προβλημα με σαζι

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#8 Δημοσίευση από voulou »

Όντως τυπικό κούρδισμα στο σάζι baglama είναι το λα ρε σολ. Όμως επειδή κάθε τύπος σαζιού έχει και το δικό του κούρδισμα, ανάλογα με το μήκος χορδής που έχει, θα βοηθούσε να ξέραμε το μήκος χορδής του συγκεκριμένου οργάνου (ανάμεσα στους δύο καβαλάρηδες). Πάντως για να σπάει η μπάσα χορδή οπωσδήποτε το κούρδισμα είναι λάθος, γιατί η τάση των χορδών στο σωστά κούρδισμένο όργανο είναι μικρή, γι αυτό άλλωστε στο σάζι συνήθως δεν βάζουν καμάρια. Gradlib, ψαξε και στο youtube για να ακούσεις τον ήχο του οργάνου, γιατί αυτό που λες σαν τενεκές, δηλαδή χαλαρή χορδή και πλαδαρός μεταλλικός ήχος, δεν είναι και τόσο μακρυά από τον ήχο του σαζιού...

gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

δεν επιμένω, απλά δεν ξέρω και ψαχνω

#9 Δημοσίευση από gradlib »

γεια σου AGIS,
και πάλι ευχαριστω για το ενδιαφέρον

δεν επιμένω στο λα ρε σολ, απλά απο ότι έχω δει θεωρείται το πλέον κλασσικό κούρντισμα και έτσι κουρντιζουν οι περισσότεροι τουρκοι

η αλήθεια είναι οτι στο κουρδισμα ρε λα ντο φαίνεται (κατα την γνωμη μου) οτι οι χορδες εχουν σωστή τάση και το όργανο έχει καλό ήχο

απλά απορω τι φταιει και παιζει τοσο χαλια στο λα ρε σολ και το ψαχνω

gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

#10 Δημοσίευση από gradlib »

γεια σου AGIS,
και πάλι ευχαριστω για το ενδιαφέρον

ναι, αυτην εννοω μπουργανα, την κάτω, την πιο χοντρη απο τις τρεις

δεν επιμένω στο λα ρε σολ, απλά απο ότι έχω δει θεωρείται το πλέον κλασσικό κούρντισμα και έτσι κουρντιζουν οι περισσότεροι τουρκοι

η αλήθεια είναι οτι στο κουρδισμα ρε λα ντο φαίνεται (κατα την γνωμη μου) οτι οι χορδες εχουν σωστή τάση και το όργανο έχει καλό ήχο

απλά απορω τι φταιει και παιζει τοσο χαλια στο λα ρε σολ
δεν ξερω και το ψαχνω

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από AGIS »

Ίσως υπάρχουν άλλες χορδές για ρε-σολ-ντο (κούρδισμα ταμπουρά) και άλλες για λα-ρε-σολ (σάζι).

gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

#12 Δημοσίευση από gradlib »

Γεια σου voulou,

To μήκος αναμεσα στους δυο καβαλάρηδες είναι ακριβως 81 εκατοστά (μετρημενο στο χιλιοστό) και το όργανο είναι επτάχορδο ("κλασσικο")

το εψαξα στο youtube, απλα θα πρέπει να κάτσω και να βρω τι κουρντισματα κάνουνε σε αυτά που ακουω να παίζουνε και ειναι ψιλομπελάς

όταν λέω τενεκές, εννοω τελείως τενεκές, το οργανο δεν ακουγεται

χιλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
αν έχεις καμια ιδέα θα χαρω πολυ να μάθω

gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

#13 Δημοσίευση από gradlib »

AGIS έγραψε:Ίσως υπάρχουν άλλες χορδές για ρε-σολ-ντο (κούρδισμα ταμπουρά) και άλλες για λα-ρε-σολ (σάζι).
Ποιος ξερει; μπορεί... θα το ρωτησω
χιλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
αν έχεις καμια ιδέα θα χαρω πολυ να μάθω

gradlib
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 07:29 pm

#14 Δημοσίευση από gradlib »

Γεια σου Νικο,

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

όσον αφορά στο κουρντισμα αυτά ξέρω και εγω και συμφωνουμε απολυτα

απο σαζια δεν έχω ιδέα (απο μπουζουκια ξέρω) αλλά το όργανο φαίνεται να είναι καλό (δεν μπορει τα κλειδια να ειναι απο εβενο σε τουριστικό όργανο)

το όργανο το αγόρασα κατα τυχη απο ιδιωτη (οχι μαγαζι) που δεν έχει καμια σχεση με το αθλημα οποτε...

αν έχεις καμια ιδέα θα χαρω πολυ να την μάθω
ευχαριστω

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”