Allagh taston!

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
molohas
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 31 Δεκ 2007 07:44 pm

Allagh taston!

#1 Δημοσίευση από molohas »

kalispera.Exo ena mpouzoukaki 3xordo.ekane gyro sta 700 ekane,kai to opoio trizei se monimh bash se ola sxedon ta tasta alla kirios sto 3 kai 4 o kataskeyasths tou mou eipe oti 8emei telika alagma taston kai mou eipe oti 8a parei 200 euro.Katarxhn mou fenontai polla kai ap thn allh telika den einai kai an8rwos empistosineis o kataskeuasteis tou.Yparxei kapios pou mporei na mou pei pano kato poso paei h allagh taston kai na mou protinei kai kapion kalo kataskeuastei???Euxaristo

Άβαταρ μέλους
ikarus260
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006 01:47 pm

#2 Δημοσίευση από ikarus260 »

Βασικά κάπου εκεί είχα ακούσει και γω από διάφορους ότι κάνει, γενικά είναι ακριβή η αλλαγή τάστων, πάντως δεν μπορώ να πάρω και όρκο για την τιμή

organopoios
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2008 08:24 am
Τοποθεσία: Αμαλιαδα Ηλειας

#3 Δημοσίευση από organopoios »

γεια σου φιλε.λογικα το οργανο εχει σκεβρωσει αναποδα προς τα πισω.θελει λοιπον βγαλσιμο ταστα, ξεσκεβρωμα,αλφαδιασμα ταστιερας,και καινουργια ταστα.τα λεφτα που ζηταει εαν κανει σωστη δουλεια ειναι λογικα.εαν ομως δεν χρειαζονται ολα αυτα και θελει ας πουμε μονο λιμαρισμα η κατι αλλο τοτε τα λεφτα ειναι αρκετα.αν θελεις κατι αλλο το τηλ.ειναι 6945724886 ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#4 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Η αλλαγή τάστων κοστίζει γύρω στα 150 Ευρώ από ότι έχω ακούσει από παιδιά που παίζουν για περίπου δέκα οργανοποιούς. Δεν είναι απλή δουλειά και από την άλλη είναι από τις σημαντικότερες διότι διαφορετικά δεν παίζει το όργανο.

Γενικότερη συμβουλή μου για τους οργανοποιούς είναι να μην αλλάζεις συχνά κάνοντας μία δουλειά στον έναν και μία στον άλλον. Καλύτερα να βρεις έναν ώστε να αναπτυχθεί σχέση ευθύνης από τη μεριά του ώστε να μη σε αντιμετωπίζει ως περαστικό.

Επίσης το όργανο το ξέρει καλύτερα αυτός που το έφτιαξε και υποτίθεται ότι θέλει να προστατεύσει τη δουλειά του. Σε περιπτώσεις κακοτεχνίας δε ο κάθε οργανοποιός θα σου πει ότι φταίει ο κατασκευαστής και θα ασχοληθεί λιγότερο.

Δεν θέλω να σου προτείνω κάποιον συγκεκριμένο γιατί κατά καιρούς ακούω διάφορα για όλους. Έχω πάντως την αίσθηση ότι αν το πάς σε κάποιον από τους γνωστούς θα κάνει καλή δουλειά. Φυσικά θα σου την χρεώσει περισσότερο από κάποιον λιγότερο γνωστό.

thanos-ud
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Αύγ 2008 08:50 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

Allagh taston

#5 Δημοσίευση από thanos-ud »

Φίλε moloha
Θα σου προτείνω μια λύση

Αν οι χορδές του μπουζουκιού σου είναι πολύ χαμηλά μπορείς να σηκώσεις λίγο τον κάτω καβαλάρη βάζοντας ένα φιλέτο 1-2 χιλιοστα μέχρι να δείς που σταματάει το τρίξιμο.

Εφόσον καταλήξεις κάπου και σε ικανοποιεί το παίξιμο μπορείς μετά αν θέλεις να αντικαταστήσεις τον καβαλάρη με ένα άλλο στο ύψος που κατέληξες.

Βέβαια υπάρχει όριο ... μην το παρακάνεις

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Allagh taston!

#6 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

molohas έγραψε:kalispera.Exo ena mpouzoukaki 3xordo.ekane gyro sta 700 ekane,kai to opoio trizei se monimh bash se ola sxedon ta tasta alla kirios sto 3 kai 4 o kataskeyasths tou mou eipe oti 8emei telika alagma taston kai mou eipe oti 8a parei 200 euro.Katarxhn mou fenontai polla kai ap thn allh telika den einai kai an8rwos empistosineis o kataskeuasteis tou.Yparxei kapios pou mporei na mou pei pano kato poso paei h allagh taston kai na mou protinei kai kapion kalo kataskeuastei???Euxaristo
Πρόσφατα είχα και εγώ παρόμοια προβλήματα με το δικό μου μπουζούκι, καλό και ακριβό κομμάτι του Καφετζόπουλου, ηλικίας δεκατριών χρόνων. Ο Παναγιώτης όταν το είδε μου είπε ότι δεν είναι το πρόβλημα τόσο μεγάλο ώστε να απαιτεί αλλαγή τάστων και με μόνο το λιμάρισμα το όργανο έπαψε να τρίζει στα συγκεκριμένα τάστα, χωρίς να αρχίσει να τρίζει κάπου αλλού. Μου εξήγησε όμως, ότι η αλλαγή τάστων όχι μόνο είναι ακριβή δουλειά αλλά καταπονεί πάρα πολύ το μπράτσο, αφού πρέπει αφού αφαιρεθούν όλα τα παλαιά τάστα να περαστούν καινούργια με μεγαλύτερη διατομή, για να σφίξουν ικανοποιητικά και αυτή η εργασία δεν μπορεί να γίνει περισσότερες από δύο φορές στη ζωή ενός οργάνου. Θέλει λοιπόν πολλή προσοχή το θέμα και αν, Molohas, δεν έχεις και πολλή εμπιστοσύνη στον κατασκευαστή, καλό θα ήταν να ρωτήσεις και αλλού για την ενδεδειγμένη επέμβαση.
Νίκος Α. Πολίτης

molohas
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 31 Δεκ 2007 07:44 pm

Re: Allagh taston!

#7 Δημοσίευση από molohas »

sas euxaristo olous na eistai kala!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”