βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#8 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Να ενημερώσω ότι στην Columbia Ελλάδος δεν μπορεί να γίνει επεξεργασία των ετικετών. Δεν βγάζει το "Επεξεργασία" για να μπορεί να το δουλέψει κάποιος.
Ευχαριστώ

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#9 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Μάκη, πρόσεξα το εξής.
Ξεκίνησα με τις ετικέτες της Odeon από το φωτο-άλμπουμ. Παρατήρησα πως κάποιες, με το που αλλάζει η ονομασία τους, εναρμονίζονται στα δεδομένα του τραγουδιού μόλις κάνεις ένα refresh. Ωστόσο υπάρχουν ετικέτες όπου δεν μπήκαν στα δεδομένα τραγουδιού, θέλω να πω δεν φαίνονται με την εικόνα οπως οι άλλες. Για παράδειγμα "Τώρα μαζί κι αύριο χώρια", η ετικέτα HGRA-148 υπάρχει στο φωτο-άλμπουμ αλλά στο τραγούδι δεν φαίνεται. Το ίδιο και στο τραγούδι "Φέρ'τον θάλασσα κοντά μου" με την ετικέτα HGRA-79.
Επίσης έχει συμβεί και το ανάποδο. Δηλαδή, η ετικέτα Od-65062 φαίνεται στο τραγούδι "Ανάμνησις Σμύρνης" με τον Ν. Μωραΐτη, αλλά εμφανίζεται και στο τραγούδι "Ανάμνησις Σμύρνης) με τον Ορέστη Μακρή, ηχογράφηση για την οποία δεν αναφέρονται στη λίστα στοιχεία δίσκου.
Για ρίξε μια ματιά, όταν μπορέσεις.
Και κάτι ακόμα. Υπάρχουν τραγούδια στη βάση καταχωρημένα με τα στοιχεία δίσκου κανονικά. Στο φωτο-άλμπουμ υπάρχει η ετικέτα από μία ανατύπωση, την οποία δεν έχουμε καταχωρήσει στη λίστα όμως. Και μου φαίνεται και φυσικό, διότι ποιος μπορεί να ξέρει και όλες τις ανατυπώσεις κλπ. Αυτό δεν ξέρω αν μπορεί να λυθεί. Ίσως αν οι ετικέτες έμπαιναν και με τον τίτλο, να λυνόταν. Βέβαια κι έτσι θα υπάρξουν προβληματάκια, μιας και οι τίτλοι πολλές φορές έχουν ψιλοδιαφορές του στυλ " Ανάνάμνησις Σμύρνης" και "Ανάμνηση Σμύρνης" και "Ανάμνησις της Σμύρνης". Δεν ξέρω αν μπορεί να λυθεί με κάποιο αυτοματισμό κι όχι με το χέρι στο καθένα.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#10 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Η Σεράχ του Τσιτσάνη είναι στην βάση μας μόνο από την ζωντανή εκτέλεση στου Τζίμη του Χοντρού;

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#11 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Χαιρετώ τους καλούς φίλους και φίλες του sealabs.

Νασαι καλά fakk που ανέβασες την Σεράχ στην πρώτη της εκτέλεση που δεν υπήρχε όπως είχα επισημάνει.

Στην βάση μας το τραγούδι "Ο Μάρκος Πολυτεχνίτης" υπάρχει στο όνομα του Περιστέρη με τίτλο "Πολυτεχνίτης" και δύσκολα μπορεί κάποιος να το βρει στην αναζήτηση. θα πρέπει να γνωρίζει ότι είναι στο όνομα του Περιστέρη ή αλλιώς θα πρέπει να πάει στην Σοφία Καρίβαλη ή στον Μάρκο Βαμβακάρη στην "Σύνθετη Αναζήτηση" και στο πεδίο "τραγουδιστής" για να το βρει με τον τίτλο "Πολυτεχνίτης". Η αλλιώς να το αναζητήσει με τον παραπάνω (Πολυτεχνίτης) τίτλο στην αναζήτηση των τραγουδιών. Πάντως αν γράψεις στην αναζήτηση "Ο Μάρκος Πολυτεχνίτης" σε πετάει στο τραγούδι του Τσιτσάνη "Να γιατί περνώ" όπως δοκίμασα.
Μήπως θα έπρεπε να το πάρουμε από τον Περιστέρη (και ας είναι περασμένο στον δίσκο στο όνομα του και στου Μάτσα για τους γνωστούς λόγους) και να το εντάξουμε στον Βαμβακάρη αφού αυτά που περιγράφει το τραγούδι υπάρχουν κατα λέξη και γράμμα στην Αυτοβιογραφία του Μάρκου στην Αγγελική Βέλλου-Κάιλ; Εκτός και αν η μουσική είναι όντως του Περιστέρη.
Θα μπορούσα να το αλλάξω απ' ευθείας εγώ αλλά για να μην υπάρξουν ενστάσεις σε ποιου το όνομα θα πρέπει να καταχωρηθεί το αφήνω στην κρίση σας. Τέλος να πω ότι το τραγούδι αυτό αλλά και το τραγούδι του Τσιτσάνη "Να γιατί περνώ" που ηχογραφήθηκαν την ίδια μέρα και μπήκαν στον ίδιο δίσκο με έχουν προβληματίσει πολύ για το αν ηχογραφήθηκαν στο τέλος του 1936 ή στις αρχές του 1937 και στα επόμενα ανεβάσματα μου θα αναπτύξω τους προβληματισμούς μου για την χρονολόγηση τους.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#12 Δημοσίευση από socrates »

H γενική μου φιλοσοφία είναι πως πρέπει στη σελίδα να διορθώνουμε πάντα τα «κακώς κείμενα» όπου έχουμε ισχυρά στοιχεία. Συνεπώς το εν λόγω τραγούδι είναι δημιουργία του Μάρκου. (το στυλ κάνει κρα!). Απλά, νομίζω πως πρέπει να προσθέτουμε μία σημείωση όπου γνωρίζουμε, όπως εδώ, ότι το τραγούδι καταχωρήθηκε στο όνομα του Περιστέρι και να δίνουμε λόγους αν είναι γνωστοί. Διαφορετικά δεν δίνουμε πραγματική πληροφόρηση αλλά μάλλον το αντίθετο. Λ.χ. όλη η Ελλάδα ξέρει ότι το ΔΥΟ ΠΟΡΤΕΣ ΕΧΕΙ Η ΖΩΗ είναι σύνθεση του Καζαντζίδη, αλλά οι περισσότεροι μουσικοί γνωρίζουν επίσης πως ο Καζαντζίδη δεν μπορούσε να γράψει τραγούδι ούτε υπό απειλή περίστροφου στον κρόταφο. Τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις? Μονο το ψάξιμο μας σώζει και όχι η συναισθηματική μυθοπλασία, μέχρι να βρούμε ποιος το έγραψε το ρημάδι το σουξέ. Στην εν λόγω περίπτωση ο Β. Καραπατακης το πούλησε στο Στελλαρα για κομμάτι ψωμί καθώς και η Παπαγιαννόπουλου τους στίχους. Ποιο ήθος πρέπει να διέπει μια σελίδα όπως αυτή? (είναι πολύ σοβαρό για μένα αυτό), Πρέπει ανά δίνουμε συνεχεια στο Στελιο δόξα και τιμή που δεν του ανήκουν ή να αναστυλωνουμε την αλήθεια όποτε είναι δυνατό ? (just food for thought)...

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#13 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα Σωκράτη και χαίρομαι που τα λέμε μετά από αρκετό διάστημα.

Καλά τα λες φίλε και έτσι είναι. Ότι μπορούμε να διευθετήσουμε εμείς σε σχέση με το είναι αληθές και προφανές θα έλεγα ότι θα πρέπει να το κάνουμε αν θέλουμε να βοηθήσουμε στην έρευνα για την μουσική που αγαπάμε. Αν είναι να μην πειράξουμε τίποτα για να μην χαλάσουμε την πεπατημένη εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο. Φυσικά όπως λες και εσύ με ακράδαντα στοιχεία και όχι κουτουρού. Όμως από την άλλη είναι τόσο θολό το τοπίο στο αντικείμενο που ασχολούμαστε χωρίς πηγές πολλές φορές χωρίς πραγματικά στοιχεία που δίνει το δικαίωμα για παρερμηνείες και ασάφειες. Αλλά εδώ είμαστε εμείς (και όχι μόνο εμείς) για να αναδείξουμε τα κακώς κείμενα, να αποκαλύψουμε, να απορρίψουμε μύθους και δράκους και τέλος πάντων να προσφέρουμε από το μετερίζι του ο καθένας σε αυτό που ορίζεται ως Ρεμπέτικο/Σμυρναίϊκο αλλά και στα άλλα είδη που συμμετείχαν παράλληλα με αυτά στην Ελληνική δισκογραφία.
Εξάλλου απέχουμε τόσο πολύ χρονικά από τις στιγμές εκείνες, που μας δίνει το δικαίωμα να είμαστε αντικειμενικοί και ψύχραιμοι. Η σελίδα πρέπει να είναι αποκαλυπτική (όπως και είναι φυσικά) δημιουργική και να σπάει όποια ταμπού υπάρχουν.

Σου εύχομαι τα καλύτερα Σωκράτη!!!

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#14 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Ψάξε-ψάξε και όλο και κάτι θα βρεις λέει το γνωμικό.

Βρήκα λοιπόν το "Ο Μάρκος Πολυτεχνίτης".

Η ετικέτα που ανεβάζω δεν μας δίνει όλες τις πληροφορίες του τραγουδιού αλλά από αυτά που φαίνονται βγαίνει ανερυθρίαστα το συμπέρασμα, κάνει κρα!! που λέει και ο Σωκράτης, ότι το κομμάτι είναι σίγουρα του Μάρκου.

Τι βλέπουμε στην ετικέτα;

Ότι σίγουρα το πρώτο όνομα κάτω από τον τίτλο είναι του Βαμβακάρη. Τώρα αν στην συνέχεια υπάρχουν και τα ονόματα του Περιστέρη και του Μάτσα (Τσάμα;) δεν αποκλείεται. Δεν είναι εμφανές για να το πω με σιγουριά. Αν πάλι στην ΑΕΠΙ είναι στο όνομα των Περιστέρη-Μάτσα δεν το ξέρω αλλά δεν αλλάζει την σιγουριά ότι το κομμάτι είναι του Μάρκου Βαμβακάρη.
ODEON  GO 2638  GA 7005
ODEON GO 2638 GA 7005
Ο-ΜΑΡΚΟΣ-ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΤΗΣ-ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ-ΣΟΦΙΑ-ΚΑΡΙΒΑΛΗ.JPG (2.82 MiB) Προβλήθηκε 5202 φορές
Επίσης πρέπει να πω ότι κακώς καταχωρήθηκε ως "Πολυτεχνίτης" αφού ο τίτλος είναι ξεκάθαρος και λέει "Ο Μάρκος Πολυτεχνίτης"

Ψάχνοντας και άλλο το τραγούδι βρήκα την ετικέτα πιο καθαρή και με όλα τα στοιχεία του δίσκου.
Εκτός λοιπόν από το όνομα του Μάρκου υπάρχει και το όνομα του Περιστέρη μετά από αυτό του Βαμβακάρη. Ο Μάτσας στην ετικέτα δεν υπάρχει πουθενά.

Στο βίντεο που ακολουθεί βλέπουμε τον δίσκο και ακούμε το τραγούδι στην αυθεντική του εκτέλεση από το γραμμόφωνο.

Εδώ η αλήθεια

https://www.youtube.com/watch?v=3jM7y0R6xgI

Εντελώς πληροφοριακά να πω ότι την ίδια μέρα της ηχογράφησης του τραγουδιού ηχογραφήθηκαν επίσης τα τραγούδια του Τσιτσάνη "Να γιατί περνώ" με τις φωνές του Μάρκου και της Σοφίας Καρίβαλη αλλά και το "Γειτόνισσα" με την Σοφία Καρίβαλη στα φωνητικά. Με το "Να γιατί περνώ" μπήκαν στο ίδιο δίσκο στην ODEON ενώ η "Γειτόνισσα" κυκλοφόρησε στην Parlophone.

Η σειρά ηχογράφησης βάσει αριθμών μήτρας είναι.

Ο Μάρκος Πολυτεχνίτης GO 2638
Να γιατί περνώ GO 2639
Γειτόνισσα GO 2640
ODEON  GO 2639  GA 7005
ODEON GO 2639 GA 7005
ΝΑ-ΓΙΑΤΙ-ΠΕΡΝΩ-ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ-ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ-ΚΑΡΙΒΑΛΗ.JPG (2.91 MiB) Προβλήθηκε 5199 φορές
Για τις ημερομηνίες όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα μου δεν έχω βγάλει άκρη και ελπίζω σύντομα να το ξεκαθαρίσω.

Στην βάση μας αλλά και στο youtube υπάρχει ένα μπέρδεμα σχετικά με το πότε ηχογραφήθηκαν τα τραγούδια. Ενώ στο "Ο Μάρκος Πολυτεχνίτης" δίνεται ως ημερομηνία το 1936 στο "Να γιατί περνώ¨ που ηχογραφήθηκε βάσει αριθμών αδείας την ίδια μέρα, άλλοι το εντάσσουν στο 1936 και άλλοι στο 1937.

Μένει λοιπόν να ξεκαθαριστεί αν όντως είναι προς το τέλος του 1936 ή στις αρχές του 1937.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βάση δεδομένων τραγουδιών”