ψάχνω κιθάρα για λαϊκά-ρεμπέτικα

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
josef
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Μάιος 2010 06:41 pm

#8 Δημοσίευση από josef »

Αγαπητέ liga rosa

Απ ότι καταλαβαίνω την έχεις ψάξει την αγορά και τα όργανα και ξέρεις, πράγματα τα οποία δεν έχω κάνει εγώ. Θα ήθελα λοιπόν μια γνώμη για μια κιθάρα (κατά τον πωλητή χειροποίητη) που είδα στο μάτσικα και μου άρεσε, με δεδομένο φυσικά αυτό που ψάχνω (βλ. πρώτο ποστ)

http://www.matsikas.gr/el/Product-AYERS ... 97_28.aspx

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#9 Δημοσίευση από liga rosa »

τη συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει. δεν ξέρω τί ακριβώς εννοεί "χειροποίητη", πάντως δεν έχει σχέση με την εικόνα του οργανοποιού/εργαστηρίου που έχουμε εδώ, ειδικά σε αυτήν την τιμή. μπορείς να κάνεις μια βόλτα γύρω από το μάτσικα, έχει πολλά μουσικά καταστήματα. σίγουρα θα βρείς κάτι που να σου ταιριάζει (με τις απαραίτητες αμοιβαίες υποχωρήσεις λόγω διαφορετικών απαιτήσεων ρεμπέτικου-έντεχνου).
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#10 Δημοσίευση από ntouzenis »

Χθες βραδυ ειδα και επαιξα μια κιθαρα κατασκευης Μουντακη. Απο οτι μου ειπε ο φιλος μπουζουξης -δεν ειχα την προνοια να ρωτησω τον κιθαριστα λογω οινοποσιας ωστοσο...- ειναι του πατερα Μουντακη. Απο οσο ξερω, το οργανοποιειο τωρα δουλευουν οι γιοι του.
Φατσικά πολυ ομορφη !!
Τα ξυλα του σκαφους κελεμπεκι, οχι σγουρό, ενα πολυ ωραιο κελεμπεκι με ωραια σχεδια, δεν ξερω πως να το περιγραψω...
Το πιασιμο πολυ ανετο εως παρα πολυ !!
Ο ηχος χωρις ηλεκτρικα καλος αλλα οχι γεματα μπασα.. ισως φταιει που ημασταν σε μεγαλο χωρο δεν παιρνω ορκο για μικροτερο χωρο...
(την εχω πατησει με μπουζουκι ετσι..)
Επαιξε και με ηλεκτρικα και αποδιδει πολυ ωραια !!
Επισης τα ακκορντα πολυ σωστα, γιατι εχω παρατηρησει σε ελληνικες custom, οσο και να την κουρντισεις σωστα, καποια ακκορντα "φευγουν" λιγο...
Για τιμη δε γνωριζω...
Ο ιδιος κιθαριστας, (Ν.Μ απο Ιεραπετρα) εχει και 2 κιθαρες Απαρτιαν... τις βρηκε απο ενα παλιο κρητικο βιολατορα

Επισης ο Καρελλας εχω ακουσει οτι φτιαχνει καλες κιθαρες... ολιγον τσιμπημενες ομως
http://www.karellas.gr/products.php?id=13

Στη Θεσσαλονικη ειναι οι πολυ καλοι Αλεξανδρής και Μητρεντζης και αυτοι οχι στα 600 ευρω ασφαλως...
και ακομα ο (νεοτατος) Θεοδωρακης που φτιαχνει πολυ καλες κιθαρες !!
Για Καφετζοπουλο που λεει ο liga rosa δεν ξερω, προφανως θα προκειται για καλο οργανο !!
Αν θες να παρεις παρλορ θα παρεις παρλορ να θες να παρεις ελληνικη ρεμπετοκιθαρα, θα παρεις ελλ.ρεμπετοκιθαρα, απλα...

Και τελος μια κιθαρα Παναγη που εχει καποιος εδω παλια,(ηταν του Κατιναρη) εχει ενα ωραιο ρεμπετικο ηχο ξερο, αλλα ειναι πολυ "αναβαθο" το σκαφος και δεν εχει ογκο. Σε μια παρεα που τραγουδανε πανω απο τρεις, ακουγεται λιγο στο βαθος...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”