Έρευνα για τα οριεντάλ

Ό,τι δεν ταιριάζει στα υπόλοιπα ας μπαίνει εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
giorgos.evaggelou
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2017 07:11 pm

Έρευνα για τα οριεντάλ

#1 Δημοσίευση από giorgos.evaggelou »

Καλησπέρα παιδιά,

χρειάζομαι τη βοήθεια όλων. Κάνω μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, με θέμα τις ελληνικές λαϊκές μουσικές παραδόσεις. Η τελική μου εργασία, θα είναι μια έρευνα σχετικά με τα οριενταλ/μπολερό τραγούδια. Έχω μαζέψει το υλικό, αλλά σίγουρα θα μου διαφεύγουν μερικά κομμάτια. Αν θέλετε στείλτε μου λίστες με δικές σας ιδέες.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Έρευνα για τα οριεντάλ

#2 Δημοσίευση από socrates »

Γειά σου Γιώργο,
χαίρομαι που σε βλέπω στη σελίδα πάλι, καιρούς και ζαμάνια!

Υποθέτω πως η δική σου λίστα είναι ήδη πολύ πιο πλήρης από ότι θα μπορούσα στα σύντομα να σκεφτώ.
Εννοείς τραγούδια με συνοδευτικό ρυθμό όπως στα ΚΑΪΞΗΣ, ΓΚΙΟΥΛΜΠΑΧΑΡ, ΣΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗ ΣΤΡΑΤΑ, ΣΤΗ ΜΑΓΕΜΕΝΗ ΑΡΑΠΙΑ, ΣΕΡΑΧ, κ.λπ. τα οποία εμείς διευκρινίζουμε σαν "οριεντάλ" ή "μπολέρο" και ο υπόλοιπος κόσμος σαν "Beguine" ή "Cuban Bolero"?
Εδώ θα χρειαζόταν κάποια διασαφίνηση των όρων καθώς όλα τα παραπάνω αναφερόμενα τραγούδια τα εκλαμβάνω σαν 4/4 ενώ υπάρχει ακόμα ζωντανό σαν είδος χορού το Ισπανικό μπολέρο σε 3/4 και το Κουβανέζικο μπολέρο σε 2/4 το οποίο εξελίχθηκε σε Beguine αργότερα το οποίο πάλι μου κολλάει καλύτερα σαν 4/4.
Νομίζω πως το δικό μας "οριεντάλ" ή "μπολέρο", όχι σαν χορός φυσικά, αλλά σαν οργανική συνοδεία είναι κάτι σαν αυτό που ακολουθεί. Εσύ τί λές?

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
giorgos.evaggelou
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2017 07:11 pm

Re: Έρευνα για τα οριεντάλ

#3 Δημοσίευση από giorgos.evaggelou »

Χαίρομαι κι εγώ που τα ξαναλέμε Σωκράτη.
Συγνώμη για την ασάφεια μου, αλλά νόμιζα πως εδω μέσα, όταν λέμε μπολερό/οριεντάλ, καταλαβαίνουν όλοι τι εννοούμε. Ναι εννοώ τα κομμάτια όπως τον Καιξή κτλ. Η έρευνα μου στο μεταπτυχιακό έχει να κάνει με αυτά τα κομμάτια. Έχω συλλέξει 75 τέτοια τραγούδια από το 1938 έως και το 1959, αλλά κυρίως με απασχολεί να μαζέψω αυτά που κυκλοφόρησαν μεταξύ 1945 και 1955.
Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενική κατηγορία”