Μπαγλαμάδες

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#15 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Γεια σου φιλε μου.Πληροφοριακα στη Θεσσαλονικη, βρισκεις καλο μπαγλαμα απο εγγυημενο κολλητο μου μαστορα σε τιμες που αρχιζουν απο 200-250 ευρω.
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#16 Δημοσίευση από trixordos78 »

ΙΑΣΩΝΑΣ έγραψε:Γεια σου φιλε μου.Πληροφοριακα στη Θεσσαλονικη, βρισκεις καλο μπαγλαμα απο εγγυημενο κολλητο μου μαστορα σε τιμες που αρχιζουν απο 200-250 ευρω.
Φίλε Ιάσωνα,

πέρνα στο παρασύνθημα. Δώσε πληροφορίες!...
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#17 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Συμφωνώ κι εγώ για τον Καρελά, από 'κει είναι και οι δύο μπαγλαμάδες μου, ένας φτηνός κι ένας ακριβός. Νομίζω πως είναι από τους πιο "τίμιους" κατασκευαστές σε θέμα σχέσης τιμής/απόδοσης. Με λίγα λόγια, ακριβώς ό,τι πληρώσεις θα πάρεις από τον Γιώργο.

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#18 Δημοσίευση από dimitrios »

Και εγω Σωτηρη εχω 2 σκαφτους-αλλα ποιοτικους(δηλ. στο σκαφτο του εβαλα να μου κανει καποια ιδιαιτερα κολπα και στον ηχο αλλα και αισθητικα με φιλετακια κλπ) και εναν ακριβο με ντουγιες - το γνωστο αντιγραφο απο το "Κατινακι". Ειναι ολοι καταπληκτικοι και ευκολα θα πληρωνα πολυ παραπανω για τους σκαφτους απο 250 ευρω. Αρκει να κανει κανεις την σωστη επιλογη απο τους διαθεσιμους 20-30 σκαφτους που εχει ο Γιωργος και να του ζητησει ενα σεταρισμα με χαμηλη δραση.

Υ.Γ. υπαρχουν οι αναλογες καταβολες, φιλε τριχορδε,χαιρομαι που γνωριζεις το αναγνωσμα.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
j1m
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006 07:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#19 Δημοσίευση από j1m »

Καλησπέρα.
Είμαι οφ τόπικ για το μπαγλαμά,απλά να δηλώσω κι εγώ τη συμπάθεια μου για τον ακούραστο αυτό εργάτη του πνεύματος,μιας και αναφέρθηκε σε τούτο εδώ το τόπικ.
Όπως είχε πει κι ο ίδιος:"Θα ζω κι εγώ,θα στοχάζουμαι και θα βλέπω κι ακόμα αφού πεθάνω,φτάνει να υπάρχουν ακόμα καρδιές να με θυμούνται."
"Come l'uom s'etterna"

trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#20 Δημοσίευση από trixordos78 »

dimitrios έγραψε:Και εγω Σωτηρη εχω 2 σκαφτους-αλλα ποιοτικους(δηλ. στο σκαφτο του εβαλα να μου κανει καποια ιδιαιτερα κολπα και στον ηχο αλλα και αισθητικα με φιλετακια κλπ) και εναν ακριβο με ντουγιες - το γνωστο αντιγραφο απο το "Κατινακι". Ειναι ολοι καταπληκτικοι και ευκολα θα πληρωνα πολυ παραπανω για τους σκαφτους απο 250 ευρω. Αρκει να κανει κανεις την σωστη επιλογη απο τους διαθεσιμους 20-30 σκαφτους που εχει ο Γιωργος και να του ζητησει ενα σεταρισμα με χαμηλη δραση.

Υ.Γ. υπαρχουν οι αναλογες καταβολες, φιλε τριχορδε,χαιρομαι που γνωριζεις το αναγνωσμα.
Όταν λες σετάρισμα Δημήτριε, τι εννοείς; Να μην έχει στολίδια κλπ. ή κάτι άλλο;

ΥΓ: Για να κλείσω τα περί Καζαντζάκη: αληθινή πνευματική ελληνικότητα στα κείμενά του, αισθητική ελληνικότητα (με όλες τις επιρροές που δημιούργησαν τελικά την νεοελληνική ταυτότητά μας) στα άσματα που μας αρέσουν.
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#21 Δημοσίευση από dimitrios »

Με "σεταρισμα" εννοω την ολη διαδικασια επιλογων και μικροτροποποιησεων ενος οργανου. Δηλ. οπως ανεφερα στο υψος της δρασης, στο παχος και μαρκα των χορδων, στις μικρολεπτομερειες (κοκαλα ή πλαστικα) κ.ο.κ- λεπτομερειες που ανεβαζουν γιγουλακι το κοστος. Απλα εννοουσα οτι επειδη ο Καρελλας , εχει ηδη σκαμμενους πολλους μπαγλαμαδες, ειναι στις μικρολεπτομερειες που ζητα κανεις που θα βγαλουν το σπεσιαλ αποτελεσμα σε ενα φτηνο μπαγλαμα. Βεβαια και ο απλος φτηνος οπως τον βλεπεις στο σαιτ ειναι λειτουργικα καταπληκτικος.

Ο ενας δικος μου ασ' πουμε , ετυχε και ειχε καπακι κεδρου, φιλετακια διακοσμητικα, και μεγαλη κλιμακα 40+. Οποτε το αποτελσμα ειναι απλα πολυ σπεσιαλ και λιγο πιο ακριβο - παροτι ειναι λιγο σκληρος λογω της κλιμακας. Ετσι κουρδιζω σε ντο 'η ακομη και λα - για να ειναι πιο ευκολοπαιχτος , ειδικα οταν παιζει μονος του χωρις αλλα οργανα (απαντω και σε μια αλλη ερωτηση προηγουμενως).
SALVATORES DEI

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”