ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#57 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα

Μία δική μου παρατήρηση θα ήθελα να κάνω

Όταν πάμε να ζητήσουμε ένα τραγούδι για να το ακούσουμε και στην περίπτωση (και μόνο) που θέλουμε να κάνουμε αφιέρωση την ώρα δηλαδή που γράφουμε την αφιέρωση και κάθε φορά που πατάμε το space το τραγούδι που επιλέγουμε για να ακούσουμε ξεκινάει και σταματάει με συνέπεια να πέφτει πάνω στο κομμάτι που ήδη ακούγεται και να μπερδεύεται το πράμα. Ακούμε δηλαδή και τα 2 τραγούδια ταυτόχρονα. Μπορεί κάτι να γίνει σε αυτό;

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#58 Δημοσίευση από Admin »

Θα τα κοιτάξω από βδομάδα, πιστεύω στα περισσότερα θα βρεθεί λύση. Επίσης θα φτιάξω αυτό που είχε επισημάνει ο Κώστας σχετικά με το σορτάρισμα των playlists. Κάποιος άλλος έχει να επισημάνει κάτι στη δημοσίευση της 17ης Μαρτίου του Γιώργου; Αυγέρη ίσως;

Μια ωραία ιδέα που μου μετέφεραν και σκέφτομαι να υλοποιήσω είνα ένα επιπλέον κουτάκι για σχόλια στις πλεηλιστς, να μπορεί ο δημιουργός τους να σχολιάσει επί προσωπικού για κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#59 Δημοσίευση από fakk »

Θα μιλησω πρωτα με τον Γιωργο

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#60 Δημοσίευση από socrates »

Admin, στα playlist υπάρχει μεν η δυνατότητα να προσθέτει κάποιοςς τραγούδια, αλλά όχι να αφαιρεί, έτσι στη δική μου υπάρχουν και οι7 ηχογραφήσεις για το "Οι Λαχανάδες" του Παπάζογλου που τις πρόσθεσα μόνο για συγκριτική ακρόαση, αλλά τώρα δεν φεύγουν με τίποτα. Μπορείς σε παρακαλώ να σβήσεις τα νούμερα 14-19 ώστε το 13 να μείνει στη θέση του και το 20 να γίνει 14? Θα το έκανα εγώ αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα επεμβάσεως.

Ωραία η ιδέα σου για χώρο μικρού σχολίου στα Playlist!

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#61 Δημοσίευση από peloponnisios »

giwrgos_p έγραψε:6. Στο σχόλιο του τραγουδιού «Πάμε απόψε με βαρκούλα» αναφέρεται ότι το όνομα «Δρόσος Σ.» είναι ψευδώνυμο του Δ.Σέμση. Ισχύει αυτό; Αν ναι, πρέπει να καταργηθεί το όνομα «Δρόσος Σ.» από το πεδίο «Συνθέτης».
Ψάχνοντας κάποια πράγματα για τον Σέμση έπεσα ξανά πάνω στο θέμα και είπα με την ευκαιρία να απαντήσω στην ερώτηση. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Το όνομα "Στ. Δρόσος" ήταν πράγματι ψευδώνυμο που χρησιμοποίησε ο Σέμσης σε κάποιους δίσκους. Ο Στέλιος Δρόσος ήταν μάλιστα υπαρκτό πρόσωπο: φαρμακοποιός που έμενε στην ίδια γειτονιά με τον Σέμση. Η πληροφορία αυτή προέρχεται από το εξαιρετικό "Salonikios: the best violin in the Balkans" (σ. 66) της Lisbet Torp (Museum Tusculanum Press, University of Copenhagen, 1993).

Οπότε καλό θα ήταν να αφαιρεθεί το ψευδώνυμο αυτό από το πεδίο "Συνθέτης". Θα μπορούσε και να μείνει βέβαια, αρκεί να προστεθεί σε παρένθεση δίπλα από το "Δρόσος Σ." η ένδειξη "ψευδώνυμο Δ. Σέμση".

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βάση δεδομένων τραγουδιών”