QUIZ

Ό,τι δεν ταιριάζει στα υπόλοιπα ας μπαίνει εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#43 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλησπερίζω και χαιρετίζω τους ρεμπετόφιλους!!!!

Καθημερινά κοιτάζω εκατοντάδες ετικέτες δίσκων 78 στροφών για να ανιχνεύσω πράγματα που δεν έχουν ειπωθεί και παρουσιαστεί από κανέναν μέχρι σήμερα. Μερικές φορές οι εκατοντάδες γίνονται και χιλιάδες. Σε αυτό το ψάξιμο υπάρχουν ετικέτες με σημαντικές πληροφορίες που περνάν από μπροστά μου και δεν τις βλέπω και άλλοτε που πέφτουν πάνω μου και που το αποτέλεσμα τους με αφήνει άναυδο.

Χθες πήρα μεγάλη χαρά που ανακάλυψα τις ετικέτες των δίσκων με τους αριθμούς αδείας για το Νο 2 και Νο 4 των μεταπολεμικών ηχογραφήσεων. Είχα ήδη αποκαλύψει τις προηγούμενες μέρες το Νο 1 που ήταν το τραγούδι της Δανάη "Χρόνια στα όνειρα μου ήσουν η χαρά μου". Όμως η "χαρά" όπως όλοι γνωρίζουμε δεν διαρκεί πολύ.

Χθες λοιπόν αποκάλυψα το Νο 2 που δεν είναι άλλο από το "Σήμερα" των Θ.Σοφού και Γ.Βέλλα με την Σμαρούλα και την Καίτη Bέλλα στα φωνητικά. Τα στοιχεία του δίσκου είναι HMV OGA 1318-1 / AO 2791 και μπορείτε να την δείτε κάνοντας κλικ εδώ:

photoalbum/picture.php?/3458/category/8

Τι ήταν αυτό όμως που μου έκοψε την "χαρά";;;;;;

Η αποκάλυψη ότι τον ίδιο αριθμό αδείας (δηλαδή 2-961) φέρει πάνω του και το τραγούδι "Όλα έχουν ένα τέλος" πάλι του Γ.Βέλλα σε στίχους του Ν.Φατσέα με την Λένα Πατεράκη στα φωνητικά! Τα στοιχεία της ετικέτας είναι COLUMBIA CG 2335-1 / DG 6690.
COLUMBIA CG 2335-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 2/961
COLUMBIA CG 2335-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 2/961
ΟΛΑ-ΕΧΟΥΝ-ΕΝΑ-ΤΕΛΟΣ-ΦΑΤΣΕΑΣ-ΒΕΛΛΑΣ-ΠΑΤΕΡΑΚΗ-ΑΡ-ΑΔΕΙΑΣ-2.jpg (77.49 KiB) Προβλήθηκε 3094 φορές
Τι να συνέβη και αυτά τα δύο τραγούδια πήραν τον ίδιο αριθμό άδειας;

Ουδείς γνωρίζει...

Το λάθος έγινε από την " Επιτροπή Λογοκρισίας" ή από τις δύο (2) εταιρείες;

Σίγουρη απάντηση δεν υπάρχει.

Ξέρουμε ότι COLUMBIA και HIS MASTER'S VOICE είχαν τον ίδιο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα (Αφοι Λαμπρόπουλοι) με συνέπεια τα τραγούδια που ηχογραφούσε ένας συνθέτης να κυκλοφορούσαν ή από την μία εταιρεία ή από την άλλη. Ή και από τις δύο. Ήταν δηλαδή επιλογή των εταιρειών με ποιας το σήμα θα κυκλοφορούσε το τραγούδι.

Όπως είδαμε τα δύο τραγούδια που έχουν τον ίδιο αριθμό αδείας (2-961) κυκλοφόρησαν το μεν "Σήμερα" από την HMV και το "Όλα έχουν ένα τέλος" από την COLUMBIA. Μπορεί το λάθος να έγινε από τις δύο αυτές εταιρείες κατά την διαδικασία της επιμέλειας και τύπωσις των δίσκων; Μπορεί δηλαδή το ένα από τα δύο τραγούδια να είχε άλλον αριθμό αδείας και το λάθος να έγινε με τον τρόπο που περιγράψαμε πριν με ευθύνη των εταιρειών;

Η απάντηση είναι ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό. Είτε από λάθος ενός υπαλλήλου που έδινε τα στοιχεία στον επιμελητή της ετικέτας είτε από τον ίδιο επιμελητή, άλλα στοιχεία να έπρεπε να γραφτούν και άλλο να γράφονταν. Το έχουμε δει εξάλλου αυτό να συμβαίνει και σε προηγούμενους δίσκους που παρουσιάσαμε στο Θέμα ¨Ετικέτες δίσκων 78 στροφών".

Θα μπορούσε το λάθος να έγινε από την Επιτροπή Λογοκρισίας και να έδωσε τον ίδιο αριθμό σε δύο διαφορετικά τραγούδια; Να ήταν δηλαδή γραφειοκρατικό το λάθος;

Η απάντηση είναι ότι θα μπορούσε να συμβεί γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση που μιλάμε ο συνθέτης είναι ίδιος και στα δύο τραγούδια. Ο Γιάννης Βέλλας. Ίσως κάποιος άνθρωπος της Επιτροπής, που ήταν νεοσυσταθείσα, να ξέχασε ότι έδωσε τον αριθμό 2-961 σε κάποιο από τα δύο τραγούδια και να το ξαναέδωσε στο επόμενο που έλεγξε αφού αφορούσε τον ίδιο συνθέτη με αποτέλεσμα οι εταιρείες να αντιγράψουν και στις δύο ετικέτες τον ίδιο αριθμό αδείας.

Όπως έγραψα πιο πάνω ουδείς γνωρίζει την απόλυτη αλήθεια. Οι περιπτώσεις με λάθη στις ετικέτες των δίσκων 78 στροφών είναι συχνές και έτσι δεν αποκλείεται ούτε η μία ούτε η άλλη περίπτωση.

Ακολουθούν οι ετικέτες με τους μεταπολεμικούς αριθμούς αδείας από το Νο 1 ως το Νο 5.
COLUMBIA CG 2337-1 / DG 6687 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 1/962
COLUMBIA CG 2337-1 / DG 6687 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 1/962
ΧΡΟΝΙΑ-ΣΤΑ-ΟΝΕΙΡΑ-ΜΟΥ-ΗΣΟΥΝ-Η-ΧΑΡΑ-ΜΟΥ-ΔΑΝΑΗ--ΑΡ-ΑΔΕΙΑΣ-1.jpg (30.56 KiB) Προβλήθηκε 3094 φορές

photoalbum/picture.php?/3458/category/8 ΣΗΜΕΡΑ Νο 2

COLUMBIA CG 2335-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 2/961
COLUMBIA CG 2335-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 2/961
ΟΛΑ-ΕΧΟΥΝ-ΕΝΑ-ΤΕΛΟΣ-ΦΑΤΣΕΑΣ-ΒΕΛΛΑΣ-ΠΑΤΕΡΑΚΗ-ΑΡ-ΑΔΕΙΑΣ-2.jpg (77.49 KiB) Προβλήθηκε 3094 φορές
COLUMBIA CG 2334-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 3/963
COLUMBIA CG 2334-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 3/963
ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ-ΚΟΦΙΝΙΩΤΗΣ-ΒΕΛΛΑΣ-ΠΑΤΕΡΑΚΗ-ΑΡ-ΑΔΕΙΑΣ-3.jpg (78.78 KiB) Προβλήθηκε 3094 φορές

photoalbum/picture.php?/3457/category/8 ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ Νο 4

COLUMBIA CG 2336-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 5/1130
COLUMBIA CG 2336-1 / DG 6690 / ΑΡ.ΑΔΕΙΑΣ 5/1130
ΟΠΟΥ-ΚΙ'-ΑΝ-ΠΑΣ-ΘΑ-ΘΥΜΑΣΑΙ-ΚΟΦΙΝΙΩΤΗΣ-ΜΟΥΖΑΚΗΣ-ΔΑΝΑΗ-ΑΡ-ΑΔΕΙΑΣ-5.jpg (27.66 KiB) Προβλήθηκε 3094 φορές
Σημείωση : Το Νο 2 (ΣΗΜΕΡΑ) και Νο 4 (ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ) είναι από την βάση μας. Αν τα βρω και εγώ θα συμπληρώσω και τους 6 δίσκους με τους 5 αριθμούς.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#44 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Μοιράζομαι από εδώ κάποια στατιστικά στοιχεία που μπορεί να ενδιαφέρουν (αν ενδιαφέρουν κάποιον) και αφορούν στις ηχογραφήσεις από τον Νοέμβριο του 1936 ως το 1940 και λίγο μετά.

Συνολικά στις 4 μεγάλες εταιρείες ηχογραφούνται σε αυτά τα 4-4,5 χρόνια κάτι παραπάνω από 2.000 τραγούδια.
1.000 στις ODEON-PARLOPHONE που έχουν κοινούς αριθμούς μητρών και από 500 στις COLUMBIA και HMV η κάθε μία. Σύνολο 2.000 τραγούδια.

Από αυτά τα 2.000 τραγούδια τα 98 (εκτός από το πρώτο που το ηχογραφεί περίπου τον Φεβρουάριο Μάρτιο του 1936 και για το οποίο θα αναφερθώ σε άλλο ανέβασμα) και σε ποσοστό 5% είναι του Τσιτσάνη σύμφωνα με τον Ορδουλίδη.
Ο αμέσως επόμενος σε αριθμό τραγουδιών αυτή την περίοδο είναι ο Τούντας με κάτι παραπάνω από 50 τραγούδια

Από τον Σεπτέμβριο του 1937 μέχρι την είσοδο των Γερμανών που αφορά την Μεταξική λογοκρισία φαίνεται να πέρασαν τον έλεγχο και να εγκρίθηκαν για φωνογράφηση 2.100 τραγούδια σύμφωνα με τους αριθμούς αδείας. Πολλά από αυτά σίγουρα δεν φτάσαν στο στούντιο για φωνογράφηση.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενική κατηγορία”