αρμόνικα-φύσσα

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

αρμόνικα-φύσσα

#1 Δημοσίευση από liga rosa »

μια που αναρωτιόμασταν στην κουρούτα, ρώτησα έναν φίλο και μου είπε πέντε πράγματα:
η αρμόνικα ήταν σαν μπαντονεόν, με κουμπιά αντί για πλήκτρα, και λειτουργουσε όπως η φυσαρμόνικα. δηλαδή άλλη νότα παραγόταν στο κλείσιμο της φυσούνας και άλλη στο άνοιγμα, υποθέτω έτσι ώστε να παράγεται η τονική συγχορδία στην μία κατεύθυνση (εξ ού και αρμόνικα).
η φύσσα ήταν σαν πιανάκι με πλήκτρα, όπου η παροχή αέρα γινόταν από φυσερό.
τέτοια όργανα κατά καιρούς βρίσκονται σε παλιατζίδηκα και στο μοναστηράκι, πολύ θα ήθελα να δώ κάποιο από κοντά...
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#2 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Κατά καιρούς έχουν γίνει διάφορες σχετικές κουβέντες τόσο εδώ όσο και στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Ας βάλουμε στην κουβέντα και την ονομασία "μισοφωνία", λοιπόν. Στη φωτογραφία που προσπαθώ να επισυνάψω, είναι ο Γιώργος Κουλαξίζης:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#3 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Αφού δεν φαίνεται τίποτα στο μήνυμά μου, όποιος θέλει ας κοιτάξει κι εδώ:
http://xilouris.gr/catalog/product_info ... ts_id=6202[/img]

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από max »

Αυτό που προσπαθέις να επισυνάψεις ως φωτογραφία, είναι λίνκ σε σελίδα, γι'αυτό δεν σου παίζει.

Το σωστό είναι εδώ: Εικόνα

Τι είναι λοιπόν "μισοφωνία" και για εμάς τους άσχετους;

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#5 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια max! Μισοφωνία ή και μεσοφωνία είναι ένας πρόδρομος του ακκορντεόν του οποίου κάθε πλήκτρο παίζει δυο φωνές. Μια φωνή κατά το άνοιγμα της φυσούνας, και άλλη φωνή κατά το κλείσιμο αυτής. Στηρίζεται με λουράκι, σε σχήμα θηλειάς, στον αντίχειρα κάθε χεριού, αντί γύρω στους ώμους, όπως έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στο ακκορντεόν σήμερα. Πάντως, για το θέμα αυτό έχει γίνει συζήτηση εδώ μέσα παλαιότερα -όταν το μέλος voulou είχει μία φωτογραφία στο profile του (avatar?) όπου εμφανιζόταν ένα άγαλμα αρχαίων Αιγυπτίων, εκ των οποίων ο ένας κρατούσε κάτι σαν ακκορντεόν - μισοφωνία.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#6 Δημοσίευση από liga rosa »

δημήτρη ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, βρήκα το παλαιότερο μήνυμα σου εδώ: forum/viewtopic.php?p=13114
κάτι άλλο δεν βρήκα, όποιος έχει ας προσθέσει.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Αρμονικoς
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Ιουν 2011 06:44 pm

Re: αρμόνικα-φύσσα

#7 Δημοσίευση από Αρμονικoς »

liga rosa έγραψε:μια που αναρωτιόμασταν στην κουρούτα, ρώτησα έναν φίλο και μου είπε πέντε πράγματα:
η αρμόνικα ήταν σαν μπαντονεόν, με κουμπιά αντί για πλήκτρα, και λειτουργουσε όπως η φυσαρμόνικα. δηλαδή άλλη νότα παραγόταν στο κλείσιμο της φυσούνας και άλλη στο άνοιγμα, υποθέτω έτσι ώστε να παράγεται η τονική συγχορδία στην μία κατεύθυνση (εξ ού και αρμόνικα).
η φύσσα ήταν σαν πιανάκι με πλήκτρα, όπου η παροχή αέρα γινόταν από φυσερό.
τέτοια όργανα κατά καιρούς βρίσκονται σε παλιατζίδηκα και στο μοναστηράκι, πολύ θα ήθελα να δώ κάποιο από κοντά...
Γεια χαρα φιλε μου.
Τελικα σημερα εμαθα λεπτομερειες για την αρμονικα που μου αφησε ο παππους μου.Εψαχνα πολυ καιρο να μαθω για το συγκεκριμενο μουσικο οργανο.Αμα γνωριζεις κι αλλα ποσταρισε τα σε παρακαλω.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”