ερώτηση για αγορά μπουζουκιού

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008 08:50 pm
Τοποθεσία: ANTIKYΡΑ

#29 Δημοσίευση από ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ »

Και στον μήνα επάνω να αποφασλισει να το δώσει, χαμένος δε θα βγεί.
Τα όργανα έχουν και αυτά μεταπωλητική αξία.
Και αν μιλάμε και για όργανο κάποιου επιπέδου, τοτε το πουλάει πάνω απο 1000e.
Και υπάρχει πολυς κόσμος που αγοράζει μεταχειρισμένα όργανα, για να είναι απόλυτα σίγουρος για τον ήχο.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#30 Δημοσίευση από mpletsas »

Κι αν μας διαβάζει ο κατασκευαστής (ρητορικό το ερώτημα) στον οποίο θα πάει ο φίλος και ανεβάσει την τιμή στην «κουτάλα» (όπως παραστατικά έγραψε ο Σωτήρης) από 100 σε 1000 ευρώ (για να περνάει το κατώφλι που αναφέρθηκε πριν), πόσο θα το μεταπωλήσει μετά παιδιά;

Ίσως θα ήταν καλύτερα αντί να μιλάμε με τιμές, να επισκεφθεί το μαγαζί με κάποιον φίλο του μαζί που να γνωρίζει μεν αλλά να μην διακατέχεται από υπερβάλοντα ζήλο (του στυλ: «τα καλά ηχεία για στερεοφωνικό είναι από 2000 ευρώ και πάνω, χρυσά καλώδια μονόκλωνα κλπ»).

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#31 Δημοσίευση από max »

Σωτήρη δίκιο έχεις σε αυτά που λες, αλλά νομίζω ότι κάποιος που θέλει πραγματικά να ασχοληθεί δεν θα αποθαρρυνθεί από ένα κακό μπουζούκι για να τα παρατήσει. Πόσοι παίχτες ξεκινήσαν με μπουζούκια > 1000 ευρώ για να μάθουν να παίζουν για το μεράκι τους; Νομίζω ελάχιστοι. Πόσοι θα σου έλεγαν παλιότερα, μεράκλωσα και θέλω να μάθω μπουζούκι και πήγα και πήρα ένα με 400.000 δραχμές;

Δεν διαφωνώ γενικά, σίγουρα με 100 και 200 και 300 ευρώ δεν παίρνεις τίποτα της προκοπής. Απλά προσωπικά νομίζω ότι έχει και τη μαγεία του να πηγαίνεις σιγά σιγά από το ένα στο άλλο. Είναι σαν να δίνεις σε ένα νέο οδηγό μια φερράρι.

Άβαταρ μέλους
pigeonaras
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 03:17 pm
Τοποθεσία: Σαλλλόνικα

#32 Δημοσίευση από pigeonaras »

Βρε παιδια,
εγω πιστευω καλύτερα θα ηταν για αρχη να παρει ενα φθηνιαρικο.....κι αν τραβαει αργοτερα η δουλεια παιρνει ενα καλο..........
πχ. εγω ξεκινησα το 1994 με ενα μπουζουκι των 25.000 δραχμων τότε, κι αφου το πήρα με πολυ μερακι και κατακαρδα, ύστερα απο 2 χρονια, το 1996, έσκασα 400.000 δρχ και εφτιαξα ένα καλο, που το εχω μεχρι σημερα......

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#33 Δημοσίευση από BLEKOS »

Κ εγω βσικα υπερ αυτης της αποψης ειμαι,παρε πρωτα ενα φτηνο μεχρι να σκαρωσεις τα πρωτα τραγουδια,να δεις αν σου παει γενικα κ οταν αποκτησεις καποιον αερα...βουρ για ενα σωστο οργανο.

Εγω εχω μπαγλαμα (το εχω ξαναπει) :D απο 120 ευρω,μου τον εκαναν δωρο,κατασκευαστικα δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο μα με αυτον εχω μαθει ο,τι εχω μαθει.Κ εχω μαθει σιγουρα καποια πραγματα,το εχω επιβεβαιωσει παιζοντας και με αλλα οργανα :P

Βεβαια σιγα-σιγα καταλαβαινω οτι ειναι η ωρα να χτυπησω ενα μπουζουκι...ο μπαγλαμας με ζοριζει καπως (σαν μπουζουκι τον παιζω{το μπαγλαμα}) :wink:

Σιγουρα η περιπτωση μπουζουκι με 100 ευρω δε θα λεει κατι μα εμεινα λιγο οταν το διαβασα.. :shock: ....απο χαρτονι το φτιαξαν? :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
Βασίλης_Ρεμπέτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 03:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#34 Δημοσίευση από Βασίλης_Ρεμπέτης »

Παιδια σας ευχαριστω για ολα αυτα που με ειπατε.Για να ξερω τι μου γινεται.Μαλλον θα παω με εναν φιλο μου να αγορασω που ξερει πολλα.Παιζει απο 10 χρονων μπουζουκι και μαλλον ξερει πολλα....

Άβαταρ μέλους
tsitsos_23
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2006 10:23 pm
Τοποθεσία: ΚΑΡΔΙΤΣΑ

#35 Δημοσίευση από tsitsos_23 »

προσεξε μονο μη σε παρασυρει ο φιλος σου και παρεις 8χορδο.. :twisted:

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”