προβλημα με σαζι

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

προβλημα με σαζι

#1 Δημοσίευση από gradlib »

Ποιο καλο παιδι θα με βοηθησει?

Αγορασα ενα σαζι (μακρυμανικο) και σπανε οι χορδες

Κουρντιζω (ή μάλλον προσπαθω να κουρντισω) λα ρε σολ (από κάτω προς τα πανω)

Τι φταιει ρε παιδια? Β Ο Η Θ Ε Ι Α ! ! !

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από AGIS »

δεν είμαι επιστημονας στο σάζι !!! αλλά ένας δάσκαλος που 'χα πάει δυο - τρεις φορές για ταμπουρά, το κούρδιζε ρε (η σολο) - σολ - ντο (η "πάνω").

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#3 Δημοσίευση από voulou »

Στο σάζι οι χορδές έχουν μικρή τάση και πρέπει να προσπαθήσεις για να τις σπάσεις! μπορείς να μετρήσεις το μήκος του μπράτσου; μήπως το κουρδίζεις μιά οκτάβα ψηλότερα από την κανονική;

gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

για voulou

#4 Δημοσίευση από gradlib »

Ευχαριστω για το ενδιαφερον voulou

Το μπρατσο του ειναι μακρυ (περιπου σαν του μπουζουκιου και λιγο μακρύτερο). Όταν κουρδιζω μια οκταβα κάτω ακούγεται σαν τενεκές. Ειδικά η μεσαία χορδή (ΡΕ). Δεν ειναι σωστός ο ηχος.

Στο κουρδισμα ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ που μου είπε ο AGIS ο ήχος είναι καλύτερος, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ σπανε οι χορδές (κυρίως η ΛΑ μπουργανα)

Τι κανω λάθος.... ???
Τελευταία επεξεργασία από gradlib σε 06 Ιαν 2009 05:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

#5 Δημοσίευση από gradlib »

Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.

Όταν κουρδιζω μια οκταβα κάτω ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ ακούγεται σαν τενεκές. Ειδικά η μεσαία χορδή (ΡΕ). Δεν ειναι σωστός ο ηχος.

Στο κουρδισμα ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ που μου είπε ο AGIS ο ήχος είναι καλύτερος, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ σπανε οι χορδές (κυρίως η ΛΑ μπουργανα)

Αν έχετε καμια ιδέα στο τι φταίει ή που κάνω λάθος, θα περιμένω με ενδιαφέρον να μάθω.... Confused

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από AGIS »

Υποθέτω όταν λες μπουργκάνα στο σάζι εννοείς την "κάτω" που παίζει βασικά τη μελωδία.
Αν είναι έτσι δεν είναι παράξενο, αν κουρδίζεται καλά σε ρε, να σπάει στο λα, δηλαδή 7 ημιτόνια πιο ψηλά.
Το ερώτημα είναι πιο κούρδισμα θεωρείται στο σάζι σαν "τυπικό". Αν λχ η μπουργκάνα κουρδίζεται τυπικά σε ρε, το λα μάλλον θα είναι αδύνατο, ή θα σπάει ή θα ακούγεται χάλια σε μια οκτάβα χαμηλότερα.
Ίσως αν επιμένεις στη σχέση λα-ρε-σολ, πρέπει να βρεις καταλληλότερους τόνους διατηρώντας την ίδια σχέση ανάμεσα στις χορδές, και μια τέτοια σχέση είναι κι η ρε-σολ-ντο. Ίσως, λέω ίσως, να είναι αυτή απάντηση στο πρόβλημα.
Εσύ γιατί θες να κουρδισεις λα-ρε-σολ;

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#7 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Απ' όσο γνωρίζω από ένα σάζι που έχω το τυπικό κούρδισμα είναι Λα Ρε Σολ.
Όπως το κρατάμε έχει τρεις χορδές προς το πάτωμα: Μία Λα μπάσα (μπουργκάνα) και δύο Λα ψιλές (λεπτές), στη μέση δύο Ρε ψιλές και πάνω δύο Σολ (μία μπάσα και μία ψιλή)

Το ότι ακούγεται σαν τενεκές οφείλεται πιθανότατα σε δύο αιτίες:
1. Το σάζι δεν είναι καλό ή
2. Όλες οι χορδές είναι λεπτού πάχους (χιλιοστά) για το συγκεκριμένο μήκος
Για το πρώτο δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Για το δεύτερο ψάξε να βρεις πιο χοντρές χορδές ώστε να ακούγεται πιο αρμονικά και στιβαρά το όργανο. Το πρόβλημα είναι γνωστό και ιδιαίτερα εμφανές στη Ρε, που είναι στη μέση του οργάνου.

Εαν τώρα σπάει η Λα μπάσα (κάτω) συνέχεια σημαίνει ότι η χορδή αυτή δεν είναι κατάλληλη για το όργανο (είναι κοντή) ή ότι δεν είναι Λα και είναι πχ. Ρε. Έτσι τετνώνεται τόσο πολύ που δεν αντέχει και σπάει.

Γνώμη μου είναι να πάρεις το όργανο μαζί εκεί που θα πας να αγοράσεις καινούριες πιο κατάλληλες χορδές. Το καλύτερο είναι να πας εκεί που το αγόρασες. Δεν έχω κάποια πρόταση για μαγαζί με χορδές για σάζι. Θέλει ψάξιμο.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”