Αναζήτηση Λαϊκής κιθάρας

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
theodonvag
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Μαρ 2009 02:49 pm

Αναζήτηση Λαϊκής κιθάρας

#1 Δημοσίευση από theodonvag »

Γεια χαρά σε όλους. Ψάχνω εδώ και κανένα χρόνο για λαϊκή κιθάρα (ρεμπετοκιθάρα).Θα με ενδιέφερε να είναι παλιά από γνωστό κατασκευαστή και όχι πολύ "πειραγμένη". Έχω δει κάποια όργανα αλλά ήταν σε άθλια κατάσταση. Αν έχει κάποιος υπόψη του κάτι περί του θέματος ας γράψει.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#2 Δημοσίευση από liga rosa »

εδώ και καιρό στο ακκόρντο (δεριγνύ & φυλής στο κέντρο αθήνας) έχει δυο-τρείς επισκευασμένες από τον ίδιο (δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη γενικά). η μία λέει πως είναι του παναγή χωρίς όμως ετικέτα (700ευρώ) και η άλλη του λαζαρίδη με ετικέτα (1000ευρώ).
επίσης ίσως υπάρχει ένα κιθαρόνι στον μουρατίδη στον ησαπ πειραιά (αλιπέδου), σε καλύτερη τιμή. δεν έχω προφτάσει να το ακούσω ακόμα.
για καινούριο, ρίξε μια ματιά στον τσακιριάν στην αλιπέδου, φέρνει με 300 ευρώ ισπανικές κλασικές που σηκώνουν συρμάτινες. ωραία γεμάτα καντίνια, αλλά και πολλά μπάσα, μου φανήκαν αταίριαστα για μπασοκίθαρο.
μια και θά'σαι αλιπέδου πέρνα κι από τον σκεντερίδη μήπως έχει τίποτα.
θα ειδοποιήσω αν βρεθεί κάτι άλλο, εγώ από όργανα είμαι καλυμμένος γενικά (και ταπί επίσης...), τα όργανα είναι για να παίζονται και όχι για σκέτη συλλογή!
όταν λες άθλια κατάσταση, εννοείς κακοποιημένα από πρόχειρη επισκευή ή απλά φθαρμένα-σπασμένα; γιατί το πρώτο συχνά είναι μη αναστρέψιμο, το δεύτερο παλεύεται... αν βρήκες κάτι ενημέρωσε, καλή τύχη!

υγ: κ.κ. συντονισταί, μήπως θεωρείται διαφήμισις; σοβαρά ρωτάω!

Σημ. συντονιστή: Όχι.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

theodonvag
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Μαρ 2009 02:49 pm

#3 Δημοσίευση από theodonvag »

Ευχαριστώ αρχικά για την ενημέρωση! Στο ακκόρντο δεν έχω πάει αλλά δε σε ακούω και ικανοποιημένο. Θα παώ να τις δω βέβαια...Στην αλιπέδου και στους οργανοποιούς που μου παραθέτεις επίσης έχω πάει. Ο Μουρατίδης δεν είχε κάτι έτοιμο αλλά μου πρότεινε να φτιάξει μία παλιά κιθάρα. Δεν μπορούσα να δεσμευτώ οικονομικά για κάτι που δεν ξέρω καν πως θα παίζει, κάτι βέβαια που δε μου ζήτησε ο άνθρωπος...
Κάτι άλλες που είχα δει ήταν σε κατάσταση που έπρεπε να επενδύσει κανείς extra χρήματα με το φόβο να μην ικανοποιηθεί από το αποτέσμα! Τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ!!
Συμφωνώ ότι τα όργανα δεν είναι για συλλογή!!!
Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#4 Δημοσίευση από liga rosa »

πιστεύω πως αν βρείς μια ταλαιπωρημένη με 50-150 ευρώ, χωρίς μη αναστρέψιμες βλάβες-επισκευές αξίζει να δώσεις 200-400 ευρώ σε μάστορα γνώστη των παλαιών τεχνικών. μαζεύεις 100 κάθε μήνα και όταν θα την έχει έτοιμη, έχεις μαζέψει κι εσύ το ποσό! κάτι σαν άτοκες προ-δόσεις (???)
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”