QUIZ

Ό,τι δεν ταιριάζει στα υπόλοιπα ας μπαίνει εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

QUIZ

#1 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!!!!

Χαζεύοντας την data-base για τις ηχογραφήσεις του Τσιτσάνη του Ν.Ορδουλίδη έπεσα πάνω στο κομμάτι "Τα χάνω σαν σε βλέπω" με τον Στελλάκη Περπινιάδη και με στοιχεία ετικέτας Columbia CG 1671-DG 6344 που ο συγγραφέας το χρονολογεί περί τον Δεκέμβριο του 1937. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ο αριθμός άδειας που είναι ο 163 (αν και δεν είναι πολύ ευκρινές) και ταυτόχρονα μου ήρθε η σκέψη για το ποιος είναι άραγε ο πρώτος δίσκος ο πρώτος καλλιτέχνες που πέρασε τις πύλες της επιτροπής λογοκρισίας που συστάθηκε επί Μεταξά. Ποιος δίσκος λοιπόν έχει πάνω του τον αριθμό άδειας 1 (δεν ξέρω αν είναι σε μορφή 1-01-001 κ.ο.κ);;;Όποιος έχει στην κατοχή του δίσκους προπολεμικούς ή έχει την ετικέτα ενός δίσκου και ο αριθμός άδειας είναι μικρότερος του 163 ας μας ενημερώσει ώστε κάποια στιγμή να φτάσουμε στο νούμερο 1.


Καλό ψάξιμο σε όλους!!!
Συνημμένα
Columbia  CG 1671-DG 6344 ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 163
Columbia CG 1671-DG 6344 ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 163
ΤΑ-ΧΑΝΩ-ΣΑΝ-ΣΕ-ΒΛΕΠΩ-Β.ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ-ΣΤ.ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗΣ.JPG (2.75 MiB) Προβλήθηκε 5549 φορές
Τελευταία επεξεργασία από Για το Ανικανοποίητο..... σε 19 Ιουν 2016 12:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: QUIZ

#2 Δημοσίευση από fakk »

Το τραγούδι με αριθμό αδείας 1 είναι το:
Odeon Ελ GA-7062 GO-2800 ΤΙ ΜΟΥΚΑΝΕΣ Σκαρβέλης Κ Ρούκουνας Κ Κάβουρας Γ 1937

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#3 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Προσκυνώ fakk
*crazy*

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#4 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Το κομμάτι του Τσιτσάνη <<Είμαι παιδάκι με ψυχή και ζηλεμένο (Όλα τα 'χω βαρεθεί)>> με αριθμό μήτρας Odeon GO 2818 και αριθμό καταλόγου GA 7068 δίνεται να ηχογραφήθηκε από τον Ν.Ορδουλίδη στις 27-10-1937.
Άρα η απαγόρευση άρχισε περί τον Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο του 1937.

Νάσαι καλά fakk

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: QUIZ

#5 Δημοσίευση από fakk »

Ναι, ή τέλος Σεπτεμβρίου ή αρχές Οκτωβρίου.

Στην άλλη όψη είναι το ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ με αριθμό αδείας το 5.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: QUIZ

#6 Δημοσίευση από socrates »

Συγχαρητήρια fakk! Επομένως μπορούμε με τις δύο πρώτες εκατοντάδες αδειών να έχουμε κάποιο μπούσουλα τουλάχιστον για τους τελευταίους μήνες του 1937?

Για το ανικανοποίητο… ,μπερδεύομαι κάπως με τις ημερομηνίες και αριθμούς μήτρας.163 χορηγηθείσες άδειες για όλες τις εταιρίες από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη μέχρι Δεκέμβρη 1937 φαίνεται σε σένα σαν ένας αρκετά πιθανός αριθμός? (Θα φανταζόμουν έναν κάπως μεγαλύτερο αριθμό, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος).

Αλλά αν μόνο για την Odeon ο αριθμός άδειας νο. 1 χορηγήθηκε για τον αριθμό μήτρας GO 2800 και η άλλη πλευρά έχει αριθμό άδειας 5, αυτό σημαίνει πως 3 άλλες άδειες χορηγήθηκαν είτε για Odeon είτε για άλλη εταιρία μέσα στην ίδια ή παραπλήσια ημέρα. Θα ήθελα να ξέρω τι αριθμό μήτρας έχει ή άδεια νο.5 και επίσης να έχω κάποια ιδέα για το πόσο αργότερα από μία ηχογράφηση γινόταν μία αίτηση και εχορηγείτο μία άδεια.
Παίρνοντας την ημερομηνία του Ορδουλίδη 27/10/1937 σαν δεδομένη, (χωρίς να είμαι σίγουρος λόγω ελλείψεως πηγών), βλέπω για την Odeon 18 εν συνόλω ηχογραφήσεις (GO 2800 - 2818) από τον αριθμό αδείας 1 μέχρι αυτή την ημερομηνία, που μπορεί να σημαίνει πως το "1" αντιπροσωπεύει μία πολύ κοντινή ημερομηνία (π.χ, 25 ή 26 Οκτωβρίου, αν λάβουμε υπ' όψιν και την δραστηριότητα άλλων εταιριών). Συμφωνείς σ' αυτό? Αν ναι, μπορούμε να υποθέσουμε ότι το γρανάζι της λογοκρισίας άρχισε όντως να δουλεύει αργά τον Οκτώβριο του 1937 και η ημερομηνία αδείας της GO 2018 πρέπει κατ' ανάγκη να είναι αργότερα λίγο από την 27/10/1937 αν αυτή είναι όντως η ημερομηνία ηχογραφήσεως.
(Εδώ επίσης αναρωτιέμαι προσωπικά γιατί πήρε περισσότερο από ένα χρόνο στη Μεταξική λογοκρισία να αρχίσει να δουλεύει με κάποιο ευδιάκριτο ρυθμό-τι διάολο, δεν είχαν πάρει χαμπάρι από τις 4/8/1936 ότι ο Μπάτης κι' ο Μάρκος ήταν "αδιαφοροποίητες κοινωνικές/καλλιτεχνικές παρουσίες"?) :-)

Εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες για το συνολικό αριθμό (163) χορηγηθεισών αδειών μέχρι το Δεκέμβρη 1937 (και να αναρωτιέμαι επίσης για το πόσα τραγούδια δεν πέρασαν το "τεστ" και επί ποίας βάσεως).
Μπορείς να βοηθήσεις?
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

Re: QUIZ

#7 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Μπράβο κι από μένα fakk!
Μέχρι τώρα είχαμε δύο ειδών τεκμήρια για την έναρξη της γενικευμένης μεταξικής λογοκρισίας:
1)το γράμμα των αδελφών Λαμπρόπουλων, που έφερε στο φως ο Gauntlett το 2001, στο βιβλίο του που επιμελήθηκα και μετέφρασα («Ρεμπέτικο τραγούδι: συμβολή στην επιστημονική του προσέγγιση»), όπου αναφέρουν μέσα ότι από τον Σεπτέμβριο του 1937 έχει επιβληθεί λογοκριτικός έλεγχος, και
2)την ανακοίνωση, σε πλείστες εφημερίδες, στις 29 Νοεμβρίου 1937 περί επιβολής λογοκρισίας, που έφερε στο φως η αφεντιά μου (βλ. Πρόλογο στο παραπάνω βιβλίο, αλλά και στο «Όψεις του ρεμπέτικου»)

Μέχρι τώρα, λοιπόν, προσωπικά αναφερόμουν στην έναρξη της λογοκρισίας ως Σεπτ./Νοέ./1937, με πριμοδότηση του Νοεμβρίου.

Όμως τώρα, με την πρόσθετη αυτή τεκμηρίωση, φαίνεται πως η γενικευμένη λογοκριτική έναρξη είναι τον Σεπτέμβριο 1937.

Socrates, να επισημάνω, σχετικά με ερώτημά σου, ότι η ηχογράφηση γινόταν μετά την υποβολή αίτησης και αφού εγκρινόταν το «μουσικό τεμάχιο» από την Επιτροπή Λογοκρισίας. Σε αυτή λοιπόν τη χρονική στιγμή θα δινόταν και ο εκάστοτε αριθμός αδείας.

Ως προς το άλλο ερώτημά σου («γιατί τους πήρε πάνω από χρόνο κλπ»), θα έλεγα ότι δεν έμειναν και με σταυρωμένα χέρια: πολύ νωρίς απαγορεύουν τη «Βαρβάρα», πολύ νωρίς βγάζουν αστυνομική διάταξη που τους λύνει τα χέρια να απαγορεύουν σε επίπεδο «ασέμνου» ό,τι νομίζουν, όπως επίσης έχουμε βάσει αστυνομικής πλατφόρμας απαγορεύσεις συγκεκριμένων τραγουδιών. Ε, βάλε και τα γραφειοκρατικά και δεν ξέρω τι άλλο, η γενικευμένη προληπτική λογοκρισία άργησε λιγάκι. Ε, όταν ήρθε, τα σάρωσε όλα, αλλά και κάτι να πέρναγε, το σάρωναν οι κατασταλτικές απαγορεύσεις μέσω αστυνομικών διατάξεων.

Το τρίτο σου ερώτημα («πόσα άσματα κόπηκαν και διατί») με απασχόλησε πολύ ερευνητικά, αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι το σχετικό αρχείο έχει από πολλά χρόνια καταστραφεί…
Σήκω το κεφαλάκι σου, από το προσκεφάλι
κι έχω δυο λόγια να σου πω, και ξαναγείρε πάλι

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενική κατηγορία”