Πως να ΒΓΑΖΕΤΕ τραγούδια (Μερος Ι)

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Ξηρούχης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005 02:17 am

#29 Δημοσίευση από Ξηρούχης »

Εγώ φίλε μου το έκανα αυτό που λες, και με το παραπάνω. Γιατί το "ότι ναναι" το έκανα αυτό που είδες.

Τι να σου αναπτύξω τώρα; Μπουζούκι παίζω 10 χρόνια, είμαι πιτσιρικάς δεν λέω, αλλά τον τελευταίο καιρό μελετάω με προσοχή τα μακάμ και τους ήχους της Βυζαντινής με την βοήθεια ενός ουτιού.

Από κει και πέρα, αν κάποιος νομίζει ότι τα μακάμ παίζονται με ότι ναναι...

:roll:

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#30 Δημοσίευση από max »

Αυτό κατάλαβες ??

Ό,τι ναναι ..

Άβαταρ μέλους
giorgos100
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 09:17 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ---Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

#31 Δημοσίευση από giorgos100 »

Ξηρούχης έγραψε:
max έγραψε: Είναι φοβερό αν σκεφτείς ότι στο μυαλό μας έχουμε συνηθίσει την ιδέα της δυτικής μουσικής και διδασκόμαστε στα σχολεία μόνο αυτή ενώ μέσα στο μυαλό μας υποσυνείδητα έχουμε τα ακούσματα της ανατολικής,βυζαντινής μουσικής μέσα από τα ρεμπέτικα κλπ (γιατί πχ τι να πεις χουζαμ,χιτζαζ, τι να πεις πλαγιος 2ος βυζαντινός κλπ είναι το ίδιο πράγμα απλά οι τούρκοι το λένε αλλιώς από τους έλληνες)
Ναι αλλά φίλε μου το κάθε τι θέλει και το μέσο του. Ο μουσακάς θέλει την κατσαρόλα του όπως είπαμε και πριν. Τα μακάμια ξέρεις τι θέλουν;
Λαθος!!! ο μουσακας θελει ταψι!!!!:)

Φιλικα Γιωργος :D :)

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#32 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Παιδιά πιστεύω έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα. άλλά εδώ είναι συνιθησμένο φαινόμενο! Δεν πιστεύετε ότι πρέπει να επανέλθουμε?

Άρα λοιπόν κάνουμε μια επιστροφή και ξανααναφέρουμε το βσικό post.

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ?!

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#33 Δημοσίευση από BLEKOS »

ΑΡΓΗΣΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..........
ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ...ΟΣΟ ΕΠΑΙΖΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΕΣ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ...........ΑΠΑΙΧΤΗ....
ΠΕΡΝΟΥΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ,ΠΗΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ(ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ)
ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.

ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΑΝ ΕΝΑΝ ΜΠΓΛΑΜΑ......ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΞΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ......ΑΠΟ ΑΥΤΙ ΤΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ....ΒΓΑΖΩ ΕΥΚΟΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΕ ΜΠΑΛΑΜΑ ΚΑΙ ΚΙΘΑΡΑ.
ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΩ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ.ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ.......ΔΕΝ ΑΝΤΕΧ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ.ΑΡΧΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΕΠΑΙΖΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΚΡΟΤΑΞΙΜΑΚΙΑ.......ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΑ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΛΠ.........ΕΧΩ ΠΑΓΙΔΕΥΤΕΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΔΥΟ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΝΙΑΒΕΝΤΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ(ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΤΑΣΤΑ) ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΝ(ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΔΙΔΟΥΝ).....ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.........ΧΡΟΝΟ ΑΦΙΕΡΩΝΩ....ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ,ΕΥΚΟΛΑ........ΑΠΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΚΑΤΑ.ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ....!!!!!!

Ξηρούχης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005 02:17 am

#34 Δημοσίευση από Ξηρούχης »

BLEKOS έγραψε:...ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΩ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ.ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ.......ΔΕΝ ΑΝΤΕΧ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ.ΑΡΧΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΕΠΑΙΖΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΚΡΟΤΑΞΙΜΑΚΙΑ.......ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΑ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΛΠ....ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟΣ ...
Τι σου αρέσει να κάνεις από τη μουσική; Γιατί διάβασες δυο ακόμη δρόμους; Σε βοήθησε αυτό καθόλου;

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#35 Δημοσίευση από Billaras »

Δε μου λες ρε Ξηρούχη με όλο το συμπάθειο. Ελλάδα γενήθηκες και μεγάλωσες ή είσαι μεταναστης? Γιατί τα Ελληνικά σου έχουν πρόβλημα. Είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβουμε τι λες (και δεν είμαι ο μόνος που το υποστηρίζει αυτό). Αν έλαβες Ελληνικής παιδείας ανέπτυξε λιγάκι παραπάνω ή μη γράφεις τίποτα. Αν πάλι δεν πήγες σε Ελληνικό σχολείο τότε συνέχισε την προσπάθεια σου, καλά κανεις, θα σε βοηθήσει να βελτιώσεις τα Ελληνικά σου αλλά πρέπει να ξέρεις ότι θέλεις λιγάκι δουλεία ακόμα.

Φιλικά,
Μπιλλάρας.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”