QUIZ

Ό,τι δεν ταιριάζει στα υπόλοιπα ας μπαίνει εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: QUIZ

#36 Δημοσίευση από peloponnisios »

Τι μου 'κανες δεν τα ξεχνώ [ΤΙ ΜΟΥΚΑΝΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΧΝΩ] (Κ. Σκαρβέλης)

Κ. Ρούκουνας, Γ. Κάβουρας1
Odeon Ελλάδος GA 7062/Go 2800 (1/6/1937, ΑΡ. ΑΔ. 1)
Odeon Ελλάδος GA 7062 (Go 2800) - ΤΙ ΜΟΥΚΑΝΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΧΝΩ.JPG
Odeon Ελλάδος GA 7062 (Go 2800) - ΤΙ ΜΟΥΚΑΝΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΧΝΩ.JPG (2.16 MiB) Προβλήθηκε 4913 φορές
Και η άλλη πλευρά του δίσκου:

Μη μου λες πως δεν πονάω (Κ. Σκαρβέλης)

Κ. Ρούκουνας, Γ. Κάβουρας2
Odeon Ελλάδος GA 7062/Go 2799 (1/6/1937, ΑΡ. ΑΔ. 5)
Odeon Ελλάδος GA 7062 (Go 2799) - ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ.JPG
Odeon Ελλάδος GA 7062 (Go 2799) - ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ.JPG (2.19 MiB) Προβλήθηκε 4913 φορές
Προσέξτε πως αν και το "Μη μου λες..." ηχογραφήθηκε αμέσως πριν το "Τι μου 'κανες..." (βλ. αρ. μήτρας), ο αριθμός αδείας του πρώτου είναι το 5 που σημαίνει ότι η χρονολόγηση των αδειών με βάση τις ημ/νίες ηχογράφησης είναι σχετική και όχι απόλυτη. Μάλιστα δεν αποκλείω το να εντοπίσουμε κάποτε τραγούδι που να έχει εγκριθεί πολύ νωρίτερα απ' ό,τι ηχογραφήθηκε/κυκλοφόρησε. Άλλωστε είναι γνωστό ότι αρκετές εταιρείες κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά κάποια τραγούδια χρόνια μετά την ηχογράφησή τους. 1 Είναι μία από τις ελάχιστες φορές όπου ο Κάβουρας καταγράφεται να τραγουδά 2η φωνή.
2 Τα ονόματα των ερμηνευτών αναγράφονται με αυτή τη σειρά στο δίσκο. Ωστόσο, ο Κάβουρας είναι αυτός που τραγουδά την 1η φωνή και ο Ρούκουνας τη 2η.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#37 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Μπράβο Κώστα (peloponnisios)!!!

Συμπληρώθηκε το puzzle και έτσι έχουμε τις ετικέτες και τις προπολεμικές αλλά και τις μεταπολεμικές. Σούπερ θα έλεγα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ημερομηνία 1/6/1937 που αναφέρεις. Αναφέρεται στην ηχογράφηση των τραγουδιών;

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: QUIZ

#38 Δημοσίευση από peloponnisios »

Για το Ανικανοποίητο..... έγραψε:Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ημερομηνία 1/6/1937 που αναφέρεις. Αναφέρεται στην ηχογράφηση των τραγουδιών;
Ναι, απ' όσο καταλαβαίνω είναι η ημερομηνία ηχογράφησης. Τα στοιχεία, όπως πάντα, είναι από την Εκ περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου του Διονύση Μανιάτη (2006).

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#39 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση Κώστα.

Όμως σύμφωνα με την ημερομηνία που δίνει ο Μανιάτης η σύσταση της επιτροπής λογοκρισίας τοποθετείται 4μήνες πριν την σωστή που είναι Σεπτέμβριος/Οκτώβριος του 1937.

Και αυτό αποδεικνύεται και από τις 2 πηγές του Βλησίδη που όπως είπαμε είναι το γράμμα των αδερφών Λαμπρόπουλοι που μιλάνε για Σεπτέμβριο και η δεύτερη πηγή που είναι οι εφημερίδες εποχής που μιλάνε για λογοκρισία με δημοσιεύματα τους τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς.
Εμείς εδώ και σύμφωνα με τις ηχογραφήσεις του Β.Τσιτσάνη και την data-base του Ν.Ορδουλίδη ορίσαμε επακριβώς (σχεδόν) την έναρξη της.

Και είπαμε ότι είναι Σεπτέμβριος/Οκτώβριος του 1937.

Και πως φτάσαμε σε αυτή την χρονολόγηση;

Από τον αριθμό μήτρας του τραγουδιού του Β.Τσιτσάνη ¨Είμαι παιδάκι με ψυχή και ζηλεμένο (Όλα τα 'χω βαρεθεί)¨ που δίνεται από τον Ορδουλίδη να έχει ηχογραφηθεί στις 27/10/1937 με αριθμό μήτρας GO 2818.

Το κομμάτι των Ρούκουνα/Κάβουρα (Σκαρβέλης) έχει αριθμό μήτρας GO 2800.

Δηλαδή 18 νούμερα διαφορά.

Άρα η ημερομηνία του Μανιάτη είναι λάθος.

Στο κομμάτι του Τσίτσάνη ο Δ.Μανιάτης δίνει ως ημερομηνία ηχογράφησης προς το τέλος του 1937 στην έκδοση του 1994 και σκέτο 1937 στου 2006. Άρα και ο ίδιος δεν είναι σίγουρος για τις ημερομηνίες.

Με τον ίδιο τρόπο, συγκρίνοντας αριθμούς μήτρας και αριθμούς αδείας από τις ετικέτες, βάσει των ημερομηνιών του Ορδουλίδη, χρονολόγησα και την έναρξη της μεταπολεμικής λογοκρισίας όχι μέσα στο 1946 όπως νομίζαμε όλοι αλλά τον Φεβρουάριο του 1948.

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: QUIZ

#40 Δημοσίευση από peloponnisios »

Ωχ, σα να 'χεις δίκιο. Εγώ τα μπέρδεψα και μου φαίνεται παρέσυρα και σένα. Ο Μανιάτης τελικά δεν δίνει ημέρα και μήνα ηχογράφησης γι' αυτά τα κομμάτια του Σκαρβέλη, μόνο το έτος (1937). Λάθος δικό μου, όχι του Μανιάτη. Συνεπώς τα παρακάτω δεν ισχύουν:
Για το Ανικανοποίητο..... έγραψε:Όμως σύμφωνα με την ημερομηνία που δίνει ο Μανιάτης η σύσταση της επιτροπής λογοκρισίας τοποθετείται 4μήνες πριν την σωστή που είναι Σεπτέμβριος/Οκτώβριος του 1937.
Για το Ανικανοποίητο..... έγραψε:Άρα η ημερομηνία του Μανιάτη είναι λάθος.

Ωστόσο, συγκρίνοντας τους αριθμούς αδειών με τους αριθμούς μήτρας, σχηματίζω την εντύπωση ότι η αδειοδότηση γινόταν πριν την κυκλοφορία του δίσκου και όχι πριν την ηχογράφηση. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα. Εσύ τι έχεις διαπιστώσει, Φώτη;

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#41 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα σε όλους καλημέρα Κώστα.

Καταρχάς καλά έκανες που με προσφώνησες με το όνομα μου γιατί το ¨Για το Ανικανοποίητο...¨ έχει ένα θέμα μέχρι να το γράψεις.

Η αλήθεια είναι ότι με ξάφνιασες με την ημερομηνία που έδωσες γιαυτο και σε ρώτησα αν είναι ημερομηνία ηχογράφησης. Αλλά το ξεκαθάρισες οπότε όλα καλά.

Απαντώντας στο ερώτημα σου αντιγράφω αυτά που έγραψε ο Σωκράτης.

....Θα μπορούσαμε επομένως να μιλήσουμε για:
1. Σύνθεση στίχων και μουσικής (σε αόριστο/άγνωστο χρόνο αλλά πριν την αίτηση αδείας)
2. Καταγραφή αριθμού αδείας και ημερομηνίας όπου υπάρχουν στοιχεία.
3. Καταγραφή αριθμού μήτρας και ημερομηνίας ηχογράφησης όπου υπάρχουν στοιχεία.
4. Καταγραφή αριθμού δισκογραφικής εκδόσεως/κυκλοφορίας και ημερομηνία όπου υπάρχουν στοιχεία.


Αυτή είναι η σειρά με την οποία έφτανε ένα τραγούδι να ηχογραφηθεί και να κυκλοφορήσει. Δηλαδή πριν πάει στο στούντιο πέρναγε την λεγόμενη ¨επιτροπή¨ και αφού έπαιρνε την άδεια (τον αριθμό) πήγαινε στο στούντιο. Φαντάζεσαι να ηχογραφούνταν πρώτα και μετά να έλεγε η επιτροπή αυτό δεν μου κάνει στην μουσική εκείνο στον στίχο ξαναγράψτε το. Χαμένος χρόνος και κυρίως ΧΡΗΜΑ.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: QUIZ

#42 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Μόλις βρήκα και τον αριθμό αδείας Νο 2 για τις μεταπολεμικές ηχογραφήσεις

photoalbum/picture.php?/3458/category/8&

Και το Νο 4

photoalbum/picture.php?/3457/category/8&

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενική κατηγορία”