Προβλήματα στη νέα σελίδα

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Προβλήματα στη νέα σελίδα

#1 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Καλησπέρα.
Ψάχνοντας στη νέα σελίδα, για την ώρα έχω συναντήσει τα εξής:
1. Μπαίνω στη σελίδα, κάνω σύνδεση και βλέπω το όνομα στα συνδεδεμένα μέλη. Πάω στο φόρουμ να γράψω κάτι και μου ανοίγει ένα παράθυρο που λέει πως πρέπει να συνδεθώ για να μπορέσω να γράψω στο φόρουμ. Ξανά βάζω όνομα και κωδικό, αλλά δε με συνδέει στο φόρουμ, ενώ στην αρχική το όνομα φαίνεται στα συνδεδεμένα μέλη. Αυτό το πρόβλημα υπάρχει όταν χρησιμοποιώ chrome. Με mozilla δεν το κάνει, ενώ με explorer στην αρχή το έκανε, μετά όχι.
2. Ομοίως με πριν, πηγαίνω στα τραγούδια, ανοίγω κάποια κατηγορία και μόλις ανοίγει, πάλι μου βγάζει παραθυράκι που ζητάει εκ νέου σύνδεση για να μπορώ να έχω πρόσβαση στις λεπτομέρειες και στις διορθώσεις. Και πάλι με το chrome αυτό το πρόβλημα. Μα mozilla και με explorer δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
3. Η σύνθετη αναζήτηση δεν δουλεύει στον mozilla και στον explorer, αλλά δουλεύει στον chrome!! Προσπαθώντας να μπω στον "Άλλο καλλιτέχνη" για τις διορθώσεις, άνοιγαν κάτι χιλιάδες τραγούδια, οπότε γινόταν μη διαχειρίσιμο το θέμα, όλο κόλλαγε κλπ. Οπότε πήγα στην σύνθετη αναζήτηση, που διευκολύνει πολύ. Όμως δούλευε μόνο με τον chrome, που μου ζητούσε εκ νέου σύνδεση και δεν την έκανε!
4. Στην αρχική σελίδα δεν φαίνονται τα 45 τελευταά τραγούδια που προστέθηκαν, αλλά τα τελευταία 45 τραγούδα που επεξεργάστηκαν είτε στα σχόλια είτε σε οποιοδήποτε από τα στοιχεία.
5. Μήπως στην απλή αναζήτηση γίνεται να υπάρχουν διακριτά πεδία ανά τραγουδιστή ή ανάσυνθέτη, όπως ήταν στην παλιά σελίδα; Διότι τώρα, πατώντας ας πούμε Β.Τσιτσάνης εμφανίζονται και τα τραγούδια με τον Τσιτσάνη συνθέτη κι εκείνα με τον Τσιτσάνη τραγουδιστή. Αυξάνεται πολύ έτσι ο όγκος των αποτελεσμάτων. Εγώ πάτησα "άλλος καλλιτέχνης", άνοιξαν περίπου 5μιση χιλιάδες τραγούδια και λόγω μεγάλου όγκου ο player δεν άνοιγε.
6. Μία ερώτηση: μέχρι να αντιμετωπιστούν αυτά, με δεδομένη την πίεση χρόνου, να χρησιμοποιώ την παλιά σελίδα; Περνάνε από εκεί οι αλλαγές;

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#2 Δημοσίευση από Admin »

giwrgos_p έγραψε:Καλησπέρα.
Ψάχνοντας στη νέα σελίδα, για την ώρα έχω συναντήσει τα εξής:
1. Μπαίνω στη σελίδα, κάνω σύνδεση και βλέπω το όνομα στα συνδεδεμένα μέλη. Πάω στο φόρουμ να γράψω κάτι και μου ανοίγει ένα παράθυρο που λέει πως πρέπει να συνδεθώ για να μπορέσω να γράψω στο φόρουμ. Ξανά βάζω όνομα και κωδικό, αλλά δε με συνδέει στο φόρουμ, ενώ στην αρχική το όνομα φαίνεται στα συνδεδεμένα μέλη. Αυτό το πρόβλημα υπάρχει όταν χρησιμοποιώ chrome. Με mozilla δεν το κάνει, ενώ με explorer στην αρχή το έκανε, μετά όχι.
Το πρόβλημα αυτό έχει να κάνει με ρυθμίσεις στον browser σου, ίσως επίσης έχεις κάποιο πρόγραμμα που απενεργοποιεί τα cookies, τα οποία χρειάζονται για τη διαχείριση συνδεσιμότητας και να καταλαβαίνει και στις επόμενες σελίδες πως ήδη είσαι μέσα. Σε φρεσκοεγκατεστημένα windows και linux που το δοκίμασα μόλις με firefox, chrome και explorer παίζει κανονικά χωρίς προβλήματα. Οπότε σίγουρα είναι πρόβλημα που έχει να κάνει με ρυθμίσεις σου.
2. Ομοίως με πριν, πηγαίνω στα τραγούδια, ανοίγω κάποια κατηγορία και μόλις ανοίγει, πάλι μου βγάζει παραθυράκι που ζητάει εκ νέου σύνδεση για να μπορώ να έχω πρόσβαση στις λεπτομέρειες και στις διορθώσεις. Και πάλι με το chrome αυτό το πρόβλημα. Μα mozilla και με explorer δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
ομοίως
3. Η σύνθετη αναζήτηση δεν δουλεύει στον mozilla και στον explorer, αλλά δουλεύει στον chrome!! Προσπαθώντας να μπω στον "Άλλο καλλιτέχνη" για τις διορθώσεις, άνοιγαν κάτι χιλιάδες τραγούδια, οπότε γινόταν μη διαχειρίσιμο το θέμα, όλο κόλλαγε κλπ. Οπότε πήγα στην σύνθετη αναζήτηση, που διευκολύνει πολύ. Όμως δούλευε μόνο με τον chrome, που μου ζητούσε εκ νέου σύνδεση και δεν την έκανε!
ευχαριστώ για την επισήμανση, τώρα δουλεύει και σε firefox και σε explorer
4. Στην αρχική σελίδα δεν φαίνονται τα 45 τελευταά τραγούδια που προστέθηκαν, αλλά τα τελευταία 45 τραγούδα που επεξεργάστηκαν είτε στα σχόλια είτε σε οποιοδήποτε από τα στοιχεία.Αυτό έχει ήδη φτιαχτεί, απλά για καμμιά 30ριά τραγούδια άλλαξε κατά λάθος η ημερομηνία ανεβάσματος. Στα επόμενα από εδώ και πέρα θα εμφανίζεται κανονικά.
5. Μήπως στην απλή αναζήτηση γίνεται να υπάρχουν διακριτά πεδία ανά τραγουδιστή ή ανάσυνθέτη, όπως ήταν στην παλιά σελίδα; Διότι τώρα, πατώντας ας πούμε Β.Τσιτσάνης εμφανίζονται και τα τραγούδια με τον Τσιτσάνη συνθέτη κι εκείνα με τον Τσιτσάνη τραγουδιστή. Αυξάνεται πολύ έτσι ο όγκος των αποτελεσμάτων. Εγώ πάτησα "άλλος καλλιτέχνης", άνοιξαν περίπου 5μιση χιλιάδες τραγούδια και λόγω μεγάλου όγκου ο player δεν άνοιγε.Ο άλλος καλλιτέχνης είναι πρόβλημα από μόνο του, καθώς περιέχει πάρα πολλά τραγούδια. Ειχαμε κάνει κουβέντα κατ'ιδίαν, εάν θες γράψε και εδώ μήπως θέλει και κάποιος άλλος να προτείνει κάτι. Από κει και πέρα χρησιμοποιήσε τη σύνθετη αναζήτηση για να ορίσεις μόνο τραγουδιστή ή μόνο συνθέτη. Πχ τώρα βάζω Χατζηχρήστο μόνο ως τραγουδιστή και βλέπω τα αποτελέσματα
6. Μία ερώτηση: μέχρι να αντιμετωπιστούν αυτά, με δεδομένη την πίεση χρόνου, να χρησιμοποιώ την παλιά σελίδα; Περνάνε από εκεί οι αλλαγές;Τα παραπάνω ήδη δουλεύουν κανονικά, ωστόσο η παλιά σελίδα λειτουργεί κανονικά αν θες να τη χρησιμοποιήσεις για αναζητήσεις τραγουδιών κλπ. Τώρα για τα 1 και 2 που γράφεις, αν το έχεις με τη ρεμπετοσελίδα το πρόβλημα, φαντάζομαι θα παρουσιάζεται και σε άλλες σελίδες που απαιτούν να συνδεθείς για να έχεις πρόσβαση

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#3 Δημοσίευση από LIAS »

στις "χρονικές" αναζητήσεις (τελευταία εβδομάδα κλπ), δεν θα ήταν πιο σωστό να ταξινομούνται τα αποτελέσματα με βάση την ημερομηνία και όχι με βάση τον τίτλο, όπως σωστά γίνεται στις υπόλοιπες αναζητήσεις?

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#4 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Ανοίγονυας η κατηγορία, μπορείς να επιλέξεις εσύ την κατάταξη. Ας πούμε, αν θέλεις την κατάταξη ως προς την ημερομηνία προσθήκης, κάνε κλικ πάνω στην λέξη"ημερομηνία", αν θέλεις κατάταξη ως προς τον συνθέτη, κάνε κλικ στη λέξη "συνθέτης" κλπ. Νομίζω αυτό ρωτούσες.


Μάκη, σε ότι αφορά τα προηγούμενα, ως τώρα δεν είχα συναντήσει πρόβλημα σε κάποια σελίδα. Τέλος πάντων, αφού με το mozilla τώρα είναι εντάξει, έχει καλώς. Και μία πρόταση ακόμα. Μήπως θα ήταν καλό να έμπαινε πάλι αύξων αριθμός στα τραγούδια, όταν γίνεται κάποια αναζήτηση; Διότι, υπάρχει άυξων αριθμος στο player, αλλά όχι στη λίστα. Αν είναι πολλά τα τραγούδια, είναι λίγο δύσχρηστο.

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#5 Δημοσίευση από pelagia »

Καλό μήνα εύχομαι με υγεία..

Καλορίζικη η καινούργια μας σελίδα, φρέσκια και ανανεωμένη !!
Συγχαρητήρια σε όσους συνέβαλαν για την δημιουργία της και άπειρα ευχαριστώ..
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#6 Δημοσίευση από LIAS »

giwrgos_p έγραψε:Ανοίγονυας η κατηγορία, μπορείς να επιλέξεις εσύ την κατάταξη. Ας πούμε, αν θέλεις την κατάταξη ως προς την ημερομηνία προσθήκης, κάνε κλικ πάνω στην λέξη"ημερομηνία", αν θέλεις κατάταξη ως προς τον συνθέτη, κάνε κλικ στη λέξη "συνθέτης" κλπ. Νομίζω αυτό ρωτούσες.
υπάρχει η δυνατότητα ταξινόμησης με διάφορα κριτήρια σε όλες τις σελίδες αποτελεσμάτων, αυτό που λέω είναι ότι οι "χρονικές" πρέπει από προεπιλογή να ταξινομούνται με βάση την ημερομηνία προσθήκης (λεπτομέρεια βέβαια είναι αυτό)

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα στη νέα σελίδα

#7 Δημοσίευση από Admin »

Λια , αυτό ήταν εύκολο, φτιάχτηκε.

Γιώργο, ο αριθμός που φαίνεται δίπλα στο τραγούδι, δεν είναι ο αύξων αριθμός του τραγουδιού στη βάση. υπάρχει για να βρίσκεις πιο εύκολα το τραγούδι στον πλέηερ, μιας που όταν ταξινομήσεις με βάση κάποιο άλλο κριτήριο από το αλφαβητικό προς το παρόν ο πλέηερ δεν ανανεώνεται αντίστοιχα.
Πάντα ξεκινά δηλαδή από 1 και φτάνει μέχρι τον αριθμό των αποτελεσμάτων. Το να μπει σε ξεχωριστή στήλη δε νομίζω πως χρησιμεύει ιδιαίτερα και μάλιστα οπτικά θα συμπιέσει και τις υπόλοιπες στήλες.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναφορά προβλημάτων”