Βασίλη Σιδερής-Γ. Σταβαρής

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
man0lis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Απρ 2010 06:38 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Βασίλη Σιδερής-Γ. Σταβαρής

#1 Δημοσίευση από man0lis »

Αγαπητοί φίλοι, Ψάχνω στοιχεία για τους δυο αυτούς ανθρώπους που συνδέονται περισσότερο με το ελαφρό τραγούδι στα τέλη του 19ου και στις αρχές του 20ου στη Σμύρνη αλλά και με τις Εστουδιαντίνες αν δεν κάνω λάθος. Κάθε συμβολή πολύτιμη για μένα
Εγώ σου λέγω ψήσ' αυγά και συ μου στήνεις τον καβγά

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#2 Δημοσίευση από bill1961 »

Από το βιβλίο του Αρ. Καλυβιώτη: «ΣΜΥΡΝΗ – Η μουσική ζωή 1900-1922»:

Η Εστουδιαντίνα Σιδερή ή Βασιλάκη αναφέρεται ότι ιδρύθηκε το 1898 από τον Κωνσταντινουπολίτη Β. Σιδερή και την ίδια χρονιά εμφανίσθηκε για πρώτη φορά στη Σμύρνη. Σύμφωνα με τον Λ. Καρακάση το 1906 εγκαταστάθηκε οριστικά στη Σμύρνη, όπου διατηρήθηκε μέχρι τις παραμονές της καταστροφής. Τα μέλη της ήταν: Β. Σιδερής, Γ. Πασχάλης ή Τσαγκάρης, Γ. Σαβαρής, Π. Βαϊνδιρλής, Γ. Έλισαίος (Σμυρναίοι), Α. Βόιλας, Χ. Μεριγκλής, Ι. Χαλάκος (Αθηναίοι), Αρ. Περιστέρης (Κωνσταντινουπολίτης). Η Εστουδιαντίνα αυτή ήταν περισσότερο γνωστή στη Σμύρνη με το όνομα «Πολιτάκια». 'Ονομαζόταν, επίσης, και Έστουδιαντίνα του Αριστείδη από το όνομα του Αριστείδη Περιστέρη που συμμετείχε σ' αυτήν. Ό Αρ. Περιστέρης ήταν ο πατέρας του Σπύρου Περιστέρη και στενός συνεργάτης του Β. Σιδερή, μετά την εγκατάσταση του τελευταίου στη Σμύρνη.

Για το Σιδερή έχω διαβάσει (χωρίς να μπορώ τώρα να θυμηθώ που), ότι πέθανε στη Σμύρνη πριν τη Μικρασιατική καταστροφή. Το ρεπερτόριο της Εστουδιαντίνας Σιδερή έκλινε περισσότερο προς το ελαφρό σε αντίθεση για παράδειγμα με την Ελληνική Εστουδιαντίνα Τσανάκα-Μενεμενλή.

Τώρα για τον Γ. Σταβαρή δε γνωρίζω κάτι, εκτός αν πρόκειται για ορθογραφικό λάθος και μιλάς για τον Γ. Σαβαρή που όσον αφορά το ρεμπέτικο τον συναντάμε σε μερικές ηχογραφήσεις με τον Πωλ (Λέοπολδ Γαδ) και προφανώς είναι ο παραπάνω αναφερθείς ως μέλος στα Πολιτάκια. Το Σαβαρή τον συναντάμε και στην Ελλάδα μετά το ’22 με την Πανελλήνιο Εστουδιαντίνα είτε μαζί με τους Λουσιέν και Τζον Μηλιάρη με ελαφρό ρεπερτόριο.

Τα στοιχεία είναι ελάχιστα. Πάντως μια καλή αρχή με ακόμη μερικές σκόρπιες πληροφορίες για τους καλλιτέχνες αυτούς είναι το βιβλίο που ανέφερα στην αρχή του Αρ. Καλυβιώτη.

Στη βάση υπάρχει ένα τραγούδι με την Εστουδιαντίνα Σιδερή (Τούντε, Τούντε), ενώ υπάρχουν και μερικά με το Σαβαρή.

man0lis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Απρ 2010 06:38 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Σαβαρή Σιδερής

#3 Δημοσίευση από man0lis »

Ευχαριστώ πολύ, πολύτιμα όσα γράφεις. Θα δω και το βιβλίο του Καλυβιώτη που μου λες
Εγώ σου λέγω ψήσ' αυγά και συ μου στήνεις τον καβγά

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”