Αγορά κιθάρας. Προτάσεις

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#8 Δημοσίευση από georgalasg »

ωπ συγνωμη για το διπλο ποστ
το ιντερνετ μου εχει προβλημα και εγινε το λάθος. (Σημ. Διαχειριστή: διορθώθηκε)
Πολυ ωραία. Οποτε καταληξαμε στο ειδος της κιθάρας...
ευχαριστώ και παλι
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Αν ψαχνεις για κιθαρα θα πρεπει να ασχοληθεις λιγο, να πας σε μαγαζια και σε κατασκευαστες να ρωτησεις, να πιασεις, να παιξεις και βασικα να ακουσεις. Αν αρκεισαι μονο σε μια καθοδηγηση, μπορει μετα να απογοητευτεις και να μην πεσεις μεσα σε αυτα που θες.
Βασικα πρεπει να ξερεις τα ειδη της κιθαρας. Ακουστικη, κλασσικη, ρεμπετοκιθαρα, ηλεκτρακουστικη, ovation με πλαστικο σκαφος, τη λεγομενη "τσιγγανικη", μεγέθη κλπ
Απο κει και περα παιζει ρολο η προελευση πχ μια ισπανικη φτηνη κλασσικη -που συνηθως ειναι παναλαφρες- ειναι καλυτερη απο μια πιο ακριβη Γιαπωνεζικη. Προσωπικα εχω δει Alvarez και Ramirez φτηνες και καλες.
Καποτε κυκλοφορουσαν κατι Ιταλικες ακουστικες και Βουλγαρικες κλασσικες. Τωρα υπαρχουν πολλες Κορεατικες και Κινεζικες κλασσικες και ακουστικες ενω οσοι ψαχνουν για καλες ακουστικες πανε στις Taylor, Lakewood, Takamine και Codin.
Με καποιες Κινεζικες φιρμες με Ευρωπαϊκο ονομα εχει παιξει το εξης : οι Κινεζοι αγορασαν απο Ευρωπαιους, Αμερικανους και Αυστραλους τα trade-mark και επειτα εστησαν εργοστασια με φτηνες τιμες.
Περσυ πηρα μια ηλεκτρακουστικη Ashton (Κινεζικη με Αυστραλεζικο ονομα) με 300 ευρω και ειναι πολυ καλη κιθαρα, στο παιξιμο, στον ηχο (ποικιλια συχνοτητων και ενταση) ενω τα ηλεκτρικα της ειναι χαλια. Εχει ομως και κουρντηστηρι επανω. Αυτη την χρησιμοποιω σε "δυσκολα" μερη.

Με μια αναζητηση στο google μπαινεις στο σαιτ οποιασδηποτε εταιρειας και με αλλη μια στο Thomman, το γερμανικο αυτο μαγαζι, παιρνεις μια ιδεα απο εικονα και τιμη. Στο youtube μπορεις και να ακουσεις αν και δε βγαζεις νοημα αν δεν ακουσεις λαιβ ...
Προσωπικα ειδα και ακουσα σε ενα μαθημα τραγουδιου στο youtube μια φοβερη κιθαρα και ρωτησα το λεβεντη εκει τι μαρκα ειναι, οποτε μου απαντησε οτι ειναι ενα μοντελο της Taylor. μετα πηγα στην τιμη ειδα 2.500 και ενα δακρυ κυλησε στο μαγουλο μου ...

Πρεπει να ξερεις οτι η ρεμπετοκιθαρα ειναι αλλο νταλαβερι, εχει αλλου ειδους καμαρια (κατω απο το καπακι) που της εξασφαλιζουν πιο στακατο ηχο, δεν εχει την "αρμονια" και τη γκαμα συχνοτητων μιας ακουστικης Αμερικανικης.
Επισης το μεγεθος της ειναι μικροτερο περιπου στα 3/4 και τη λενε συνηθως κιθαρονι. Ξαφνικα εγινε μοδα να εχει καποιος κιθαρα παλαϊικιά και εχω δει συναδελφο με 1 χρονο στο παλκο με 3 κιθαρες ΠΑΝΑΓΗ και 2 ΑΠΑΡΤΙΑΝ.

Επισης η γνωμη καποιου επαγγελματια μουσικου αναλογα με το ειδος που θες να ασχοληθεις, που θα σου πει πραγματα ειναι απαραιτητη αν και εκει χρειαζεται μη σου πασαρει σκαρτο πραμα ...
Καλο ψαχτηρι φιλε !!

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#10 Δημοσίευση από georgalasg »

νομιζω ότι εχεις δικαιο
πρεπει να το ψαξω με κάποιον φιλο μουσικό
Εχω κάποιον υπόψη . Οποτε μάλλον θα τον ενοχλήσω.... αφού κάνω μια βόλτα να δω απο κοντά τα διάφορα είδη που ανέφερες.
Σε ευχαριστώ για την τόσο μακροσκελή απάντησή σου
Χαράς την υπομονή σου....
Σας ευχαριστώ και πάλι
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#11 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ελα βρε συ, τι λες τωρα ;;
Τοσα χιλιομετρα εχουμε ριξει, τοσες ωρες πανω στο οργανο ... και για μια μακροσκελη απαντηση κάνεις ετσι ;;

Ξεχασα και το αλλο, θα κυτταξεις η κιθαρα που θ παρεις σε τι χωρο θα παιχτει. Αν παρεις μια καλη κιθαρα εστω με 1.000 ευρω που ταχεις βγαλει με κοπο και πας σε ενα κουτουκι που ο περνανε απο διπλα σου και σε σκουντανε 2 φορες το δευτερολεπτο ή οποιαδηποτε αλλη ταλαιπωρια με ηλιους, υγρασιες, θαλασσες, εκδρομες κλπ ξεχασε το .. παρε μια κιθαρουλα της πλακας και κυτταξε να εξοικονομησεις λεφτα να εχεις μια καλυτερη για σενα !!

Με το συμπαθειο ... αυτο το μπετονιά που λες, θα μου κανες χαρη να το αλλαξεις σε ναϊλον χορδες, γιατι μετα θα ψαχνουμε για αγκιστρια και δολωματα ...

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#12 Δημοσίευση από georgalasg »

σωστός :lol: :wink:
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”