Τρίχορδο ή τετράχορδο;;;

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#36 Δημοσίευση από PLANTMAN »

Κι εγώ με τετράχορδο ξεκίνησα αλλά με το τρίχορδο είναι διαφορετικά τα πράγματα. Έχει πιο γεμάτο ήχο και μπορείς επίσης να παίζεις και ανοιχτά με διάφορα κουρδίσματα ενώ με το τετράχορδο άμα παίξεις ανοιχτά δε βγάζεις συγχορδία εκτός αν το κουρδίσεις λα-ρε-λα-ρε και πάλι δε θα ακούγετε καλά.
Το τετράχορδο καθιερώθηκε από το Χιώτη διότι έπαιζε άλλα πράματα άλλες μουσικές και γρήγορα που για να τα παίξεις αυτά στο τρίχορδο θα πρέπει να ανεβοκατεβένεις συνέχεια, ενώ με το τετράχορδο παίζεις πιο άνετα.
Δεν υποτιμώ τίποτα απλά αν θες να παίξεις αυθεντικά παλιά ρεμπέτικα παίξε τρίχορδο για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Αν κουρδίσεις το τετράχορδο λα-ρε-λα-ρε θα σε βοηθήσει πολύ στα ρεμπέτικα δοκίμασε το.

vagelis16
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Μάιος 2006 09:48 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#37 Δημοσίευση από vagelis16 »

ΛΑ-ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ;;; ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ-ΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΟ
ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#38 Δημοσίευση από PLANTMAN »

λα-ρε-λα-ρε από πάνω προς τα κάτω, άμα κουρδίσεις την πρώτη από πάνω χορδή ρε θα ακούσεις ένα μπααααααααααααααμ :D

vagelis16
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Μάιος 2006 09:48 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#39 Δημοσίευση από vagelis16 »

ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΤΙΣ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ :wink:
ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#40 Δημοσίευση από Dreamlander »

Πιστεύω πως δεν είναι τόσο καθοριστικό το πόσες χορδές έχει το μπουζούκι, αλλά πως το "λαλάς" που 'λέγαν κι οι παλαιότεροι. Αν και δεν εχω παίξει 4χορδο το σέβομαι εξ ίσου με το 3χορδο. Αν ας πούμε κάποιος παίζει 4χορδο ακολουθώντας έναν απ' τους κανόνες του 3χορδου "ότι μπορεις να τι παίξεις μονόχορδο, παίξ' το", τότε το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό απ' ότι αν παίξει το ίδιο με θέσεις (σαν κιθάρα δηλαδή). Υπάρχουν 3χορδοι μπουζουκτσήδες που δεν ακούγονται και 4χορδοι που καταφέρνουν τις νότες τους να περάσουν μέσα μας και να ερεθίσουν περισσότερα πραγματα από το ακουστικό μας νεύρο. Έχω ακούσει 4χορδο να χορδιζει σε ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ-ΣΟΛ και να παίζει αγίους. Φυσικά το θεμελιώδες σ' όλα αυτά είναι το τι θέλουμε ν' ακούσουμε, κι όχι το τι μας παίζουν. Αν δεν είμαστε και τοσο δογματικοί (που λέει και η misirlou), ίσως ακούσουμε όμορφα πράγματα από εκεί που δεν το περιμένουμε.

Ηρακλής
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

vagelis16
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Μάιος 2006 09:48 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#41 Δημοσίευση από vagelis16 »

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ 8)
ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ

Alitis
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 09 Ιουν 2006 01:26 pm
Τοποθεσία: Οπου γης καταγης

#42 Δημοσίευση από Alitis »

Παρε 4χορδο...ετσι για σπασιμο ...μας τα εχουν πριξοι οι τριχορδοι λες και μονο αυτοι υπαρχουν στον ντουνια

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”