Πως να ΒΓΑΖΕΤΕ τραγούδια (Μερος Ι)

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Ξηρούχης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005 02:17 am

#36 Δημοσίευση από Ξηρούχης »

Ποιο είναι το πρόβλημά σου φίλε μου; Τι δεν κατάλαβες από την ερώτησή μου;

Ο ένας γράφει ότι τα μακάμια παίζονται με ότιναναι. Ο άλλος λέει ξεκίνησα κιθάρα - μου γυάλισε ο μπαγλαμάς - τι ωραία που τα βγάζω τα κομμάτια - αχ δεν μπορώ - διαβάζω λίγο τους δρόμους - έβγαλα 2! - αλλά δεν μπορώ τη θεωρία.

Το τι ξέρω εγώ δεν αφορά κανέναν. Είπα εγώ καμιά πρόταση δυσνόητη; Ρώτησα μονάχα δύο πράγματα: "Με τι μελετάμε τα μακάμια;" και ένας φίλος απάντησε ο μουσακάς θέλει ταψί. Δηλαδή είναι μαθηματικά; Ο άλλος προσπαθεί να μάθει ρεμπέτικα με μπαγλαμά. Ρωτάω και εγώ: "Τι σε ενδιαφέρει από τον κόσμο της μουσικής; από τι είσαι ευχαριστημένος; κλπ κλπ".

Το θέμα είναι πως να βγάζουμε τραγούδια. ΤΙ τραγούδια; Ρεμπέτικα; αυτονόητο ε; Από τις εκτελέσεις τις ημιτελείς, που απαγόρευαν στους μουσικούς να τα παίξουν ακριβώς γιατί θα τους πολεμούσαν οι Εταιρείες με τα δικαιώματα;

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#37 Δημοσίευση από Billaras »

Κοιταξε να δείς δεν ξέρω από ημιτελείς εκτελέσεις και άλλες τέτοιες θεωρίες. Αν θέλεις καν' τους μύνηση. Το θέμα είναι πώς θα μάθει να παίζει ένας αρχάριος ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ τραγούδια. Εγώ παρουσίασα τις απόψεις μου σε τρία μέρη καθώς επίσης και οι συνθαμώνες.

Τώρα το ερώτημα είναι απλό: Ποιά απορία έχεις με τα μακάμια και τους δρόμους? Γι'αυτό είμαστε όλοι εμείς εδώ για να βοηθήσουμε όσο το δυνατό περισσοτερο γίνεται.

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#38 Δημοσίευση από BLEKOS »

ME TO DIAVASMA TELIKA KATI PAEI K ERXETAI ME POLYYYYYY ARGOUS RYTHMOUS.
AKOMA AISTHANOMAI PAGIDEYMENOS MESA SE 2 DROMOUS!!!!
APLA KSEFEVGO KAI KAMIA FORA
AN KAI AKOUW EPAGGELMATIES ORGANOPAIXTES KAI ME PIANEI TARAKOULO POU LEME KAI STON TOPO MOY:)
KAI LEW ME PARAPONO......ARAGE THA EKSELOXTW KAI EGW POTE STO ETSI?

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#39 Δημοσίευση από rebetika »

Zitw prokatabolika sugnwmi gia ta greeklish alla den mporw na kanw alliws.
Loipon agapite Ksirouxi rwtises me ti meletame ta makamia.Prwta ap ola an ksereis ti einai makami kai apo pou bgainei i leksi tha katalabeis polla sxetika me tin mousiki an kai opws pisteuw eisai mousikos.Sunepws ta makamia kat eme ta meletaei kaneis an exei upomoni,epimoni kai kuriws ntalgka mesa tou.Oxi gia na doulepsei se kana magazi (pou to sebomai kai auto alla thelw na diatirw tin mousiki san xompi giati an tin dw san douleia tha xasei tin mageia tis) , alla gia na vgalei eite auto pou exei mesa tou eite gia na paiksei tragoudia rebetika laika kai alla kathws kai mikseis me alla eidi mousikis kai apo kei kai pera o dromos einai anoixtos kai eleutheros gia ton kathena na kinithei opws pisteuei kai goustarei.(blepe px Stelio Bambakari se diskous dikous tou me miksi rebetiko-blues).
Ystera an theleis na to deis apo tin mathimatiki apopsi me ta moria kai ta loipa kolpa uparxoun biblia kathws kai site pisteuw sto internet na psakseis kai na deis ti sou kanei.
Alla gia mena ena einai to kuriarxo stin rebetiki mousiki.
To pws mporoume na katalaboume tin epiroi mias gunaikeias parousias ston dromo xitzaz kathws sikwnetai na liknistei... kai apo xitzaz kataligoume se neva kai apo kei se xitzaskiar kai teleiwnoume me ena ousak i me ena sampax meraklwmeno enw ta upoloipa sunodeutika organa mas vrizoun mias kai den prolabainoun ta accorda gia na uparxei ixitiki akribeia.
As mou to eksigisei kapoios auto.
Kathws episis kai kati allo.Giati kathe fora pou i katastasi einai baria ta makamia vgainoun eukola to ena meta to allo kai me katapliktikes sundeseis pou an prospathisei kaneis na to kanei meta den tou vgainei?

Μιχαήλ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006 11:44 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#40 Δημοσίευση από Μιχαήλ »

Παίζω κιθάρα ...κάμποσα χρόνια.Εδω και 3 χρόνια πάιζουμε με 2-3 ταβερνοπαρέες τακτικά με βάση το ρεμπέτικο,αλλά και πιο σύγχρονα ακούσματα.Η δική μου η εμπειρία με την καιθάρα είναι να βγάζω το τραγούδι ,ακούγοντας το και συνοδεύοντας με το σωστό κούρδισμα.Με την εμπειρία βρίσκω εύκολα τον βασικό τόνο και τις αλλαγές στα περισσότερα.΄Βοηθήθηκα πολύ με τους φίλους που συνοδεύω (μπουζούκι,ούτι),πάνω στους δρόμους και τους ακολουθώ,κατα βάση σωστά.Το πρόβλημα που μου ενέκυψε είναι ότι η αγάπη μου για το τρίχορδο εγινε βάσανο.Έτσι εδώ και 6 μήνες βγάζω τις εισαγωγές στην μι καντίνι και αυτό με βοήθησε περισσότερο να καταλάβαίνω δρόμους .Τώρα αναμένω τον τζουρά μου απο φίλο κατασκευαστή για να πάμε σε πιο βαθειά νερά.Ρε μάγκες ,εγώ όταν ακούω το ρεμπέτικο ,και όταν παίζω μπάινω σε μια κατάσταση που όλη αυτή η κουβέντα είναι μεν χρήσιμη,αλλά εξαφανίζεται γιατί τα βρίσκεις στην πράξη και στην διαρκή εξάσκηση.Αρκεί να το αγαπάς και να το σέβεσαι

vagelis16
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Μάιος 2006 09:48 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#41 Δημοσίευση από vagelis16 »

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΥΛΟΓΗ ΑΠΟΡΙΑ. ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΤΑΛΚΑΔΙΑΡΙΚΑ ΤΑΞΙΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ;
ΓΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#42 Δημοσίευση από max »

Γεια σου ρε Βάγγο μερακλή ! Αν θυμάμαι καλά είσαι όντως 16 ή είναι άσχετος ο αριθμός δίπλα στο όνομα σου;

Εγώ κιθάρα παίζω .Φαντάζομαι πως η βασική συνταγή είναι να ξέρεις καλά τους δρόμους και πώς να κυλήσεις αρμονικά από τον ένα στον άλλο . Επίσης να έχει γράψει το .. κοντέρ αρκετές ώρες εξάσκησης .

Καληνύχτα σε όλους

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”