ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#8 Δημοσίευση από fakk »

Ο Αναστάσιος Χαλκίοπουλος είναι στη λίστα σαν Χαλκιάς Α

κώστας2111970
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2006 05:32 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#9 Δημοσίευση από κώστας2111970 »

Ο Δερβενιώτης να προστεθεί στους συνθέτες.

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#10 Δημοσίευση από Admin »

Βοηθήστε με λίγο..
Αναστάσιος Χαλκίοπουλος είναι στη λίστα σαν Χαλκιάς Α
να τον αφήσω Χαλκιάς Α. ή να τον βάλω Χαλκιόπουλος Α. ;

Βάζω Δερβενιώτης Θ.

Επίσης θα μπορούσατε να μου επισημάνετε (Αυγέρη; ) ποιούς συνθέτες ή καλλιτέχνες πρέπει να προσθαφαιρέσω ; Εχω κάποια δουλειά και το κοιτάζω παράλληλα και δεν υπάρχει πολύς χρόνος ελεύθερος..

κώστας2111970
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2006 05:32 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#11 Δημοσίευση από κώστας2111970 »

οκ Μάκη δεν είναι επείγον.... όταν βρίσκουμε κάτι μπροστά μας θα στέλνουμε μήνυμα. Η όλη διαδικασία θα πάρει καιρό.
Όποιος μπει στη διαδικασία να διορθώσει στοιχεία σε τραγούδια, θα βρει μπροστα του αλλαγές που πρέπει να γίνουν και δεν μπορούν να προβλεφθούν από τώρα... π.χ: αρκετά κομματια είναι συνδημιουργία κάποιων καλιτεχνών ... πως μπορούμε να το περάσουμε στη βάση? να περνάμε έναν και οι άλλοι να φαίνονται από τις πληροφορίες? ή μπορούμε να το λύσουμε κάπως αλλιώς?

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#12 Δημοσίευση από Admin »

νομίζω προς το παρόν δεν λύνεται αλλιώς. Ας περνάμε μόνο τον ένα και η υπόλοιπη πληροφορία θα εμφανίζεται στην πρόσθετη περιγραφή. Δεν νομίζω πως αξίζει να κάτσω να φτιάξω νέο πεδίο στη βάση δεδομένων "Συνθέτης #2", η πολυπλοκότητα αυξάνει αρκετά (φτιάξε νέες φόρμες, πρόσθετο κώδικα κλπ), ενώ είναι λίγοι σχετικά σε σχέση με το σύνολο των τραγουδιών.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#13 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Προτείνω, για την ώρα τουλάχιστον, τις συνδημιουργίες να τις αφήνουμε στον "Άλλο καλλιτέχνη".
ΠΟλλές από αυτές, όπως αναφέρονται, είναι θέμα δικαιωμάτων μάλλον μιας και πρόκειται για συνθέτη-στιχουργό. Ωστόσο υπάρχει, για παράδειγμα, τραγούδι στη σελίδα που αναφέρεται σαν συνδημιουργία Δερβενιώτη-Μητσάκη. Που το κατατάσσουμε; Και στην τύχη;
Τέλοςπάντων, επειδή αυτή η διαδικασία θα πάρει χρόνο και θα προκύψουν αρκετές παρατηρήσεις, αφού η βάση σχεδόν θα "χτενιστεί", προτείνω να τα αφήνουμε στον 'Άλλο καλλιτέχνη" και στο τέλος θα δούμε.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#14 Δημοσίευση από fakk »

Επειδή πολλοί ζητάνε να βοηθήσουν, το ξαναβάζω.

Οι λίστες έγιναν με μοναδικό κριτήριο τον αριθμό εμφανίσεων του κάθε καλλιτέχνη στη σελίδα (από 2 και πάνω για τους συνθέτες και από 5 και πάνω για τους τραγουδιστές).

Μερικές υποδείξεις ώστε να είμαστε πιο αποτελεσματικοί, με ένα παράδειγμα:

Συνθέτης πχ Καραπατάκης
Στην αρχική σελίδα γράφουμε στο ψαχτήρι το όνομα του συνθέτη χωρίς το τελικό ς και για ευκολία χωρίς τόνο που δε χρειάζεται (Καραπατακη) και βγαίνουν 43 τραγούδια (αν γράφαμε Καραπατάκης θα έβγαιναν 11). Αφαιρώντας το ς βρίσκουμε και τις λέξεις που είναι στη γενική κλίση και στην αιτιατική.

Ξεκινάμε να κάνουμε τις αλλαγές των στοιχείων στο πρώτο τραγούδι "Αλοάνα".

Πατάμε το μολυβάκι και στις πληροφορίες βλέπουμε ότι συνθέτης είναι ο Βασ. Καραπατάκης και τραγουδιστές οι Στρ. Διονυσίου και Πίτσα Νέγκρι.
Από τις λίστες βρίσκουμε αυτά τα ονόματα και κάνουμε τις αλλαγές.

Η Πίτσα Νέγκρι δεν υπάρχει στη λίστα των τραγουδιστών γιατί το όνομα της εμφανίζεται 3 φορές στη σελίδα. Επομένως αφήνουμε το Άλλος καλλιτέχνης.

Αυτό ήταν, κάνουμε κλικ στο Αλλαγή στοιχείων και τελειώσαμε.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βάση δεδομένων τραγουδιών”