ερώτηση για αγορά μπουζουκιού

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#22 Δημοσίευση από max »

'Αλκη νομίζω ότι κάποιος που είναι ορεξάτος και θέλει να ξεκινήσει να μαθαίνει είναι πολύ πιθανό να αποθαρρυνθεί αν ακούσει ότι χρειάζεται όργανο με μίνιμουμ 1000 ευρώ. Καλός μου φίλος που τώρα θεωρώ ότι είναι πολύ καλός παίχτης ξεκίνησε με ένα όργανο που έκανε μόνο για έπιπλο. Είχε αγάπη όμως και μεράκι, αυτά ειναι τα πιο σημαντικά.

Πιστεύω ότι μπορεί κάποιος και με αρκετά λιγότερα λεφτά (ας πούμε τα μισά) να πάρει κάτι αξιοπρεπές ώστε να μάθει πάνω εκεί. Αν από κει και πέρα εξελιχθεί και πιστεύει ότι δεν τον καλύπτει πλέον το όργανο πάει παραπάνω.

Γιατί αν δώσεις 1000 ευρώ και δεις τελικά ότι δεν "τσουλάει" το πράμα, είναι λίγο άσχημο.

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#23 Δημοσίευση από georgalasg »

θα συμφωνήσω με τον max
Σιγουρα ενα καλό μπουζούκι βοηθαει παρα πολυ
Εγω ξεκίνησα με ενα του πατερα μου που δεν ηταν σκεβρωμένο αλλα ό ήχος του ήταν και είναι ακομα σας κατσαρολα με χορδες . Δεν εχω ακουσει χειροτερο όργανο. Αλλα οταν είσαι στην αρχή δε καταλαβαίνεις και παρα πολλα.
Καλο θα είναι να αρχίσει με ενα μπουζούκι φτηνούτσικο (αλλα σίγουρα όχι των 100ε) . Γιατί να μη κοιτάξεις καποιο μεταχειρισμένο. Και εδω μέσα σίγουρα κάποιος θα πουλά το παλιο του μπουζούκι. Νομίζω οτι το πουλαγε η Αγγελική. Για ψαξε... νομιζω οτι οι φιλοι εδω μεσα ουτε θα σε κοροιδεψουνε με μια κακη αγορα αλλα θα βρεις και κατι καλο. τα οργανα οσο παλιώνουν στρωνουν (ετσι νομιζω τουλαχιστον)
Και εγω παντως μεταχειρισμένο τρίχορδο θα παρωμόλις βρω τα χρήματα
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#24 Δημοσίευση από Alcibiadis »

στα 500 ευρω Μάκη πρέπει τουλάχιστον να μη πάει μόνος του γιατί είναι σχετικά επικίνδυνο..
οι "ετοιματζήδες" έχουν κοροιδέψει πολύ κόσμο!
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#25 Δημοσίευση από max »

Σίγουρα, θέλει αρκετή προσοχή..

ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008 08:50 pm
Τοποθεσία: ANTIKYΡΑ

#26 Δημοσίευση από ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ »

Οπως λέει και ο Αλκιβιάδης καλύτερα να πάρεις ενα οργανο των 1000e.
Mεχρι να στο ετοιμάσει ο οργανοποιός (κάνα 4 μηνο τουλάχιστον), θα έχεις μαζέψει τα 450e που σου λείπουν.
Και θα έχεις ένα αξιόλογο όργανο στα χέρια σου...!

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#27 Δημοσίευση από mpletsas »

Κι άμα στο μήνα πάνω αποφασίσει ότι δεν τρελαίνεται κιόλας;

1000 ευρώ σε λεφτά είναι 340 χιλιάρικα!

Νομίζω (χωρίς ποτέ να είχα κάποια σχέση με την οργανοπαιξία) ότι καλύτερα είναι αγοράσει μεταχειρισμένο από κάποιον που τον ψήσανε να αγοράσει ακριβό (ή αγόρασε ακριβό από υπερβάλοντα ζήλο) και μετά τα παράτησε νωρίς.

Συμφωνώ ότι χρειάζεται πραγματογνωμοσύνη, από κάποιον φίλο που να γνωρίζει, είτε καινούργιο είτε παλιό.

Πάντως, το ίδιο το ερώτημα (με πόσα λεφτά αγοράζεις καλό) είναι κάπως παραπλανητικό γιατί συσχετίζει άμεσα την τιμή με την απόδοση του εργαλείου (και πώς την αποτιμά αυτή, υποκειμενικά, ο τελικός χρήστης).

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#28 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Ρε παιδιά μη σκάτε! Άμα κάποιος που πήρε ένα καλό όργανο αποφασίσει πως δεν το θέλει, μπορεί πάντα να το ξαναπουλήσει, χάνοντας ελάχιστα χρήματα από αυτά που πλήρωσε.
Το χειρότερο είναι αυτό που λέει ο Άλκης, να αποθαρυνθεί κάποιος από ένα κακό μπουζούκι και να τα παρατήσει. Εμένα προσωπικά μου συνέβη όταν ήμουν μικρός και ξέρω πως αν είχα ένα καλό όργανο μπορεί να είχα ασχοληθεί περισσότερο.
Τέλος πάντων το θέμα είναι ένα όργανο να παίζει. Με 100€ που έψαχνε ο φίλος αρχικά, για να είναι όργανο στοιχειωδώς της προκοπής, ούτε κλεμμένο κι από πρεζάκι δεν το παίρνεις...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”