ερώτηση για αγορά μπουζουκιού

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#15 Δημοσίευση από pelagia »

ο kwstaspan , σας εδωσε ολοκληρο πινακα , ψαξτε , ρωτηστε και ...

<< Ο ΕΥΡΩΝ ΑΜΟΙΦΘΗΣΕΤΑΙ >> ...

οσο για την Πολη , να πας και ΜΟΝΟ για τα μνημεια , αξιζει φιλε μου τον κοπο ...':o'
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#16 Δημοσίευση από BLEKOS »

Σαφως και αξιζει απ οσα μου εχουν πει κ εχω δει σε φωτο φιλων.

μετα το καλοκαιρι αν υπαρχει μια καλη καβατζα....εφυγα!!! :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
Βασίλης_Ρεμπέτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 03:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#17 Δημοσίευση από Βασίλης_Ρεμπέτης »

kwstaspan έγραψε:Βασίλη μπες εδώ και ψάξου!!! :D
Σ'ευχαριστω ρε φιλε.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#18 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Δεν ξέρω τις τιμές στην Τουρκία, έχω ακούσει πως είναι φτηνά. Αλλά στην Ελλάδα, τα μπουζούκια των 100 ευρώ, χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, είναι για να βγάλεις το καπάκι και να τα κάνεις κουτάλα, να ανακατεύεις τη σούπα. Καλύτερα να πάτε στα "Vefa's house" που έχουν φτηνότερες (κουτάλες...)!!!
Σοβαρά τώρα, μην κάνετε τη βλακεία να χαλάσετε έστω και 100€ σε "διακοσμητικά" όργανα. Σε ένα μήνα θα έχει σκευρώσει τόσο, που θα είναι για πέταμα ή για σπάσιμο. Ούτε μπαγλαμά της προκοπής δεν βρίσκεις με αυτά τα λεφτά, όχι μπουζούκι!

Άβαταρ μέλους
Βασίλης_Ρεμπέτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 03:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#19 Δημοσίευση από Βασίλης_Ρεμπέτης »

Σωτήρης έγραψε:Δεν ξέρω τις τιμές στην Τουρκία, έχω ακούσει πως είναι φτηνά. Αλλά στην Ελλάδα, τα μπουζούκια των 100 ευρώ, χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, είναι για να βγάλεις το καπάκι και να τα κάνεις κουτάλα, να ανακατεύεις τη σούπα. Καλύτερα να πάτε στα "Vefa's house" που έχουν φτηνότερες (κουτάλες...)!!!
Σοβαρά τώρα, μην κάνετε τη βλακεία να χαλάσετε έστω και 100€ σε "διακοσμητικά" όργανα. Σε ένα μήνα θα έχει σκευρώσει τόσο, που θα είναι για πέταμα ή για σπάσιμο. Ούτε μπαγλαμά της προκοπής δεν βρίσκεις με αυτά τα λεφτά, όχι μπουζούκι!
Εσυ ρε φιλε με ποσο λες ειναι τα καλα?? Εγω θελω να παρω εξαχορδο μπουζουκι[γιατι ειμαι αρχαριος και παιζω πρωτη φορα]!Ποσα λες? Εγω δινω μεχρι 550 ευρω!!!

Άβαταρ μέλους
tsitsos_23
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2006 10:23 pm
Τοποθεσία: ΚΑΡΔΙΤΣΑ

#20 Δημοσίευση από tsitsos_23 »

για να πω και γω τη γνωμη μου,με 500 ευρω που δινεις μπορεις να βρεις αξιολογο μπουζουκι απο οργανοπειο(ετοιμο ομως οχι παραγγελια)που θα σε βοηθησει να μαθεις πολυ καλυτερα απο ενα των 100(αφου λες οτι τωρα μαθαινεις), και δε θα δωσεις τζαμπα και αδικα 100 ευρω για να αγορασεις τενεκέ.. :?

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#21 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Σε ότι αφορά την αγορά μπουζουκιού έχω να πω το εξής.
Όσο καλό όργανο χρειάζεται ένας επαγγελματίας το ίδιο ακριβώς και ένας ερασιτέχνης προκειμένου να μάθη. Σχεδόν δεν υπάρχει καμμία διαφορα.
Αυτό που μπορεί να αποφύγει ο ερασιτέχνης (για να πέση το κόστος) είναι οι ακριβές φιγούρες και οι περιττές πολυτέλειες. Για μένα μια τέτοια κατασκευή (χωρίς πολυτέλειες) ξεκινά περίπου απο τα 1.000 ευρώ.
Οσα μπουζούκια έχω δει κάτω απο αυτή τη τιμή είναι παιδιά πεταμένα λεφτά!
έχουν πρόβλημα στη ταστιέρα, είναι δυσκολόπαιχτα δε "σκάει" ο ήχος τους με αποτέλεσμα να αποθαρρύνεται ο αρχάριος και κάποια στιγμή να τα παρατάει. Γι αυτό λοιπόν όσοι θέλουν να αγοράσουν ας μη βιαστούν.
Τους προτείνω να κάνουν υπομονή και όταν μαζέψουν τα λεφτά να μη πάνε μόνοι τους. Ας έχουν μαζί τους κάποιον που να ξέρει...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”