Αγορά τριχόρδου, τί κάνω τώρα;

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#8 Δημοσίευση από mpletsas »

Όλα καλά φίλε στραβόξυλο, απολύτως κατανοητός.

Επομένως, παρακαλώ να μην συνεχίσουμε άλλο την κουβέντα για τα γκρήκλις (τα οποία άλλωστε, όπου τα πετυχαίνω στο εξής, θα φροντίζω να τα μετατρέπω σε ελληνικά). Ας εστιάσουμε στο αρχικό ερώτημα.

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#9 Δημοσίευση από georgalasg »

καλησπερα και απο μένα...
Δεν ξερω αν είναι πολλα τα 1500.
Ο Καρβούνης απο εκει ξεκινάει τα οργανά του...

Εχω παιξει με δύο των 1500 και εχω εντυπωσιαστεί. Μαλιστα παρηγγειλα ενα και εγω και περιμενω... Ο ηχος ήταν ο ιδιος και στα δύο οποτε θελω να πιστευω ότι και το δικό μου δε θα διαφέρει...

Απο κει και πανω , οπως λεει ο ιδιος πληρώνεις μονο φιγουρες . Ο ηχος είναι ο ιδιος.... Το εργαστήριο το έχει στη Νικαια...
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
nikolas Apf
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009 07:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#10 Δημοσίευση από nikolas Apf »

Είναι πολλά τα λεφτά...Το βασικό που είπαν και οι άλλοι τα λεφτά.
Ονόματα υπάρχουν πολλά:Κλεφτογιάννης,Βάρλας,Καρβούνης,Καρανδρέας,
οι γνωστοί δηλαδή και οι πλέον προτιμούμενοι.Και πολλοί άλλοι διαφίμιση δεν κάνω.Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.Καλό δηλαδή.Άλλά ο καθένας έχει τα κόλπα του.Κάτι που το κάνει ξεχωριστό.Έχω ακούσει μπουζούκι και του Βάρλα και του Καρανδρέα και του Καρβούνη ολα είχαν ηχο βάλσαμο.Αλλά πολλά τα λεφτά...Εχω ενα του Μάτσικα τρίχορδο φτηνό,και για τα λεφτά του παρα έχει καλό ήχο.Απρόσμενα καλό!Άβυσος...
...Φεύγω δυστυχής και πλάνος...

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#11 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

O Γιώργος Καρανδρέας ξεκινάει τα μπουζούκια του στα € 1,000 και πάει στα περισσότερα μέχρι € 1,200. Έχω ένα δικό του και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης κάνει δωρεάν service, είναι καλός στη συνεννόηση και αναλαμβάνει δωρεάν ό,τι πάθει το όργανο. Σχέση τιμής-απόδοσης από τις καλύτερες που έχω δει και έχω γυρίσει σε αρκετούς οργανοποιούς και έχω δει αρκετά μπουζούκια φίλων.

Γεγονός είναι πάντως ότι θέλει ψάξιμο το πράγμα.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#12 Δημοσίευση από liga rosa »

πράγματι, το πρώτο μου μπουζούκι (διονύσης και γιώργος καρανδρέας) μετά από έξι χρόνια που έχει παίξει σε παραλίες και καταστρώματα, ακόμα το αφήνω μέσα στην πλαστική θήκη στο μαγαζί και σπάνια χρειάζεται κούρδισμα! από τα πιο γερά όργανα, και ίσως ο μόνος μάστορας που όσο νταβαντούρι και νά'χει στο μαγαζί δεν διακόπτει τη δουλειά του -και πολύ ξηγημένος στο χρόνο και στα λεφτά. η τεχνικές του κι ο ήχος όμως είναι τετραχορδέ...
στο χιλιάρικο φτιάχνει κι ο καρελλάς αξιοπρεπή όργανα (πιο τριχορδέ), αλλά δεν τον ξέρω σαν άνθρωπο. αν πάμε σε περισσότερα φράγκα υπάρχουν πολλοί μάστορες -μουντάκης, καφετζόπουλος και άλλοι πολλοί!
γύρισε όσους μπορείς, και μην ξεχνάς να ρωτάς για μεταχειρισμένα όπου βρείς. γλιτώνεις τουλάχιστον 1/3 της τιμής και κερδίζεις ένα στρωμένο και δοκιμασμένο όργανο -ειδικά αφού τώρα ξεκινάς να παίζεις. ενημέρωσε όταν με το καλό το πάρεις!
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#13 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Φίλε/-η gina, νομίζω ότι στην περίπτωσή σου ταιριάζει ο Μάτσικας, που ήδη αναφέρθηκε. Απλά προσθέτω και εγώ ότι το πρώτο μου τρίχορδο ήταν από εκεί με πάρα πολύ καλή σχέση ανάμεσα σε τιμή και απόδοση. Κοινώς αυτό που λέμε για τα λεφτά του το όργανο παίζει μια χαρά και παραπάνω. Το πήρα πριν από 6 χρόνια και παρ'ότι δεν του έκανα το ιδανικότερο "στρώσιμο" (αφού το ταξίδευα Ελλάδα-Γερμανία,ειδικά στην αρχή) αυτό εξακολουθεί να παίζει τέλεια (το έχω δώσει στον μικρότερο αδελφό μου). Μάλιστα κάποια στιγμή το έβαλα στη δουλειά και αυτό φιλότιμα με βοήθησε να πάρω το επόμενο τρίχορδο απ'τον Καρβούνη πριν ενάμιση χρόνο.
Όσο αφορά τα σέρβις του, μια φορά που χρειάστηκε να αλλάξω τάστα το έστειλα στο Μεσσολόγγι (στο Μάστρον μιας και βρισκόμουν Πάτρα εκείνη την περίοδο) και υπήρξε τέλεια εξυπηρέτηση.
Απλά να αναφέρω ότι πρόσφατα που ένα φιλαράκι πήρε μπουζούκι από Μάτσικα(~500Ε,σκάφος μαύρη καρυδιά, καπάκι ερυθρελάτη, ταστιέρα εβένινη), αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι έχει βάλει βέργα στο μανίκι (ταστιέρα) κάτι που για μένα δεν είναι το πιο θετικό στην παραγωγή του ήχου ενώ αυξάνει και το βάρος που δέχεται το αριστερό χέρι.Προφανώς κάτι θα είδε ο άνθρωπος και το έκανε...Εγώ απλά το αναφέρω. Επίσης να αναφέρω ότι τα όργανά του είναι καλά ζυγισμένα με πολύ καθαρή μπουργκάνα ενώ και στα πρίμα τους δεν υστερούν.
Αν θες τώρα να μιλήσουμε για πιο ακριβά όργανα το βλέπουμε...Ήδη αναφέρθηκαν τα πιο καλά κατά τη γνώμη μου ονόματα.Εγώ όπως προανάφερα προτίμησα τελικά Καρβούνη αλλά αν μπορούσα θα έπαιρνα ένα και από τους άλλους που ανέφερε ο nikos forlan.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”