Αγορά κιθάρας. Προτάσεις

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

Αγορά κιθάρας. Προτάσεις

#1 Δημοσίευση από georgalasg »

καλησπέρα
Μπαινω κατευθείαν στο θεμα....

Παιζω μουζούκακι (προσπαθω δηλαδή) και κιθάρα (συνοδία μπουζουκιου αυστηρα)
Η κιθαρα που εχω είναι μια κλασική (χορδες απο μπετονια δηλαδή) που μάλλον δεν είναι και η καταλληλότερη για αυτό το είδος και μάλιστα ειναι για πεταμα . Εχει σκευρώσει και είναι και φτηνιάρικη με χαλια ηχο. Θελω λοιπον να παρω μια καινουρια. Οπως είπα μονο για λαική μουσική συνοδία μπουζουκιου.
Η καλύτερη κιθάρα που έχω παιξει ηταν η κιθάρα του Νικου Μιλάνου στη σκαλα οπου ήταν το ιδιου στιλ (χοντρό μπρατσο σαν κλασική αλλα με χορδες συρματινες) και την είχα βολευτεί παρα πολύ. το πρόβλημα είναι ότι προσπαθω να μάθω την κοπέλα μου κιθάρα, (με το ζόρι δυστυχως, ξερω δεν προκειται να μαθει) η οποία έχει πολυ μικρά χέρια . Για να καταλάβετε δεν φτανει να πιάσει μπαρε (ενταξει δεν κολάει με λαικό παιξιμο) σε κλασική.
Οποτε σκεφτομαι μηπως παω σε ακουστικές με λεπτο μπράτσο.
Εχετε να προτείνεται κατι;
Γυρω στα 500Ε . Δε θελω να δωσω παραπάνω γιατι το οργανό μου είναι το μπουζούκι. Κιθάρα παιζω αν βρεθει κανενας μουζουξης.
Μηπως να παρω την κιθάρα που θελω και να παρω και μια δευτερη φτηνη των 180Ε (εχω δει στον Νακα) για να μαθει;
Κανενα μοντελο που πιστευεται ότι είναι καλό; Κανενα κατασκευαστή; υπαρχουν κιθαρες σαν του Κυρ Νίκου Μιλάνου; Τα φωτα σας γιατί απο κιθάρες είμαι ψιλοάσχετος....
Ευχαριστώ
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
etoile
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μαρ 2009 07:37 pm

#2 Δημοσίευση από etoile »

Φιλε μου

διαβασα και το προηγουμενο ποστακι σου και μου φαινεται οτι εισαι ψιλομπερδεμενος
Πως ενω εσυ δεν ξερεις καλα , ουτε μπουζουκι , ουτε κιθαρα , εχεις την απαιτηση να
μαθει η κοπελλα σου οργανο !!! Ειμαστε καλα ;;; Αστην ησυχη και οταν ερθει η ωρα να
το θελησει η ιδια , θα παει σε εμπειρο δασκαλο και θα μαθει .

Αν ηταν να μαθουμε οδηγηση , δεν θα πηγαιναμε στη σχολη οδηγων , αλλα θα
λεγαμε στον πατερα μας να μας δειξει η στον συγγενη μας . ':evil:'

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#3 Δημοσίευση από georgalasg »

καλησπέρα
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου αν και δεν είναι ακριβώς αυτό που θα ήθελα.... :roll:

Δεν νομιζω ότι υπάρχει προβλημα να δειξω τα βασικά της κιθάρας σε κάποιον και να κάνω το δάσκαλο. Τουλάχιστον όσο αφορά την αρχη. Συγχοδρίες και δρόμους. Στη συνέχεια αν της αρεσει φυσικά και θα συνεχίσει σε καποιον εμπειρο. Αλλα για αρχή δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλου κιθάρα νομίζω ότι παιζω αρκετά καλή (για λαική μουσική).

Ε ειπαμε οτι τα ξεχασαμε αλλα όχι και τοσο. ... :D
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Pikinos »

Φίλε georgalasg,

γενικότερα θα σου έλεγα να μην καταφεύγεις σε φτηνιάρικες λύσεις, καθότι το φτηνό ως γνωστόν, σου βγαίνει ακριβό.

Αν και είμαι αναρμόδιος να μιλήσω για κιθάρες, στην τιμή που λες, δλδ τα 500€, θα κοιτούσα μια Aria. Δεν είναι η κιθάρα που φτιάχνει ο ονομαστός μάστορας Χ, είναι όμως καλαίσθητη και αξιόπιστη.

Έχω μια Aria 30ετίας και πλέον του πατέρα μου, κλασσική (8αράκι με νάυλον χορδές) ισπανικής κατασκευής. Χρόνια πριν πήγα να την πιάσω αλλά την παράτησα επειδή με τραβούσαν γενικά τα τρίχορδα...θυμάμαι όμως ότι ήταν πολύ ευχάριστη συντροφιά, και στο πιάσιμο και σ' όλα. Σήμερα δε, που βλέπω τα όργανα με άλλο μάτι, λυπάμαι που την έχω παρατημένη, θα την πάρω μαζί μου όταν κατέβω στην Ελλάδα :D .

Εύχομαι να βοήθησα.

Χαιρετίσματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Pikinos »

>>Ειμαστε καλα ;;; Αστην ησυχη και οταν ερθει η ωρα να
το θελησει η ιδια , θα παει σε εμπειρο δασκαλο και θα μαθει .

Φίλη etoile,

αν διαθέτεις τα προσόντα της δεσποινίδος στο αβατάρ σου, ίσως και δικαιολογούσα την αντίδρασή σου...διαφορετικά... :twisted:
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#6 Δημοσίευση από georgalasg »

να σαι καλά φιλε
θα τις κοιταξω οπωσδήποτε
Εχεις δικαιο , την εχω πατήσει ηδη μια φορά με φτηνό προιον...

απότι κατάλαβα αυτες είναι κλασικες (με χορδες απο μπετονια) ; Σκεφτόμουν μηπως πρεπει να παω σε συρματινες χορδες καθώς εχουν εντελώς διαφορετικό ήχο.

Σε ευχαριστώ και πάλι. Να' σαι καλα
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Pikinos »

Φυσικά, για μπασοκίθαρο με συρμάτινες θα πας! Έχει και τέτοιες Aria, απλά σου είπα την προσωπική εμπειρία που έχω με την κλασσική.

Καλή τύχη! Και ψάξε με το πάσο σου...δε θέλει βιασύνες.
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”