Προβλήματα στη νέα σελίδα

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#22 Δημοσίευση από peloponnisios »

Πρόσφατα διαπίστωσα πως το ανέβασμα τραγουδιών είναι αδύνατο χρησιμοποιώντας Safari. Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς στον τίτλο του υπό ανέβασμα αρχείου (ελληνικούς ή λατινικούς χαρακτήρες, απαλοιφή παρένθεσης/παύλας/κ.λπ., απαλοιφή κατάληξης αρχείου) αλλά δεν έπιασε τίποτα. Ίσως φταίει το ότι χρησιμοποιώ Mac. Πάντως με Chrome ανέβηκε κατευθείαν. Τα γράφω προς ενημέρωση όσων προσπάθησαν με Safari και δεν τα κατάφεραν.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#23 Δημοσίευση από socrates »

And the moral of the story is: Don’t use Safari if you can avoid it.
Με βάζει σε πολλές σκέψεις αυτό που λες Κώστα γιατί έχω προσέξει και σε άλλες ιστοσελίδες (Composer's Forum, etc), ανθρώπους να παραπονιούνται πως το Safari δεν χειρίζεται καλά τα ηχητικά αρχεία που προσπαθούν να ανεβάσουν. To Firefox δεν μου έχει δώσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα και από όσο λες το Chrome μάλλον είναι εξ ίσου καλό.
Το πρόβλημα για μένα για την ώρα είναι πως είμαι σχεδόν αποφασισμένος να επενδύσω στην αγορά ενός i pad για να γράφω σύντομα με χειρόγραφο τρόπο παρτιτούρες και να τις έχω αυτόματα σε ψηφιακή μορφή, αλλά το Safari είναι εγκατεστημένο σαν default browser στο i pad και ούτε ξέρω πώς να κατεβάσω και να εγκαταστήσω άλλο browser, γιατί θα είμαι τελείως νεοσύλλεκτος στο λειτουργικό σύστημα της Apple (i OS 9 ) μου φαίνεται στην παρούσα μορφή.

Καμιά ιδέα για εναλλακτικό browser στο i pad έχει κανείς παιδιά (πριν μπλέξω στα βαθειά :) )?

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#24 Δημοσίευση από peloponnisios »

socrates έγραψε:Με βάζει σε πολλές σκέψεις αυτό που λες Κώστα γιατί έχω προσέξει και σε άλλες ιστοσελίδες (Composer's Forum, etc), ανθρώπους να παραπονιούνται πως το Safari δεν χειρίζεται καλά τα ηχητικά αρχεία που προσπαθούν να ανεβάσουν. To Firefox δεν μου έχει δώσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα και από όσο λες το Chrome μάλλον είναι εξ ίσου καλό.
Μια ιστοσελίδα πρέπει να μπορεί να λειτουργεί εξ ίσου καλά σε όλες τις πλατφόρμες. Φαίνεται όμως ότι το πρόβλημα είναι του Safari και όχι του Sealabs οπότε για την ώρα τον αποφεύγουμε, τουλάχιστον στο ανέβασμα τραγουδιών.
socrates έγραψε:Το πρόβλημα για μένα για την ώρα είναι πως είμαι σχεδόν αποφασισμένος να επενδύσω στην αγορά ενός i pad για να γράφω σύντομα με χειρόγραφο τρόπο παρτιτούρες και να τις έχω αυτόματα σε ψηφιακή μορφή, αλλά το Safari είναι εγκατεστημένο σαν default browser στο i pad και ούτε ξέρω πώς να κατεβάσω και να εγκαταστήσω άλλο browser, γιατί θα είμαι τελείως νεοσύλλεκτος στο λειτουργικό σύστημα της Apple (i OS 9 ) μου φαίνεται στην παρούσα μορφή.
Το κατέβασμα και η εγκατάσταση προγραμμάτων σε Mac, Ipad, κ.τ.ό. είναι πανεύκολο και γρήγορο. Κυριολεκτικά με δύο κλικ (άντε τρία) έχεις ξεμπερδέψει.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#25 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Το τραγούδι του Περιστέρη "Θα σπάσω το μπουζούκι μου" , με Μάρκο και Χατζηχρήστο, δεν υπάρχει πλέον στη βάση, ενώ στην παλιά σελίδα υπήρχε.
Έψαξα και με τον τίτλο, και με συνθέτη και με τραγουδιστή και δεν το βρήκα. Και όχι όπως κάποια άλλα, που φαίνονταν στη βάση, αλλά δεν υπήρχε το αρχείο. Αυτό δε φαίνεται καν.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#26 Δημοσίευση από liga rosa »

liga rosa έγραψε:για κάποιο λόγο δεν βλέπω τις δημοσιεύσεις μου στην αρχική σελίδα (εκεί που εμφανίζονται οι τελευταίες δημοσιεύσεις). στη δημόσια συζήτηση όμως εμφανίζονται κανονικά.
το πρόβλημα εμφανίστηκε και πάλι, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλα μέλη.
τα ποστ είναι τα εξής:΅
viewtopic.php?f=72&p=32335#p32335
viewtopic.php?f=81&p=32336#p32336
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#27 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Όντως για κάποιο λόγο δεν φαίνονται οι τελευταίες δημοσιεύσεις και σε μένα.

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#28 Δημοσίευση από Admin »

Τώρα πρεπει να δουλεύει κανονικά..

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναφορά προβλημάτων”