούω για κιθάρα), είναι το Δώδεκα χρονώ κορίτσι στην εκτέλεση με την Ρόζα Εσκενάζυ που στο 2.34 χαιρετάει και λέει "Γειά σου Παπατζή μου"
display.php?d=1&recid=3831
https://www.discogs.com/Roza-Eskenazi-R ... se/5576044 είναι το 11 στη λίστα
Υπάρχουν άραγε και άλλα τραγούδια που να παίζει μπουζούκι αυτός ο μεγάλος μουσικός?

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

#2 Δημοσίευση από peloponnisios »

Κιθάρα ακούγεται στο πρώτο τραγούδι, παρά την προσφώνηση της Φραντζεσκοπούλου. Και στο δεύτερο πάλι κιθάρα είναι. Στο ένθετο του CD που παραθέτεις ο επιμελητής (Charles Howard) σημειώνει παραδόξως ότι ο Αμιράλης παίζει μπουζούκι. Επειδή είναι σχεδόν σίγουρο ότι οι πηγές του Τσάρλι είναι από αρχεία ηχογραφήσεων, πρέπει να υποθέσουμε ότι για κάποιο λόγο σημειώθηκε "μπουζούκι" αντί για "κιθάρα" στην καρτέλα ηχογράφησης.

Τελικά, εκτός από μία ανακριβή προσφώνηση και μία λανθασμένη καταχώρηση (πιθανότατα στο πρωτότυπο), από πού αλλού προκύπτει ότι ο Παπατζής έπαιζε και μπουζούκι; Μήπως δεν ισχύει;
Τελευταία επεξεργασία από peloponnisios σε 01 Απρ 2017 11:30 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

tasosaigaleo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006 04:12 am

Re: ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

#3 Δημοσίευση από tasosaigaleo »

Σε άρθρο του Κώστα Παναγόπουλου στο musicheaven με τίτλο "Το ακορντεόν στο ρεμπέτικο"
http://www.musicheaven.gr/html/modules. ... le&id=3848
εκτός των άλλων ,διαβαζουμε :
«Παπατζής»
Ο Αντώνης Αμιράλης ή «Παπατζής» (Κορδελιό Σμύρνης 1896 - Αθήνα 1959) ήταν δεξιοτέχνης της αρμόνικας και κατόπιν του ακορντεόν, συνθέτης και στιχουργός. Έπαιζε επίσης βιολί και μπουζούκι. Από τα τέλη της δεκαετίας του 1920 κυριαρχεί στις δισκογραφήσεις με αρμόνικα.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

#4 Δημοσίευση από fakk »

Κώστα την κιθάρα παίζει ο Σκαρβέλης, ενώ αν θυμάμαι καλά (από την ετικέτα) το μπουζούκι ο Παπατζής.
Όταν βρω την ετικέτα θα ηρεμήσουν τα πνεύματα. Μην τσακώνεστε.

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

#5 Δημοσίευση από peloponnisios »

Μα δεν τσακωνόμαστε... Μήπως έγραψα χωρίς να το καταλάβω κάτι αιχμηρό; Ούτε κατά διάνοια δεν είχα τέτοια πρόθεση. Ίσα ίσα που συμφώνησα και με τον tasosaigaleo σχετικά με το ότι ακούγεται κιθάρα στο "Δώδεκα χρονών κορίτσι".

Για να επιστρέψουμε όμως στο πολύ ενδιαφέρον θέμα:
fakk έγραψε:Κώστα την κιθάρα παίζει ο Σκαρβέλης, ενώ αν θυμάμαι καλά (από την ετικέτα) το μπουζούκι ο Παπατζής.
Συγγνώμη Αυγέρη, ίσως δεν έγινα κατανοητός από την αρχή. Δεν αναφερόμουν στο όργανο συνοδείας. Αυτό είναι ξεκάθαρα κιθάρα που παίζει ο Σκαρβέλης, όπως σημειώνεται και στο ένθετο του CD που λέγαμε παραπάνω:

Εικόνα

Ωστόσο, το μελωδικό όργανο που ακούγεται δεν είναι μπουζούκι. Κι ας γράφεται έτσι στην ετικέτα (δεν θα είναι η πρώτη φορά που εντοπίζουμε τέτοιο λάθος, το ξέρεις αυτό καλύτερα από μένα, φίλε Αυγέρη). Κιθάρα είναι. Το ότι παίζεται από τον Παπατζή η μελωδία, βέβαια, δεν χωράει αμφιβολία. Εξάλλου, τον χαιρετά και η Ρόζα.

Φίλε Τάσο, το άρθρο του Παναγόπουλου είναι πολύ ωραίο. Θυμάμαι και παλαιότερα που το είχα διαβάσει. Νομίζω μάλιστα ότι έχει και κάποια στοιχεία από πρώτο χέρι. Αλλά η αναφορά ότι ο Παπατζής έπαιζε και μπουζούκι πρέπει να προέρχεται από κάποια παλαιότερη του άρθρου πηγή (βλ. Πηγές, τέλος του άρθρου). Συνεπώς, δεν πρέπει να πάμε στην πρώτη πηγή και να δούμε τι λέει και γιατί; Αυτό αναρωτιέμαι με το αρχικό μου μήνυμα. Διότι αν ο λόγος που η πρώτη πηγή συσχετίζει τον Παπατζή με μπουζούκι είναι μια προσφώνηση και μια ετικέτα (που με βάση το ακουστικό κριτήριο είναι λανθασμένες), τότε πρέπει να επαναθεωρήσουμε.

Αυτό λέω, τίποτα παραπάνω. Ούτε έχω κάτσει να ψάξω την ιστορία του Παπατζή. Απλώς μου έκανε εντύπωση ότι δύο στις δύο πηγές (προσφώνηση και ετικέτα) μιλάνε για μπουζούκι ενώ το αυτί ακούει κιθάρα...

Φιλικά,
Κώστας

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

#6 Δημοσίευση από fakk »

1408A.JPG
1408A.JPG (2.27 MiB) Προβλήθηκε 6546 φορές
Μου φαίνεται ΛΊΑΝ απίθανο κατά την ηχογράφηση η Μαρίκα να βλέπει μπροστά της τις δυο κιθάρες και να λέει, "Γεια σου Παπατζή με το μπουζούκι σου".
Άλλωστε η ετικέτα γράφει : Μπουζούκι Αντ. Παπατζής.
Εγώ δεν έχω δει δίσκο όπου να κατονομάζεται ο οργανοπαίκτης και να είναι λάθος το όργανο.
Μερικά λάθη υπάρχουνε, κυρίως σε αμερικάνικους δίσκους, όπου αναφέρονται πολλά όργανα χωρίς τα ονόματα των οργανοπαικτών.
1408A.JPG
1408A.JPG (2.27 MiB) Προβλήθηκε 6546 φορές

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: ο Αντώνης Αμιραλής (Παπατζής) μπουζουξης!

#7 Δημοσίευση από peloponnisios »

fakk έγραψε:Μου φαίνεται ΛΊΑΝ απίθανο κατά την ηχογράφηση η Μαρίκα να βλέπει μπροστά της τις δυο κιθάρες και να λέει, "Γεια σου Παπατζή με το μπουζούκι σου".
Καταλαβαίνω γιατί μπορεί να φαίνεται απίθανο, ωστόσο έχει ξανασυμβεί. Γι' αυτό εγώ θα έλεγα καλύτερα ασυνήθιστο, ναι, απίθανο όμως όχι. Ας δούμε φερ' ειπείν μερικά άλλα κομμάτια όπου ο ερμηνευτής βλέπει κιθάρες αλλά προσφωνεί άλλα όργανα:

Μας κυνηγούν τον αργιλέ

Στο 3:07 η Ρόζα λέει "Γεια σου Σπύρο μου με το μπουζούκι σου". Δυστυχώς, βασιζόμενοι σε τέτοιες προσφωνήσεις, διάφοροι ερευνητές στο παρελθόν έκαναν την εικασία ότι το όργανο που ακούγεται είναι μπουζούκι με μονές χορδές. Τέτοιο πράγμα όμως δεν υπήρξε ποτέ. Νομίζω και ένας οργανοποιός θα μπορούσε να βεβαιώσει αυτό που ξέρουμε όλοι όσοι παίζουμε μπουζούκι. Αν αφαιρέσεις τις τρεις από τις έξι χορδές, το όργανο θα ταστάρει. Οι τάσεις αλλάζουν και το μάνικο πάει προς τα πίσω. Αλλά κι αυτό να μην ισχύει, παραμένει το γεγονός ότι η χροιά που ακούγεται είναι κιθάρας.

Ο μεμέτης

Στο 0:55 ο Κασιμάτης λέει "Γεια σου Σπυράκη με το μπουζούκι σου". Η μελωδία όμως παίζεται από κιθάρα (πέρα από το βιολί που παίζει πίσω απ' τα κουπλέ).

Τεκετζής

Στο 2:15 ο Κασιμάτης λέει "Γεια σου ρε Σπυράκη με το μπουζουκάκι σου". Όμως οι ανοιχτές χορδές που ακούγονται εμβόλιμα στη μελωδία κατά τη διάρκεια του κουπλέ, παραπέμπουν 100% σε κιθάρα.

Ο χαρτοπαίχτης

Στο 0:45 ο Καμβύσης λέει "Γεια σου Σπυράκη με τον μπαγλαμά σου". Ακούει κανείς μπαγλαμά; Αυτό κι αν είναι τρανταχτό παράδειγμα.

Άραγε γιατί τόσες ασυμφωνίες μεταξύ αυτού που ακούγεται και αυτού που λέγεται; Είναι δυνατόν ο Καμβύσης να μπέρδεψε την κιθάρα με μπαγλαμά; Είναι δυνατόν ο Κασιμάτης, που έπαιζε και κιθάρα, να μπέρδεψε την κιθάρα με μπουζούκι; Όχι. Συνεπώς, κάποιο λόγο έχουνε που τα "μπερδεύουνε".

Τρία πιθανά σενάρια μπορώ να φανταστώ:

1. Πρόκειται για κάποιο εσωτερικό αστείο των μουσικών. Κάτι σαν πείραγμα για να γελάσουν μετά. Τραβηγμένο αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω.

2. Το κάναν επίτηδες για να πιστέψει ο κόσμος ότι ακούει μπουζούκι και να πουλήσουν ευκολότερα τους δίσκους σε μια εποχή που το μπουζούκι άρχιζε να έχει μεγάλη πέραση. Ε και τότε γιατί δεν παίξαν εξ αρχής το τραγούδι με μπουζούκι; Γιατί η κιθάρα μάλλον τους βόλευε καλύτερα...

3. Είναι απλά μια προσφώνηση που εκδηλώνει θαυμασμό. Και τη σημερινή εποχή μπορεί να ακούσει κανείς σε παρέες και σε μαγαζιά προσφωνήσεις σε μπουζουξή τύπου "γεια σου τάδε με το κλαρίνο σου" άμα κάνει κάποιο δεξιοτεχνικό ταξίμι. Ή "γεια σου τάδε με το πιάνο σου" ενώ ο άλλος παίζει με κιθάρα, για να δείξει ο άλλος τον εντυπωσιασμό του με το πώς πιάνει τα ακόρντα.

Για μένα η 3η πιθανότητα είναι και η πιο ισχυρή.
fakk έγραψε:Εγώ δεν έχω δει δίσκο όπου να κατονομάζεται ο οργανοπαίκτης και να είναι λάθος το όργανο.
Μερικά λάθη υπάρχουνε, κυρίως σε αμερικάνικους δίσκους, όπου αναφέρονται πολλά όργανα χωρίς τα ονόματα των οργανοπαικτών.
Έχεις δίκιο. Κι εγώ δεν έχω δει να κατονομάζεται ο οργανοπαίχτης και να είναι λάθος το όργανο. Στο μυαλό μου είχα περιπτώσεις όπου αναγράφεται λ.χ. σαντούρι (χωρίς οργανοπαίχτη) ενώ ακούγεται κανονάκι. Αλλά να τελικά που υπάρχει και αυτή η περίπτωση.

Δεν χρειάζεται πάντως να με εμπιστευτείτε τυφλά σε αυτό. Ρωτήστε μουσικούς με εμπειρία και δείτε τι λένε κι αυτοί. Δείξτε τους τα τραγούδια και ζητήστε να σας πουν τι όργανο παίζει τις μελωδίες. Ή ας γράψει και κανένας άλλος εδώ. Τόσοι καλοί μουσικοί περνάνε από τη σελίδα. Να βοηθήσουμε όλοι στην κουβέντα, όσο γίνεται. Έτσι κι αλλιώς, μεταξύ των μουσικών είναι γνωστά, λίγο-πολύ, τα κομμάτια αυτά που ενώ προσφωνούνται για μπουζούκι είναι κανονικά παιγμένα με κιθάρα. Δεν είναι πρωτόγνωρες οι παραπάνω παρατηρήσεις.

Πάντα φιλικά,
Κώστας

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”