Δρόμοι: Μια βοήθεια ρε παιδιά

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#8 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Κώστας Ε. έγραψε:το να ανεβοκατεβαίνεις μια κλίμακα απλά σου στρώνει το αριστερό χέρι και αυτό γιατί κάθε κλίμακα έχει επιμέρους αλλοιώσεις όπου η επεξεργασία τους σου φτιάχνουν το ταξίμι.
Ακριβώς!
τις αλλοιώσεις θα τις μάθεις από τα τραγούδια, προφανώς, με τον καιρό!

AlSom
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 11:44 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Βύρωνας
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από AlSom »

Κατ' αρχήν, να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις. Όσον αφορά για την εύρεση διδασκάλου, το έχω σκεφτεί κι εγώ, απλά εξουρουμένου του γεγονότος ότι δεν υπάρχει πολύς ελεύθερος χρόνος, εγώ με το μπουζούκι περνάω την ώρα μου. Δεν με νοιάζουν ταχύρρυθμα μαθήματα για να παίξω σε μαγαζιά. Με νοιάζει να ασχοληθώ όσο μπορώ για να μάθω να παίζω και κάποια στιγμή να φτάσω να βγάζω μόνος μου τα τραγούδια που ακούω. Θέλω να πω, ότι τη μίσθωση διδασκάλου, την αποκλείω προς το παρόν. Θα ήθελα να ρωτήσω με την ευκαιρία αυτή, κάποια πράγματα. Υπάρχει κάποια "λίστα" με τραγούδια (κυρίως ρεμπέτικα και λαϊκά) και τους δρόμους στους οποίους βασίζονται; Αν όχι δε θα ήταν καλό να υπάρξει; Αν κάποιος μπορεί ας βοηθήσει (πιστεύω ότι κι άλλοι θα έχουν αναρρωτηθεί). Αυτό που ξέρω είναι ότι το "Αν κάνω άτακτη ζωή" της Σακελλαρίου είναι στον Ουσάκ. Επίσης πώς γίνεται από τις συγχορδίες να βγάλω το δρόμο (αν γίνεται) και ει δυνατόν ένα παράδειγμα (πχ τραγούδι ή εικόνα των συγχορδιών σε σχέση με το δρόμο). Τέλος, έχω ένα κανόνα για μπουζούκι και τις συγχορδίες. Είναι δηλαδή ένα πλαστικό δίπτυχο, που μέσα έχειένα χαρτονάκι. Το πλαστικό έχει διαφανές ένα παραλληλόγραμμο, και πάνω στο παραλληλόγραμμο, "πέφτουν" μετακινώντας το χαρτονάκι οι συγχορδίες και πού και πώς παίζονται. Όμως δυστυχώς, δεν έχει τις συγχορδίες:
Fm (Φα Μινόρε), Em (Μι Μινόρε) και Bm (Σι Μινόρε). Μπορεί κάποιος να μου πει πού παίζινται αυτές (και ει δυνατόν με εικόνες); Δοκίμασα να βρω τις αντίστοιχες προηγούμενες ή επόμενες (πχ για τη Fm βρήκα τη Gm) και τις μετακίνησα δυο τάστα πιο πάνω. Στέκει όμως αυτό που έκανα; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από Billaras »

Εκανες πολύ καλά. Οταν πιάνεις μια συγχρδία και απλά μετακινείς το πιασιμο πανω η κάτω στην ταστιέρα τότε μετακινείς και την αντίστοιχη συγχορδία πάνω ή κάτω. Άρα αν πιάσεις Gm και ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΑΣΙΜΟ πας ενα τάστο πάνω τότε θα πάρεις την F#m.Αν πάς ένα ταστο κάτω θα πάρεις την G#m (ή Αbm) και πάει λέγοντας. Νομιζώ ότι σου έστειλα ένα site το οποίο έχει τις συγχορδίες με εικόνες. Μελέτησε το προσεκτικά και θα βρείς άκρη.

Α, και κάτι άλλο. Μην ξεκινάς από Σακκελαρίου. Ξεκίνα από Μπάτη ή Μάρκο.

AlSom
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005 11:44 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Βύρωνας
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από AlSom »

Βασικά χαίρομαι γιατί νόμιζα ότι έκανα λάθος. Οπότε συνεχίζω ομοίως! Βασικά, δεν ξεκινάω από κάτι συγκεκριμένο. Απλά πιάνω τραγούδια που μ' αρέσουν, και κυρίως να είναι εύκολα στις αλλαγές (δλδ, να μην έχουν πολλές διαφορετικές συγχορδίες - τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσουν τα δάχτυλά μου). Αυτές τις μέρες για παράδειγμα, έχω πιάσει τα: Γλυκοβραδυάζει κι ο ντουνιάς (Αλεξίου), Ζεϊμπέκικο (Μ' αεροπλάνα και βαπόρια - Μπέλλου), και ψιλοπαλεύω το Πάλιωσε το σακάκι μου (νομίζω Μητσιάς).

Γακιας
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μάιος 2009 08:35 pm

Re: Δρόμοι: Μια βοήθεια ρε παιδιά

#12 Δημοσίευση από Γακιας »

AlSom έγραψε:Έχω καταβάσει ένα pdf με όλους τους δρόμους. Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι..............πώς τους παίζει κανείς! Εννοώ, υπάρχει κάποιος ρυθμός; Κάποια μελωδία; Ή απλά παίζεις μέχρι να μάθεις τις νότες και ακούγοντας μετά ένα κομμάτι σου έρχεται στο νου ο δρόμος και έτσι βγάζεις το τραγούδι; Ευχαριστώ προκααβολικά!
οχι δεν υπαρχει καποια μελωδια

koliarakisg
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009 09:39 pm

οι λαικοί δρόμοι συγγενεις της δαχτυλοθεσιας.....

#13 Δημοσίευση από koliarakisg »

Δίκιο εχουν ολοι για οσα λένε εχω μελετήσει το ζήτημα και αν θέλεις μπορω και πληροφορίες να σου δώσω απο το site και ναβρεθούμε και μια κυριακή πρωί να στους δειξω (Και τσάμπα) κοντα ειμαστε... Οστόσο θα ριξω στο τρπέζι μια ιδέα να την κουβεντιάσουμε ........να βρεθούμε μεταξύ μας οσοι παιζουμε η και γουστάρουμε κάτι να κάνουμε...συζητάμε βγαινουν καινουργια πράγματα βελτιωνουμε τεχνικη και εχουμε πάντα παρεα να παιζουμε και ερασιτεχνικα και επαγγελματικά.. και καθόμαστε σε καμιά ταβέρνα και κάνουμε τρελές παρεες.....

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#14 Δημοσίευση από BLEKOS »

Σε ποια πολη βρισκεστε?...μηπως καπου κοντα κερκυρα?..
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”