Απορία: διαφορά στον ήχο μπουζουκιού ανάλογα με την δεκαετία

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

Απορία: διαφορά στον ήχο μπουζουκιού ανάλογα με την δεκαετία

#1 Δημοσίευση από mpletsas »

Έχω μια απορία. Ακούγοντας ηχογραφήσεις από διαφορετικές δεκαετίες αντιλμβάνομαι μια διαφορά στον ήχο που βγάζουν τα μουσικά όργανα. Και είμαι σίγουρος ότι δεν έχει σχέση μόνο με την ποιότητα της ηχογράφησης, που για τα πολύ παλιά δισκάκια λόγω χρόνου είναι κακή.

Πχ αν ακούσει κάποιος το «Προσφυγοπούλα μου γλυκειά» του Μάρκου που (τουλάχιστον η ηχογράφηση που έχουμε στην σελίδα, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη πιό παλιά) πρέπει να είναι από δεκαετία '60, ο ήχος από το μπουζούκι είναι πιο «συνθετικός», θα παρομοίαζα την διαφορά σαν αυτή μεταξύ κιθάρας και ηλεκτρικής κιθάρας. Δεν ξέρω να το περιγράψω καλύτερα. Είναι αυτό που λέμε ότι παίζανε ηλεκτρικά, με μαγνήτες;

Και αν είναι έτσι, απ'ό,τι ξέρω, αυτές τις «καινοτομίες» τις εισήγαγαν για να μπορούν να παίζουν σε πολύ κόσμο και να ακούγονται παρά την βαβούρα κλπ. Σε ηχογράφηση για δίσκο τί εξυπηρετεί; Ήταν θέμα μήπως αισθητικής των 60s και γούσταραν καλύτερα αυτόν τον ήχο από τον φυσικό; Γιατί είναι αλήθεια ότι σήμερα μου φαίνεται κάπως ξεπερασμένος ο ήχος και πολύ «60s» ενώ με τις παλιότερες ηχογραφήσεις γουστάρω περισσότερο.

REMPETIKO
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Μαρ 2005 10:14 am

#2 Δημοσίευση από REMPETIKO »

Θελω να πιστευω οτι οι διαφορες στον ηχο ξεκινανε απο τους κατασκευαστες.
Δηλαδη οσο ποιο παλιο μπουζουκι(κατασκευη)τοσο εφερνε σε ταμπουρα(μιλαμε απο δεκαετεια 30 και κατω)και ακουστικα και σχηματικα.Σιγα σιγα η κατασκευη του μπουζουκιου πηρε δικο της δρομο.Τωρα οσον αφορα τους μαγνητες ναμιζς οτι ηταν και λιγο θεμα μοντερνισμου που ολοι ειχαν τα "ηλεκτρικα"μπουζουκια οποτε τα χρησιμοποιουσαν και στους δισκους.Υπαρχει μια ηχογραφιση του τσιτσανη που λεγετε "το χαραμα"τραγουδια και ταξιμια του βασ. Τσιτσανη.Εγινε το '80 στο πισω δωματιο του κεντρου Χαραμα.Ο τσιτσανης εκει χρησιμοποιει το παλιο του το μπουζουκι οχι το "ηλεκτρικο".Αν τη βρεις αξιζει να τη παρεις ειναι ηχογραφιση σε ενα φορητο NAGRA χωρις περικοπες και τετοια καθαρη ατοφια οπως τοτε... :)

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#3 Δημοσίευση από dimitrios »

παλια συζητηση βεβαια - αλλα ρε συ μπλετσα για ποσο παλια μιλας?.....
Παλιοτερα ειναι σιγουρο οτι ο φυσικος ξυλινος ηχος των οργανων ηταν αποτελεσμα κυριως των συνθηκων ηχογραφησης - ενω ο ηχος παραμορφωθηκε και αλλαξε με το ηλεκτρικο μπουζουκι.
Βεβαια και ο σχεδιασμος των οργανων αλλαξε - που προφανως δεν ειχε επιπτωσεις αναλογες με την εισαγωγη του μαγνητη γιατι βεβαια καποιοι συνεχισαν να εχουν παλια οργανα.

Εν γενει στους ρεμπετοφιλους αρεσει ο καθαρος ηχος- που ειναι αναλογος με 4-5 οργανα χωρις ηλεκτρισμο και σε μικρο μετριο μεγεθους χωρο. Ο ηλεκτρικος ηχος το οποιοδηποτε τραγουδι το μετατρεπει λιγο σε ταινια του 60 που αρχιζουν οι μαστοροι και οι ναυτες να χορευουν ολοι μαζι στη προβλητα χασαπιες.
SALVATORES DEI

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”