Μπαγλαμάδες

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

Μπαγλαμάδες

#1 Δημοσίευση από trixordos78 »

Μάγκες γεια χαρά!

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν μπαγλαμά και έχω τις εξής ερωτήσεις:

α) Επειδή είμαι σχετικά ρέστος, δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω από 150 (βία 170) ευρώ. Θα βρω κάτι της προκοπής;
β) Να πάρω σκαφτό ή με ντούγιες; (λίγο θεωρητική η ερώτηση, γιατί δεν πιστεύω να υπάρχουν τόσο φτηνοί με ντούγιες...).
γ) Ποια είναι ακριβώς η διαφορά μεταξύ του σκάφους 1/3, 2/3, 3/3 στον ήχο και την ποιότητα του οργάνου, αλλά και στο τι μπορείς να παίξεις;
δ) Αξίζει να πάρει κανείς έναν μεταχειρισμένο που αρχικά ήταν ακριβότερος ή είναι καλύτερο να πάρω καινούργιο φτηνότερο; (εννοείται ότι ο μεταχειρισμένος δεν θα είναι ξεχαρβαλωμένος...).
ε) Μπήκα στο σάιτ του Μάτσικα και έχει μερικά οργανάκια για τα βαλάντια μου (σκαφτά και με σκάφος μέχρι 2/3). Έχει κανείς σχετική εμπειρία να μου πει μια άποψη;
στ) Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω (σκάφος, μανίκι, σκέβρωμα, ξύλα κλπ κλπ);

Σημειώνω ότι δεν με απασχολούν καθόλου τα διακοσμητικά (που αυξάνουν ούτως ή άλλως και την τιμή).

Όσοι ξέρουν από βέσπα (και μπαγλαμάδες) παρακαλούνται να δώσουν τα φώτα τους.

Ευχαριστώ
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#2 Δημοσίευση από udialek »

Με αυτα τα λεφτα που διαθετεις οχι μπαγλαμα δεν παιρνεις, ουτε μπακλαβα στου Γρηγορη δεν τρως ... :twisted:

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#3 Δημοσίευση από udialek »

Στο δ σιγουρα ναι

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#4 Δημοσίευση από voulou »

α) μόνο κανένα μεταχειρισμένο
β) ότι βρεις, αν και με αυτά τα λεφτά μάλλον δεν θα βρεις και ιδιαίτερα καλό...
γ) όσο μικρότερο είναι το σκάφος τόσο οξύτερος είναι ο ήχος του οργάνου. σε ποιότητα δεν πρέπει να υπάρχουν διαφορές σχετικές με το μέγεθος (εννοείται από τον ίδιο κατασκευαστή). επίσης, το μέγεθος του σκάφους δεν επηρρεάζει το τι μπορείς να παίξεις. ιδίως στο μπαγλαμά, που δεν παίζεις μελωδία αλλά συγχορδίες.
δ) και ε) ασυζητητί αξίζει να πάρεις καλό μεταχειρισμένο παρά καινούργιο των 150 ευρώ!
στ) στους μπαγλαμάδες αυτής της κατηγορίας όλα αυτά που λες δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, διότι κατασκευαστικά είναι πάνω κάτω όλοι ίδιοι. να πάρεις αυτόν του οποίου ο ήχος σου αρέσει περισσότερο. τέλος, οι μπαγλαμάδες σπάνια σκευρώνουν, λόγω του μικρού μήκους του μανικιού.

trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#5 Δημοσίευση από trixordos78 »

Mάγκες ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Όσο για τον πιτσιρικά προϋπολογισμό, ας όψεται η κατηραμένη φτώχεια (τράπεζα κλπ κλπ)...
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#6 Δημοσίευση από rebetika »

Σχετικα με το σκευρωμα....ναι οι μπαγλαμαδες σκευρωνουν και οχι στο σκαφος,ουτε στο μανικι.Εμενα μου σκευρωσε στο "δεσιμο" σκαφος και μανικι.Ατυχια ε ?Τωρα με 150 ευρο δυσκολα να βρεις φοβερη ποιοτητα.Και εγω προτεινω μεταχειρισμενο βεβαιως.

trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#7 Δημοσίευση από trixordos78 »

Απ' ό,τι βλέπω, μάλλον για μεταχειρισμένο θα πάω. Οπότε να κάνω ακόμα μια ερώτηση: πού είναι καλύτερο να ψάξω; Μαγαζί, αγγελίες; Και, επίσης, πού θα βρω μια ελάχιστη εγγυημένη ποιότητα; Μια και δεν ξέρω την τύφλα μου από οργανοποιία και τα ρέστα, ποια βασικά πράγματα θα πρέπει να κοιτάξω;
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”