Ερώτηση σχετικά με βιολί

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

Ερώτηση σχετικά με βιολί

#1 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Παιδιά,αν και παίζω τρίχορδο αρκετό καιρό σκέφτομαι να κάνω ένα άνοιγμα προς βιολί(σμυρναίικα,νησιώτικα κ.τ.λ).Θα ήθελα να το παιδέψω λίγο το θέμα μιας που εδώ που βρίσκομαι έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο.Θα ήταν λοιπόν πολύ ευπρόσδεκτη η γνώμη όσων γνωρίζουν για το πως διαπιστώνουμε την ποιότητα ενός βιολιού μιας που βρίσκομαι Γερμανία για μερικούς μήνες και δεν μπορώ να συννενοηθώ.Προς το παρόν έχω νοικιάσει ένα αλλά επειδή βλέπω οτι κάτι μπορεί να γίνει σκέφτομαι να αγοράσω (ένα μέτριο προς τα κάτω,για αρχή και βλέπουμε).

masakis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Ιαν 2006 09:09 pm
Τοποθεσία: Μύκονος
Επικοινωνία:

Προς Νίκο Κάνδια - Σχετικά με το ΒΙΟΛΙ

#2 Δημοσίευση από masakis »

Φίλε Νίκο, ήμουν στην ίδια θέση με ΄σένα πριν από δύο χρόνια, αλλά εγώ είχα ήδη αγοράσει βιολί μεταχειρισμένο παλαιότερα, σαν φοιτητής στο Μόντρεαλ (γιατί ασχολούμαι και με τη συλλογή οργάνων) οπότε δεν υπήρχε θέμα. Και εγώ παίζω χρόνια τρίχορδα 'μουζουκοειδή' όπως και ούτι, τσουμπούς, σάζι. Το βασικό όργανό μου όμως είναι το μπουζούκι και η φωνή, και τώρα αισίως και το βιολί. Όπως κι εσύ μπήκα στο 'λούκι' με το βιολί γιατί στο νησί μου στη Μύκονο έχει μεγάλη ζήτηση και το νησιώτικο, και στο σχήμα μας θέλαμε οπωσδήποτε βιολί. Βλέπεις το νησιώτικο με μπουζούκια δεν είναι το ίδιο. Λοιπόν έκανα τη βουτιά...και σήμερα από δύο χρόνια έχω ρεπερτόριο στα νησιώτικα πάνω από 180 κομμάτια (πολλά ξενύχτια μελετώντας). Η πλάκα είναι ότι και ο κιθαρίστας μας έκανε κι αυτός βουτιά με το λαούτο! Οπότε σήμερα είμαστε κομπλέ.
Λοιπόν στο θέμα μας. Για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες τεχνικής φύσεως, γιατί το βιολί είναι από τα πιο περίεργα όργανα, θα κοιτάξεις για βιολί κατασκευασμένο από εταιρείες όπως STENTOR, ANDREAS ZELLER, VIVALDI.
Μιλάμε για βιολιά που υπάρχουν σε καταστήματα διεθνώς και βγάζουν μεγάλη γκάμα βιολιών για αρχάριους μέχρι επαγγελματίες. Κυρίως η STENTOR. Και για όλες τις τσέπες.
Ότι χρειαστείς πάνω στο νησιώτικο, εδώ είμαστε. Και όπως έλεγε ένας γέρος μυκονιάτης βιολιστής για το μυστικό της επιτυχίας στο βιολί... "Χιλιόμετρα δοξαριές παλλικάρι μου...Χιλιόμετρα δοξαριές!"
Καλή τύχη (και υπομονή) Ευριπίδης-Μύκονος

Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#3 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Ευχαριστώ ρε Ευριπίδη.Θα το κοιτάξω...
Είμαστε και κοντογειτόνοι.Εγώ είμαι απο Ικαρία!Και αν δε μάθω να παίζω τον Ικαριώτικο μ'αυτό το μαράζι θα πάω.
Γειά και χαρά

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”