Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

Ό,τι δεν ταιριάζει στα υπόλοιπα ας μπαίνει εδώ
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

#1 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Θα ήθελα να συστήσω στους ενδιαφερόμενους φίλους μία γενικότερα πολύ επαινετέα προσπάθεια νομίζω. Πρόκειται για το Αποθετήριο «Κάλλιπος», έναν ιστοτόπο συλλογής συγγραμμάτων, βοηθημάτων και μαθησιακών αντικειμένων, που καλύπτει όλο το φάσμα της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα: Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα και Βοηθήματα (http://www.kallipos.gr) Οι θεματικές περιοχές που καλύπτονται είναι οι εξής:
«Ανθρωπιστικές και Νομικές Επιστήμες - Επιστήμες Τεχνών και Γραμμάτων»
«Επιστήμες Μηχανικών και Πληροφορική»
«Φυσικές Επιστήμες»
«Ιατρικές Επιστήμες - Επιστήμες της Ζωής»
«Οικονομικές, Πολιτικές, Κοινωνικές, Γεωπονικές Επιστήμες».


Σε ό,τι αφορά τώρα ειδικότερα τα μουσικά μας ενδιαφέροντα, θεωρώ αξιόλογες δουλειές (όσο ξεφύλισσα) τις παρακάτω:
Π. Πούλος: Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΟΣΜΟ -ΠΗΓΕΣ, ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ
https://repository.kallipos.gr/handle/11419/4407


Μ. Μπαρμπάκη: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΖΩΗΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ 19ΟΥ ΑΙΩΝΑ
https://repository.kallipos.gr/handle/11419/4469
Σήκω το κεφαλάκι σου, από το προσκεφάλι
κι έχω δυο λόγια να σου πω, και ξαναγείρε πάλι

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

#2 Δημοσίευση από socrates »

Πολύ ενδιαφέρουσα βιβλιοθήκη, αερολωπηλάτη! Σ' ευχαριστώ για τον σύνδεσμο που δίνεις τον οποίο έβαλα ήδη στους σελιδοδείκτες μου. Φαίνεται σαν πολύτιμο υλικό εκ' πρώτης όψεως για όλα τα "humanities" σαν επιστήμες και θα το ψάχνω λίγο-λίγο για να γνωριστώ καλύτερα μαζί του για την πιθανή χρησιμότητά του σε μένα σαν μελετητή, και για απλή ευχαρίστηση φυσικά.
Έριξα μία βιαστική ματιά στα δύο συγράμματα που αναφέρεσαι και είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσες μελέτες για όλους μας ανεξαρτήτως απλών αναγνωστικών ενδιαφερόντων, ειδίκευσης, ή πεδίου μελέτης ή έρευνας.
Υποψιάζομαι (αλλά εύχομαι να είμαι λάθος), ότι η Εθνομουσικολογία σαν επιστήμη θα παρουσιάζει και εδώ όπως παντού αλλού σε βιβλιοθήκες ανά την υφήλιο την ίδια δυσαναλογία συγραμμάτων που τα μεν ΄(η πληθώρα) είναι προσανατολισμένα προς την κοινωνιολογική πλευρά της, και τα δε (τα ελάχιστα) προς την μουσικολογική. Εδώ είναι η περιοχή που για μένα πρέπει να δωθει ανάλογη προσοχή, βάρος και προσπάθεια αν τελικά αυτή η δυσαναλογία έχει κάποια ελπίδα διορθώσεως.
Αλλά, όπως είπα, μιλώ μόνο βασισμένος σε μία βιαστική ματιά της όλης ιστοσελίδας και σε μία πιο προσεκτική του "Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΟΣΜΟ -ΠΗΓΕΣ, ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ".
Τα ξαναλέμε,

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

Re: Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

#3 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Socrates, μια που έχεις ειδικότερο ενδιαφέρον, βρήκα αξιόλογη μια συλλογική «Εισαγωγή στην εθνομουσικολογία» που κυκλοφόρησε το 2014:
http://www.politeianet.gr/books/9786188 ... gia-230479
Σήκω το κεφαλάκι σου, από το προσκεφάλι
κι έχω δυο λόγια να σου πω, και ξαναγείρε πάλι

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

#4 Δημοσίευση από socrates »

Ευχαριστώ, αεροκωπηλάτη, δεν ήξερα την ύπαρξη αυτής της εκδόσεως (γιατί δεν κοιτάζω συχνά στην ελληνική βιβλιογραφία-και τα πράγματα βελτιώθηκαν σε αυτόν τον τομέα από τον καιρό που σπούδαζα, οφείλω να πω με χαρά). Στα πλαίσια σπουδών έχω μελετήσει αρκετά εκτεταμένα τις θεωρίες των Μέριαμ, Νετλ, Λόμαξ, και παλαιοτέρων ερευνητών κοινωνιολόγων και μουσικολόγων, αλλά όχι ότι νεότερο υπάρχει για τα τελευταία 20 χρόνια στη σχετικά νέα και υπό συνεχή αυτοπροσδιορισμό θεωρητική επιστήμη της εθνομουσικολογίας. Τουλάχιστον παρατηρώ ότι οι απόψεις σήμερα είναι λιγότερο συντηρητικές και όχι τόσο "από καθέδρας" και από δυτικής σκοπιάς, όπως τον καιρό που σπούδαζα.
Έχω την άποψη (και τη φιλοδοξία) πως ένα από τα πειράματα του Λόμαξ, το " cantometrics project" της δεκαετίας του 1960 είναι πολύ δυνατόν να τροποποιηθεί/βελτιωθεί και να γίνει εφαρμόσιμο για την αξιολόγηση του ρεμπέτικου και της παραδοσιακής μουσικής από μη μουσικούς χρήστες, και είχα αρχίσει δουλειά σε αυτόν τον τομέα, κάτι σαν τη δική μου "Ασματομετρική" για ελληνική παραδοσιακή μουσική, αλλά εν καιρώ απογοητεύθηκα από έλλειψη εθελοντών. Τώρα τελευταία έχω ξαναρχίσει τις ίδιες παλιές σκέψεις μιά και παλιές ανησυχίες έχουν ξαναέρθει στην επιφάνεια.
:)

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

Re: Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

#5 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Δεν έχω εγκύψει λεπτομερώς, και το " cantometrics project" του Λόμαξ το αγνοούσα.
Κοίταξα λίγο στο διαδίκτυο και είδα ότι είχε «ψωμί» το πράγμα, παρά την κριτική που υπέστη.
Βρήκα και αυτό και μου φάνηκε καλό:
http://www.sorana.co/blog/2015/10/24/ca ... song-style
Σήκω το κεφαλάκι σου, από το προσκεφάλι
κι έχω δυο λόγια να σου πω, και ξαναγείρε πάλι

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

#6 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

αεροκωπηλάτης έγραψε:Socrates, μια που έχεις ειδικότερο ενδιαφέρον, βρήκα αξιόλογη μια συλλογική «Εισαγωγή στην εθνομουσικολογία» που κυκλοφόρησε το 2014:
http://www.politeianet.gr/books/9786188 ... gia-230479
Αγόρασα και διάβασα το βιβλίο αυτό, αμέσως με την κυκλοφορία του. Οι δύο επιμελήτριές του προτείνουν, για “Εισαγωγή στην Εθνομουσικολογία”, μία επιλογή δώδεκα δημοσιεύσεων ισάριθμων συγγραφέων από τη διεθνή βιβλιογραφία, που τις παρουσιάζουν. Δεν πείστηκα.
Νίκος Α. Πολίτης

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

Re: Ελληνικά Ακαδημαϊκά Ηλεκτρονικά Συγγράμματα

#7 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Με τα κενά βιβλιογραφίας που υπάρχουν στην Ελλάδα στο συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο, εγώ το βρήκα πολύ χρήσιμο και ευπρόσδεκτο.
Σήκω το κεφαλάκι σου, από το προσκεφάλι
κι έχω δυο λόγια να σου πω, και ξαναγείρε πάλι

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενική κατηγορία”