Μπαγλαμάδες

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Μήνυμα
Συγγραφέας
trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#22 Δημοσίευση από trixordos78 »

dimitrios έγραψε:Με "σεταρισμα" εννοω την ολη διαδικασια επιλογων και μικροτροποποιησεων ενος οργανου. Δηλ. οπως ανεφερα στο υψος της δρασης, στο παχος και μαρκα των χορδων, στις μικρολεπτομερειες (κοκαλα ή πλαστικα) κ.ο.κ- λεπτομερειες που ανεβαζουν γιγουλακι το κοστος. Απλα εννοουσα οτι επειδη ο Καρελλας , εχει ηδη σκαμμενους πολλους μπαγλαμαδες, ειναι στις μικρολεπτομερειες που ζητα κανεις που θα βγαλουν το σπεσιαλ αποτελεσμα σε ενα φτηνο μπαγλαμα. Βεβαια και ο απλος φτηνος οπως τον βλεπεις στο σαιτ ειναι λειτουργικα καταπληκτικος.

Ο ενας δικος μου ασ' πουμε , ετυχε και ειχε καπακι κεδρου, φιλετακια διακοσμητικα, και μεγαλη κλιμακα 40+. Οποτε το αποτελσμα ειναι απλα πολυ σπεσιαλ και λιγο πιο ακριβο - παροτι ειναι λιγο σκληρος λογω της κλιμακας. Ετσι κουρδιζω σε ντο 'η ακομη και λα - για να ειναι πιο ευκολοπαιχτος , ειδικα οταν παιζει μονος του χωρις αλλα οργανα (απαντω και σε μια αλλη ερωτηση προηγουμενως).
Φίλε Δημήτριε - και υπόλοιποι γνώστες - γεια χαρά!

Μια και βλέπω ότι το κατέχεις το θέμα, πες μου σε παρακαλώ λίγο λεπτομερέστερα τα σχετικά με τα ξύλα, τα μεγέθη και τις χορδές, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα αν βάλεις το ένα ή το άλλο κλπ. (τα διακοσμητικά δεν με πολυενδιαφέρουν), για να πάρω μια ιδέα και να ρωτήσω τιμές στον Καρελά.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#23 Δημοσίευση από ntouzenis »

dimitrios έγραψε: ........... Ετσι κουρδιζω σε ντο 'η ακομη και λα - για να ειναι πιο ευκολοπαιχτος , ειδικα οταν παιζει μονος του χωρις αλλα οργανα (απαντω και σε μια αλλη ερωτηση προηγουμενως).
Θενξ φιλε !!!
Παιζει ικανοποιτικα δλδ ;;
Ειναι αρκετα τεντωμενες οι χορδες ;;
Αρα παιζει ρολο το μηκος που λες ;;

ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008 08:50 pm
Τοποθεσία: ANTIKYΡΑ

#24 Δημοσίευση από ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ »

Μια καλή ιδέα είναι να τον φτιάξεις μόνος σου.
Βασική προυπόθεση είναι να "πιάνει" και λίγο το χέρι σου.
Και αν δεν πολυπιάνει, ο Καρελλάς σου δίνει όλο το κιτ για τη συναρμολόγηση με 150ε.
Θα χαλάσεις ολίγη φαιά ουσία και ολιγον γαλακτικό οξύ, αλλά μόνο τότε θα εχεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ μπαγλαμά.
Για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.karellas.gr/product.php?id=91

trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#25 Δημοσίευση από trixordos78 »

ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ έγραψε:Μια καλή ιδέα είναι να τον φτιάξεις μόνος σου.
Βασική προυπόθεση είναι να "πιάνει" και λίγο το χέρι σου.
Και αν δεν πολυπιάνει, ο Καρελλάς σου δίνει όλο το κιτ για τη συναρμολόγηση με 150ε.
Θα χαλάσεις ολίγη φαιά ουσία και ολιγον γαλακτικό οξύ, αλλά μόνο τότε θα εχεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ μπαγλαμά.
Για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.karellas.gr/product.php?id=91
Φίλε Ληξουριώτη να σε ρωτήσω: το δικό μου το χέρι δεν πιάνει καθόλου μα καθόλου, του πατέρα μου όμως κάτι πιάνει... Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχεις αρκετή τεχνογνωσία στην οργανοποιία, για να το τολμήσεις περα από τις 5 βασικές οδηγίες που θα σου δώσει ο Καρελάς...
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008 08:50 pm
Τοποθεσία: ANTIKYΡΑ

#26 Δημοσίευση από ΛΗΞΟΥΡΙΩΤΗΣ »

Μα εννοείται ότι θα πειραματιστείς αρκετα.
Και οι γνώσεις έρχονται και μέσω της πληροφορίας...
Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, μπορείς να μάθεις αρκετά!!!
Η πρόταση που σου κάνω εγώ, στην ουσία είναι συναρμολόγηση και όχι εξ' ολοκλήρου κατασκευή.

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#27 Δημοσίευση από dimitrios »

Μην νομιζεις οτι τα παρα-κατεχω..
Απο ξυλα δε ξερω τιποτα ιδιαιτερο. Μονο τι ειναι ωραιο, ασ πουμε τριανταφυλλια 'η καρυδια και οτι το κελεμπεκι και το φλαμουρι ειναι ιδιαιτερο σκληρα ξυλα.
Για τις χορδες παλι, παντα προσπαθω ως παλιος κιθαρισταςνα ειναι οσο πιο χαμηλα γινεται η δραση τους (δηλ, το υψος απο την ταστιερα) - γιατι οσο σκληρο και να ειναι ενα οργανο οτι προβληματα και να εχει - τιποτα δε συγκρινεται με ψηλη δραση. Χαλια- τουλαχιστον για μενα. Οι παλιοι για να παιζουν πιο δυνατα και να τους πιανει η γραμμοφωνηση ειχαν ψηλη δραση- τουλαχιστον στα οργανα της ηχογραφησης.

Για το μεγεθος του μπαγλαμα κατα την δικια μου αποψη οι μικροι κλασσικοι μπαγλαμαδες και ακομα περισσοτερο οι πιο μικροι ειναι πανεμορφοι και πολυ αλανιαρηδες. Τωρα για τον ηχο τι να πουμε ? ο καθε μπαγλαμας εχει δικια του προσωπικοτητα. Παντως συνηθως οι σκαφτοι ειναι πιο μεταλλικοι στον ηχο, ενω οι ντουγατοι ειναι πιο μπασοι και γλυκοι.
Ομως εγω επειδη εχω πολλους μπαγλαμαδες, εχω και εναν μεγαλο με κλιμακα 40 εκατοστα. Επισης εχει καπως μεγαλο ηχειο και αρα το σημαντικοτερο και μεγαλυτερο καπακι. Αρα ειναι και παρα , μα παρα πολυ δυνατος. Αυτο τον κανει χρησιμο γιατι μπορει και παιζει μονος του χωρις συνοδεια με αποτελεσμα πολυ ικανοποιητικο αλλα και με κιθαρα οταν δεν εχω μαζι μου το μπουζουκι. Επισης ο μεγαλος μπαγλαμας, σου δινει την δυνατοτητα να πας ενα κλικ πιο χαμηλα στις οκταβες της ταστιερας καθοτι τα διαστηματα ειναι λιγουλακι πιο μεγαλα- ετσι παιζει πιο ανετα σολοειδος, ανευ συγχορδιων ψηλα. Το κακο τωρα οπως ειπα ειναι οτι επειδη η κλιμακα του 40 εκατοστα ειναι μεγαλη , αλλα η οκταβα παραμενει μια πιο ψηλα απο τζουρομπουζουκα, για να εισαι κουρδισμενος σε ρε λα ρε, πας το τεντωμα των χορδων πολυ ψηλα. Αυτο τον κανει σκληρο- αλλα γιαυτο ειπα οτι τον κουρδιζω δυο τρεις τονους πιο κατω σε ντο η λα για να ειναι μαλακος. Επισης με την ταση που δημιουργειται φοβαμαι μη σκευρωσει.

Για να μακρυγορησω θα πω επισης οτι κατα την δικια μου αποψη τριχορδε , παρε μικρο μπαγλαμαδακι, για να ειναι πιο μουρμουρικος.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#28 Δημοσίευση από BLEKOS »

Πριν αγορασεις παιξε!!!

Δε χρειαζονται βιασυνες,αραξε και πιασε για κανα τραγουδακι το καθε οργανακι που θα πετυχαινεις,απο καποια φαση και μετα θα εχεις παρει μια ιδεα, η μαλλον απλα θα θυμασαι οτι ο "ταδε" μπαγλαμας ειχε ωραιο ηχο κ ευκολο παιξιμο ενω ο αλλος ειχε πιο μπασο ηχο κλπ κλπ.

Στανταρ 150 δεν ειναι πολλα,αλλα κανε τη γυρα σου και παρε ο,τι σου κανει πιο βολικο στο παιξιμο και στο αυτι.

Εγω εχω εναν μοναστηρακησιο, μου τον ειχαν κανει δωρο, η τιμη του πρεπει να ηταν περι τα 120 ευρω,σκαφτος χωρις ιδιαιτερα στολιδια κλπ (δε μ αρεσουν ουτως η αλλως).Κρινοντας απο αλλους που εχω δει και εχω πιασει,δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο σαν κατασκευη...εχει ομως τεραστια συναισθηματικη αξια!!! :wink:

Ε πανω-κατω ισχυει αυτο που σου ειπαν παραπανω,στα 150 ευρω δεν θα παρεις ΑΑΑ ποιοτητα.....αλλα ψαξε το και παρε το καλυτερο δυνατο.Μη χαλιεσαι...εν τελει αν μαθεις τοσο καλα και δε σε χωραει πια...χτυπας ενα μπουζουκι.....:D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”