Βιογραφικό - Γιάννης Παπαϊωάννου

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
APOSTOLOS-USA
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010 05:05 am

Βιογραφικό - Γιάννης Παπαϊωάννου

#1 Δημοσίευση από APOSTOLOS-USA »

Γεννήθηκε το 1913 στην Κίο της Προποντίδας, στην Μικρά Ασία. Σε ηλικία δύο μόλις ετών μένει ορφανός από πατέρα. Το 1922 με την μικρασιατική καταστροφή έρχεται μαζί με την οικογένεια του στον Πειραιά. Από μικρό παιδί αναγκάζεται να κάνει διάφορα επαγγέλματα {οικοδομή, φορτηγά, συνεργεία κ.α.}. Ο Πειραιάς εκείνη την εποχή είναι το "κέντρο" του Ρεμπέτικου. Ο Παπαϊωάννου περνάει γρήγορα από το ακορντεόν στο μαντολίνο κι από εκεί στο μπουζούκι. Το 1935 ηχογραφεί στην Odeon την "Φαληριώτισσα". Ο Παπαϊωάννου πήγε στην φωνοληψία κατευθείαν από την οικοδομή που εργαζόταν, με τα ρούχα του γεμάτα ασβέστες. Λίγους μήνες αργότερα η "Φαληριώτισσα" κυκλοφόρησε και από την Columbia με ερμηνευτή τον Παγιουμτζή ή και τον Γενίτσαρη στο μπουζούκι. Το τραγούδι αυτό γνώρισε τεράστια επιτυχία από την πρώτη κιόλας στιγμή της κυκλοφορίας του. Ακολούθησαν κι άλλες σπουδαία τραγούδια που έμειναν κλασικά: "Μοδιστρούλα", "Βαγγελίτσα μου", "Καπετάν Ανδρέα Ζέπο", " Σου 'χα χαρίσει μια καρδιά", "Έχουν καρδιά και οι φτωχοί" και "Πέντε Έλληνες στον Άδη" σε στίχους Κώστα Μάνεση, "Βαδίζω και παραμιλώ", "Δεν σε θέλω πια {Μη μου λες γιατί ξεχνάω}", "Σβήσε το φως", "Είμαστε φίλοι", "Σου 'χει λάχει", "Ο Μαστραπάς" κ.ά. Η συνεργασία του με τον στιχουργό Χαρ. Βασιλειάδη ή Τσάντα είχε σαν αποτέλεσμα την δημιουργία μοναδικών και ανεπανάληπτων τραγουδιών: "Πριν το χάραμα", "Πήρα το δρόμο το στενό", "Είσαι γυναίκα του μπελά", "Απ' της Ζέας το λιμάνι {Χτες το βράδυ σε μια βάρκα}", "Στα πεύκα και στα έλατα {Τα νιάτα δεν τα χόρτασα}" κ.ά. Το 1953 ο Παπαϊωάννου συνεργάζεται με τον Στέλιο Καζαντζίδη που ξεκινούσε τότε την πορεία του στον χώρο του λαϊκού τραγουδιού. Του δίνει να ερμηνεύσει τις θρυλικές "Βαλίτσες" {Δεν θέλω το κακό σου}σε στίχους Κ. Μάνεση. Είναι μόλις το δεύτερο τραγούδι που γραμμοφωνεί ο Καζαντζίδης - το πρώτο "Για μπάνιο πάω" του Απόστολου Καλδάρα
είχε περάσει απαρατήρητο - και γνωρίζει μεγάλη επιτυχία. Με τον Καζαντζίδη, που σύντομα καθιερώνεται σαν απόλυτος πρωταγωνιστής του λαϊκού τραγουδιού, θα ακολουθήσουν τα "Εγώ θα σε γλυτώσω" σε στίχους Κ. Μάνεση και "Ο Χάρος", "Δεν σε ρωτώ ποια ήσουνα", "Ο Γάτος" με τα νιαουρίσματα του Γ. Ζαμπέτα που κάνει τον γάτο, "Κατάστρεψες τα νιάτα μου" κ.α. Ο Παπαϊωάννου, μαζί με τον Τσιτσάνη και τον Χατζηχρήστο θέτουν τις βάσεις για την δημιουργία του λαϊκού τραγουδιού. Με την ιδιόρρυθμη φωνή του τραγούδησε τον καημό του βιοπαλαιστή, το παράπονο του αδικημένου, τον έρωτα, τις χαρές και τα βάσανα απλού καθημερινού ανθρώπου. Έπαιξε και τραγούδησε σε πάλκα ιστορικά, όπως στο "Δάσος" του Βλάχου στο Βοτανικό μαζί με τους Βαμβακάρη, Παγιουμτζή, Χατζηχρήστο, Κερομύτη, Μπάτη, Δελιά, στου "Καλαματιανού" στις Τζιτζιφιές μαζί με Μάρκο και Αργύρη Βαμβακάρη, Ποτοσίδη, Μητσάκη, Μανισαλή, Κερομύτη, Χατζηχρήστο, Περιστέρη, Ρούκουνα, Μαρσέλο, Κασιμάτη, στην "Τριάνα του Χειλά" στην Λεωφόρο Συγγρού με Μοσχονά, Ντάλια, Μητσάκη, Ευσταθίου, Σεβάς Χανούμ, Χιώτη, Μπέλλου, στο "Φαληρικόν" με Τσιτσάνη, Περπινιάδη, Πόλυ Πάνου, στου "Περιβόλα" και "Κεφάλα"
στην Κοκκινιά με Τσιτσάνη, Γκρέυ, Περπινιάδη, στο "Χάραμα" στην Καισαριανή με Τσιτσάνη, Μπέλλου κ.α. Ενώ δημιούργησε και δικό του μαγαζί στις Τζιτζιφιές, την "Φαληριώτισσα". Επίσης έγραψε την μουσική σε αρκετές ταινίες του Ελληνικού κινηματογράφου {Η μοδιστρούλα}και έπαιξε και πρωταγωνιστικούς ρόλους σε κάποιες από αυτές {Αμαρτίες γονέων}. Είναι ο πρώτος λαϊκός καλλιτέχνης που πήγε για εμφανίσεις στην Αμερική. Συνολικά επισκέφτηκε τις ΗΠΑ τρεις φορές, με πρώτη το 1953. Σχεδίαζε να καθήσει ένα μήνα αλλά τελικά παρέμεινε ένα χρόνο. Μαζί του είχε την Ρένα Ντάλια με την οποία αποτέλεσαν ένα από τα δημοφιλέστερα ντουέτα της δεκαετίας του '50. Μαζί κατέκτησαν τις καρδιές των ομογενών τραγουδώντας στα καλύτερα Ελληνικά μαγαζιά της Νέας Υόρκης. Έφυγε πρόωρα από την ζωή, στις 3 Αυγούστου του 1972. Τα χαράματα, τελειώνοντας το πρόγραμμα στο "Πανόραμα" στις Τζιτζιφιές, όπου εμφανίζονταν τα καλοκαίρια με τον Τσιτσάνη, μετά το χειμερινό "Χάραμα" στην λεωφόρο Βασιλέως Γεωργίου στο Πέραμα ένας πεζός
βγήκε μπροστά του και για να τον αποφύγει έριξε το αυτοκίνητό του σε ένα στύλο.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”