Μπαγλαμάδες

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Μήνυμα
Συγγραφέας
trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#8 Δημοσίευση από trixordos78 »

Και συμπληρώνω: αν έχετε να προτείνετε μαγαζιά κλπ. μπορείτε να τα στείλετε με πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Ευχαριστώ
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ψαξε παντου τριχορδε !!
Εδω για κινητο ψαχνει κανείς ενα μηνα ...
Ποσο μαλλον για ενα μπαγλαμα που θα βγαλεις μερακια, θα μαθεις να παιζεις, θα γουσταρεις, θα παιζεις με την παρεα !!
Βασικα για μεταχειρισμενο ρωτα ατομα γνωστα σου που παιζουν, ειδικα οσους παιζουν σε μαγαζια και εχουνε αλισβερισια με μουσικους.
Κατοπιν πηγαινε μια βολτα σε 5-6 οργανοποιεια αν δεν μπορεις σε μακρυνα ή εξεζητημενα, πηγαινε στα πιο κοντινα, εκει που μενεις.
Σε μουσικα μαγαζια που εχουν απ'ολα να εισαι επιφυλακτικος ... μπορει να σου πασαρουνε κανα πλαστικο ... αλλα μπορει να βρεις και καμμια ευκαιρια, εδικα τωρα με την κριση ...
Απο κει και περα ειναι θεμα γουστου αλλα και εμπειριας τι οργανο θα διαλεξεις ... Προσωπικα θα ευχομουν να ευρισκα ενα μπαγλαμα στο στυλ του Μπατη δλδ οσο περιπου μια γραθια !! Γνωμη μου να αποφυγεις τους μπαγλαμαδες αντιγραφη μπουζουκιου ...

Αν θες να σου προτεινω κατασκευαστη, στειλε π.μ.

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#10 Δημοσίευση από dimitrios »

Σου προτεινω μεσα σε ολες τις επιλογες να τσεκαρεις και τον Καρελα στου Ψυρρη - βρες και το σαιτ του, ο οποιος εχει μπαγλαμαδες σκαφτους με περιπου τα λεφτα που - τωρα ειναι 180-200-220 - κατι τετοιο. Αυτοι οι μπαγλαμαδες ειναι μια χαρα σε ποιοτητα- εγω εχω ενα που ειναι σχεδον οπως οταν τον αγορασα πριν απο πολλα χρονια και εχει περασει τα πανδεινα και παρολαυτα ειναι ασκευρωτος, καμπανατος οσο μπορει να ειναι ενας σκαφτος μπαγλαμας. Για τα λεφτα του δε θα βρεις καλυτερο.
http://www.karellas.gr/product.php?id=83
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από Admin »

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να προτείνετε και εδώ κατασκευαστές. Ο καθένας τελικά κρίνει ανάλογα με τα γούστα του.

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#12 Δημοσίευση από dimitrios »

Ντουζενι για μπαγλαμα σαν αυτον που περιγραφεις εγω εχω βαλει στο ματι εναν που εχει στο σαιτ του ο Ι. Παπαδαμου. Ακριβως αυτο- του Μπατη στυλ- Ομως απο οτι καταλαβα τηλεφωνικα ειναι 40 εκ. κλιμακα και παιζει καλυτερα και πιο μαλακα κουρδισμενος σε λα και οχι ρε.
Ασχετα τωρα ολα αυτα- αλλα εν παση περιπτωση.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#13 Δημοσίευση από ntouzenis »

Τωρα και με το ιντερνετ οι πιο πολλοι εχουνε σαϊτ και μπορεις να παρεις μια πρωτη γευση. Απο κοντα βεβαια ειναι αλλο ... ασε που αυτα που δειχνει το σαϊτ δε νομιζω να τα εχουν ολα και ολοι ετοιμοπαραδοτα !!
Κυκλοφορει ενα αρχειο excel του Παναγιωτη Καγιαφα που εχει μεσα ολους ή σχεδον ολους τους κατασκευαστες !! Υπαρχει και στο μπλογκ του :
http://greekluthiers.wordpress.com/

Απο κατασκευαστες θα προτεινα να αποφυγεις α. τις φιρμες. β. τις βιοτεχνιες, γ. τους πανακριβους και δ. αυτους που δε φημιζονται για μπαγλαμαδες
Στο α. καταλαβαινομαστε ... στο β. ματσικας κλπ στο γ. κλεφτογιαννη και 2-3 αλλους (μαλλον θα φαω μυνηση...) και απο κει και περα βοηθατε κι εσεις ... εγω απ'οσο ξερω Βαρλας και Ρεμουνδος φτιαχνουν σπανιως μπαγλαμαδες (οχι οτι δεν ξερει ο Παναγιωτης αλλα λεμε τωρα ...)
dimitrios έγραψε: ......και παιζει καλυτερα και πιο μαλακα κουρδισμενος σε λα και οχι ρε.
Για ενημερωσε μας πως γινεται αυτο ;; Βαζεις άλλα τελια ;;

υγ
Καλο ειναι να αναφερονται ονοματα αλλα και προτασεις βασει εμπειριων, χωρις βεβαια να γινονται χοντροκομενα σχολια ή καραμπινατη διαφημιση
Στο πλαισιο αυτο τα 2 ονοματα που ανεφερα στον τριχορδο στο πμ ειναι προσωπικη εκτιμηση και δεν θαθελα να θεωρηθει διαφημιση ...

trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#14 Δημοσίευση από trixordos78 »

Ως άσχετος οφείλω να ομολογήσω ότι όλα όσα έχουν γράψει οι φίλοι είναι πολύ διαφωτιστικά. Ελπίζω να υπάρξει και συνέχεια. Ξανά μανά ευχαριστώ

Άσχετο ΥΓ: Δημήτριε σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα που μου θύμησες τον Καζαντζάκη
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”