ψάχνω κιθάρα για λαϊκά-ρεμπέτικα

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
josef
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Μάιος 2010 06:41 pm

ψάχνω κιθάρα για λαϊκά-ρεμπέτικα

#1 Δημοσίευση από josef »

γεια χαρά σε όλους

Μπαίνω στο θέμα...Ψάχνω μια κιθάρα με συρμάτινες χορδές, παίζω ρεμπέτικα κατά βάση και με απασχολεί πολύ η κιθάρα να έχει καλό μπάσο, αλλά και γενικά να μπορεί να στηρίξει τραγούδια παιγμένα με κιθάρα. (τύπου Μυστακίδη). το πρόβλημά μου είναι ότι δεν διατίθεμαι από οικονομικής άποψης να έχω 2 και 3 κιθάρες μία για κάθε σκοπό, να μπορώ δηλαδή να παίξω και κανένα τραγουδάκι άλλου είδους στην παρέα (έντεχνα κλπ). Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#2 Δημοσίευση από liga rosa »

φίλε καλώς ήρθες!
κατ'αρχήν σε ποιά περιοχή είσαι; στην αθήνα ευχαρίστως να σου προτείνω κάποιες περιπτώσεις, αναλόγως το γούστο και το βαλάντιο (από 300 εώς 2000 ευρώ). μόνο του συνονόματού σου δεν ξέρω αν θα βρείς...
ψάξε στην ενότητα αυτή, έχει ενδιαφέρουσες συζητήσεις. αν θες πιο γεμάτο μπάσο, όχι ξερό σαν της απαρτιάν (προσωπικό μου γούστο) θα σε ικανοποιήσει και μια πάρλορ ακουστική (μικρό μέγεθος) ή κάποια κλασσική που να αντέχει συρμάτινες χορδές. σου δίνει πιο μεγάλη ευελιξία, αλλά χάνει στο ρεμπέτικο -ειδικά αν θες να παίξεις και σολιστικά (κωστής, δούσας, περιστέρης, κασιμάτης κλπ).
καλό ψάξιμο και καλή τύχη!
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

josef
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Μάιος 2010 06:41 pm

#3 Δημοσίευση από josef »

καλώς σας βρήκα!!!! Είμαι από αθήνα. Ευχαριστώ για το ποστ ήταν πολύ βοηθητικό στην αναζήτηση στο νετ τουλάχιστον για μια αρχή. Νομίζω ότι τείνω πιο πολύ στην παρλορ παρότι πριν ακούσω δεν μπορώ να πω και πολλά. Με αυτήν την έννοια αν μου έδινες μαγαζιά θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. όσο για το οικονομικό το πολύ 600 - 650 και ίσως λέω και πολλά για τα χάλια οικονομικά μου. Ευχαριστώ και πάλι

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#4 Δημοσίευση από liga rosa »

ας κάνω τον πλασιέ πάλι...
στα 300 θα βρείς την LAG, parlor ακουστική (αμερικάνικος ήχος αλλά με καλά ηλεκτρικά, αν σε ενδιαφέρει για μεροκάματο), την φέρνει το bon studio (ζαϊμη) και την διανέμει σε κάποια μαγαζιά στο κέντρο. είχαν τελειώσει, αλλά ίσως έχουν ξαναφέρει. καλή για τα λεφτά της, δεν θα ευχαριστηθείς όμως ρεμπέτικο. τα ίδια ισχύουν και για μία πάρλορ της cort, αλλά είναι λίγο πιο ακριβή και δεν ξέρω από ηλεκτρικά πως πάει.
στα ίδια λεφτά, ο τσακιριάν στην αλιπέδου (ησαπ πειραιά) φέρνει μια κλασσική από ισπανία, που αντέχει συρμάτινες χορδές. καλή για μπασοκίθαρο και με δυνατά καντίνια, και μία που έχει στη βιτρίνα αντέχει ακόμα χωρίς να σκεβρώσει -θα το τσεκάρω σύντομα.
στα 600 ευρώ υπάρχει ένα χειροποίητο κιθαρόνι (βασισμένο στου μούρτζινου), στο "ψαλτήρι" -μπενάκη 101 στο λόφο του στρέφη. ίσως η καλύτερη πρόταση, αφού διαθέτεις τόσα.
γύρω στα 700 μπορείς να βρείς παλιά κιθάρα επισκευασμένη, όχι όμως πρώτης γραμμής. μπορείς όμως με πολλή τύχη να βρείς παλιά κιθάρα με 100-200 και να την επισκευάσεις στον κατάλληλο μάστορα με συνολικό κόστος κάτω από 700. με υπομονή και ψάξιμο όμως...
επίσης γύρω στα 500 άνετα βρίσκεις μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση, αν αντέχεις και γουστάρεις ψάξιμο σε μαγαζιά, μαστόρους και αγγελίες. ο καρανδρέας (αλκιβιάδου 7α) έχει κάποιες.
τέλος, υπάρχει μια εκπληκτική λαϊκή κιθάρα του καφετζόπουλου στα 1600+φπα. γερό και σκληροτράχηλο όργανο, που σε προκαλεί να το "σκάψεις"! όπως και τα μπουζούκια του, αξίζει μια βόλτα από ζωοδόχου πηγής 54.
αυτά από εμένα. σόρρυ για τη διαφήμιση. όποιος έχει κάτι άλλο υπ'όψιν του ας βοηθήσει.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

karjabas
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009 09:21 pm

#5 Δημοσίευση από karjabas »

Βρε παιδιά έχει πέσει στα χέρια μου μια παλιά λαϊκή κιθάρα αγνώστων λοιπών στοιχείων η οποία δε μου φαίνεται και πολύ σόι. Σκεφτόμουν ωστόσο να τη συμμαζέψω λιγάκι και θα ήθελα να μου προτείνετε κανέναν μάστορα που να ασχολείται με επισκευές στην Αθήνα. Αν έχει κανέις χρόνο και όρεξη περιμένω τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας!

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#6 Δημοσίευση από liga rosa »

ειδικά για επισκευές παλαιών οργάνων, με γνώση και χρήση των τότε τεχνικών, προσωπικά εμπιστεύομαι τον μιχάλη τον μουντάκη, μαζί με τον αδερφό του τον ιάκωβο (κολωνού 17). κουβαλάει εκτός από την πείρα του πατέρα του θεόδωρου, και την προσωπική του εμπειρία από επισκευές μπουζουκιών, κιθάρων, λαούτων, μαντολίνων από σταθόπουλο και μούρτζινο μέχρι απαρτιάν και παναγή.
φυσικά δεν είναι ο μοναδικός, απλά έχω προσωπική εικόνα -όποιος έχει αντίστοιχα να προτείνει. υπάρχουν όμως και διάφοροι που απλά πλακώνουν στα λούστρα και τις επιπλόκολλες τα όργανα και τα μοσχοπουλάνε... και στα παλιά όργανα δεν υπάρχει χειρότερη ζημιά από μια κακή επισκευή.
σόρρυ για τη διαφήμιση πάλι... όποιος θέλει να πάμε τσάρκα σε μαγαζιά και μαστόρους, ας στείλει πμ.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

karjabas
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009 09:21 pm

#7 Δημοσίευση από karjabas »

Μάλιστα...Σε ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”