Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

#36 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Εγώ ολόκληρη την Odeon που υπάρχει στη άλμπουμ την επεξεργάστηκα όπως είχαμε πει εδώ: τον αριθμό δίσκου όπως είχε πει ο Αυγέρης και φαίνεται στα στοιχεία στη βάση και το όνομα του τραγουδιού με κεφαλαία, π.χ. Od-275255 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΠΕΚΡΗ. Επίσης είχαμε πει ότι διορθώνουμε τα ορθογραφικά λάθη(τύπου "Κεφαλλωνιτοπούλα").Με αυτόν τον τρόπο είναι περασμένες και άλλες εταιρίες στο άλμπουμ, οπ΄τε νομίζω πως το παίρνουμε σαν δεδομένο. Θα διορθώσουμε απλώς όσα είχαν γίνει πιο πριν με άλλον τρόπο.
Για τις πολλαπλές εγγραφές, δεν ξέρω. Πιστεύω πως το βασικό ζητούμενο είναι να υπάρχει η φωτογραφία της ετικέτας σε κάθε τραγούδι, αλλά να αναφέρονται και οι αριθμοί κυκλοφορίας από ανατυπώσεις που ενδεχομένως έχουν γίνει. Τώρα, το αν θα φαίνονται στο πλαίσιο "αριθμός δίσκου" ή στο πλαίσιο "σχόλια", νομίζω πως είναι καλύτερα να φαίνονται στο "αριθμός δίσκου". Δεν ξέρω πόσο είναι τεχνικά εφικτό και πόσο το αποτέλεσμα-αισθητικά, σαν εικόνα- μας αρέσει.
Στην πράξη πάντως, για όποιον ασχοληθεί με το θέμα αυτό, έχω να πω πως υπάρχουν αρκετά τραγούδια στη βάση για τα ιποία δεν αναφέρεται κάποια ανατύπωση, προφανώς διότι δεν ήταν γνωστή σε όποιον το ανέβασε ή το επεξεργάστηκε. Με τις ετικέτες που έφερε ο Αυγέρης προέκυψαν νέα δεδομένα. Υπάρχουν λοιπόν ετικέτες τραγουδιών στο photo-άλμπουμ από ανατυπώσεις, που δεν αναφέρονται στη βάση. Οπότε χρειάζεται να τις περάσουμε με το χέρι. Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αντιστοιχιθεί ο τίτλος και να περάσει αυτόματα. Αυτό θα λύσει το πρόβλημα της εμφάνισης της ετικέτας.
Βέβαια και πάλι θα χρειαστεί να γίνει επεξεργασία για να προστεθούν τα στοιχεία της ανατύπωσης. Σε κάθε περίπτωση, θα χρειαστεί επεξεργασία με το χέρι λοιπόν. Μπορεί να είναι πολλή η δουλειά, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει, πιστεύω. Η βάση εμπλουτίζεται και διορθώνεται, όσον αφορά την ορθότητα των στοιχείων.
Όσοι πιστοί.... προσέλθετε. Ο ετικετάρχης(!) έχει πολύ υλικό ακόμα, λέει!
Τελευταία επεξεργασία από giwrgos_p σε 15 Οκτ 2016 05:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

#37 Δημοσίευση από Admin »

και γω νομίζω πως το αποτέλεσμα δικαιώνει. Θα μπορούσα να δοκιμάσω να παίρνω τον τίτλο από τη βάση και να προσπαθήσω να αντιστοιχίζω στα τραγούδια μιας που πλέον έχουν περαστεί αρκετές ετικέτες.
πείτε μου αν χρειάζεται κάτι όσο αφορά το εργαλείο, αν κάτι δε δουλεύει καλά ή θέλει βελτίωση

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

#38 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Δεν ξέρω αν θα δουλέψει καλά αυτό με την αντιστοίχιση τίτλου-ετικετας. Υπάρχει, ας πούμε, ο κίνδυνος να περάσει σε ένα τραγούδι κάποια ετικέτα άλλης εκτέλεσης. Για παράδειγμα, στο "Αντώνη τον βαρκάρη" με το Μάρκο να περάσει η ετικέτα της εκτέλεσης με το Στελλάκη ή το αντίστροφο.
Μία ακόμα παρατήρηση: ο "Πινόκλης" κυκλοφόρησε και από την Columbia Αμερικής και από την Columbia Αγγλίας. Τυχαίνει στο άλμπουμ υπάρχουν και οι δύο. Εμφανίζεται όμως αυτή που στο πεδίο "αριθμός δίσκου" αναγράφεται δεύτερη. Έτσι, στο πεδίο "αριθμός δίσκου" γράφω πρώτα τον αριθμό της ανατύπωσης και μετά τον αριθμό της πρώτης, ώστε να εμφανίζεται η ετικέτα της Columbia Αμερικής. Σε αυτό έπεσα στην τύχη. Τώρα, σε πόσα τέτοια θα πέσουμε επάνω ή αν χρειάζεται/είναι καλό να φαίνονται και οι δύο ετικέτες ή αν έχει κάποια σημασία το ποια από όλες θα φαίνεται, δεν ξέρω.
Και μία παρατήρηση, για όποιον επεξεργάζεται επίσης ετικέτες κλπ.
Χρειάζεται προσοχή και στη γλώσσα που γράφουμε. Για παράδειγμα, στους δίσκους της Panhellenic ένας αριθμός είναι P-105. Το P πρέπει να είναι αγγλικό, όπως και στα στοιχεία δίσκου στη βάση, αλλιώς γίνονται μπερδέματα. Το ίδιο βέβαια και στην HMV, που έχει ετικέτες με AO. Αυτό το AO πρέπει να είναι αγγλικό, οπως τα περνάγαμε στη βάση.

skiftoulis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2006 10:32 pm

Re: Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

#39 Δημοσίευση από skiftoulis »

Πάω να βάλω καμιά ετικέτα του Στασινόπουλου και βλέπω ότι πολλές απ΄ αυτές, ακόμα και κάποιες που ανέβηκαν πρόσφατα, αντικαταστάθηκαν με άλλες άσχετες. Αντί δηλαδή το πρόγραμμα να διαβάζει τον αριθμό δίσκο μαζί με τον τίτλο του τραγουδιού ταυτόχρονα, ώστε να αποκλείονται παρεμφερή στοιχεία, δείχνει να διαβάζει τμηματικά κάτι από την λάθος ετικέτα και με το κριτήριο αυτό να την εμφανίζει. Π.χ.

Απάνω πάει το νερό. Εδώ, με μόνη εμφανή τροποποίηση την προσθήκη συνδέσμου στο youtube, η ετικέτα αντικαταστάθηκε με αυτή του κομματιού ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ, με κριτήριο -προφανώς- τη λέξη νερό. Στο φωτο-άλμπουμ υπάρχει κανονικά, όπως και στην υποδοχή του κομματιού, η ετικέτα VI-68608 ΑΠΑΝΩ ΠΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ. Κι όμως τραβάει την άλλη, που έχει μόνο μια λέξη κοινή. (Ξέρω ότι η κουβέντα γίνεται αλλού αλλά μιας και ανέφερα youtube κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να παραπέμπουμε εκεί. Αν το έχουμε πάρει από εκεί το κομμάτι και το youtube είναι ιντερνετική πηγή, ναι, να το καταλάβω. Τέλος πάντων, αν είναι να γίνεται για άλλους λόγους, ας γίνεται επιλεκτικά, όχι μόνο για την ποιότητα του ήχου που -σωστά- ειπώθηκε, αλλά και για τα στοιχεία: Στο συγκεκριμένο εδώ κομμάτι ο τύπος, ακολουθώντας τα στοιχεία του εμπορίου, νεκρανασταίνει τον Σουλεϊμάνη).

Πάλι στις ετικέτες του Στασινόπουλου :

Ας παν να ιδούν τα μάτια μου. Χωρίς εμφανή τροποποίηση στοιχείων, ούτε κι εγώ ξέρω τι διαβάζει. Έβγαλε ετικέτα ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΧΑΡΑΣ. Η σωστή ετικέτα είχε καταχωρηθεί πρόσφατα.

Δε στο 'πα Γιώργη μια και δυο. Χωρίς εμφανή τροποποίηση στοιχείων διαβάζει και εμφανίζει μία που λέει ΘΑ ΠΑΡΩ ΔΥΟ. (ΔΥΟ).

Έχε γεια καημένε κόσμε. Διαβάζει το ΠΑΛΙΟΖΩΗ ΠΑΛΙΟΚΟΣΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΚΟΙΝΩΝΙΑ. (ΚΟΣΜΕ).

Κ.λ.π.

Ξαναλέω ότι μέχρι και πριν λίγες μέρες ήταν καταχωρημένες σωστά οι ετικέτες, ενώ τόσο στο φωτο-άλμπουμ, όσο και στη φόρμα των κομματιών, οι τίτλοι ακόμα και σήμερα δείχνουν να είναι σωστοί και συσχετισμένοι.

Έχουμε καμιά εικόνα για το τί γίνεται;

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

#40 Δημοσίευση από Admin »

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις γιατί έτσι βρίσκουμε τα λάθη στον κώδικα. Τώρα το βελτίωσα.

Οι ετικέτες ήταν καταχωρημένες χωρίς να έχουν πειραχτεί, τα στοιχεία δεν άλλαξαν όπως σωστά βλέπεις και στο ιστορικό. Το πρόβλημα είχε να κάνει με την αντιστοίχιση, δηλαδή με τη λογική, με το πώς γίνεται το ταίριασμα από το τραγούδι στην ετικέτα (η οποία είναι ξεχωριστή βάση δεδομένων).

Κατέληξα στο να κοιτάζει το πρώτο κομμάτι από το πεδίο "αρ. δίσκου". Δηλαδή πχ στο "Col-11554 ΔΕ ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΓΙΩΡΓΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ" θα πάρει το Col-11554 και θα προσπαθήσει να βρει ταίρι στις ετικέτες. Εκεί αν υπάρχουν δύο ετικέτες με τον ίδιο αριθμό (μπρος-πισω του δίσκου) , στο παράδειγμα μας με το "Col-11554" πάει μετά και προσπαθεί με βάση τις υπόλοιπες (δηλαδή "δε" "στο" "πα" "γιώργη") λέξεις να βρει ομοιότητα. Χοντρικά δηλαδή αν τα αποτελέσματα είναι πάνω από δύο , συγκρίνει τις όμοιες λέξεις για να βρει τη σωστή ετικέτα. Για τα παραπάνω παραδείγματα Γιώργο πλέον εμφανίζεται σωστά απότι είδα.

Τώρα στις περιπτώσεις των ανατυπώσεων (όταν δηλαδή έχουμε ετικέτα μόνο της ανατύπωσης) σύμφωνα με το παραπάνω πρέπει η ανατυπωμένη να αναφέρεται πρώτη, αλλιώς δεν θα δουλέψει.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

#41 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Υπάρχει τρόπος να προστεθεί ετικέτα σε κάποιο τραγούδι, όταν αυτή προέρχεται από άλλη πηγή εκτός του photo-άλμπουμ;
Εννοώ τις ετικέτες που ανεβαίνουν στο φόρουμ, στο θέμα "ετικέτες δίσκων 78 στροφών", ή άλλες που μπορεί κάποιος να έχει .

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Φωτο-άλμπουμ - Ετικέτες δίσκων

#42 Δημοσίευση από max »

Θα μπορούσε αν είναι σύνδεσμος απευθείας σε μια εικόνα να εμφανίζεται αυτόματα. Υπάρχει όμως η περίπτωση κάποιος κακόβουλα να βάζει λινκ σε φωτό από άσχετα πράγματα.

Θεωρητικά ό,τι θέλουμε κάνουμε, μπορούμε να το υλοποιήσουμε. Έχεις κάτι κατά νου;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Σχετικά με τη σελίδα μας”