Πως να ΒΓΑΖΕΤΕ τραγούδια (Μερος Ι)

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#15 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Ρε φίλε Σωτήρη,μήπως μπορείς να κάνεις λίγο πιο λιανά τι εννοείς όταν λες οτι ο κάθε δρόμος υπονοεί και τη νότα από την οποία ξεκινάει.Εγώ αν και δεν γνωρίζω από νότες και παρτιτούρες ξέρω πολλά από τα μακάμια απο ενα τουρκικό βιβλίο που τα έδειχνε υπο την μορφή διαστημάτων σε ταστιέρα σαζιού.Οπότε απο εκεί τα έχω ξεσηκωσει εδώ και καμιά εξάρα χρόνια και απο τι μπορώ να δω σε διάφορα site οπού υπάρχουν οι "δρόμοι" ταιριάζουν.
Αν παίξω δηλαδή ένα χουζάμ απο ντο ή απο ρε τι διαφορά έχει????
Όσο αφορά το τριημιτόνιο που έχει προαναφερθεί,ρε φίλε member21 τι να πώ?Απο μπασους, τενορους Μότσαρτ και τα σχετικά δεν έχω ιδέα.Εγώ αυτό που έγραψα έτυχε να το έχω διαβάσει σε δυο βιβλίο που γράφαν σχετικά με ανατολιτικη και ευρωπαϊκή μουσική και το θεώρησα δεδομένο αφού το είχα διασταυρώσει απο διαφορετικές πηγές.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#16 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Είπα και πριν πως δεν τα ξέρω τέλεια, έτσι; Αυτό που λέω, είναι πως το χουζάμ π.χ. δεν παίζεται όπως λες από ντο η από ρε! Από μια νότα μόνο! Προσωπικά δεν ξέρω πια είναι αυτή, ας υποθέσουμε πως είναι η ντο που λες. Αν το παίξεις από ρε θα έχει μια άλλη ονομασία (π.χ. "τάδε"). Κατάλαβες; Υπάρχουν πάρα πολλές ονομασίες δρόμων ακριβώς για να προσδιορίζουν τη νότα από την οποία ξεκινάνε! Εμείς απλά έχουμε κρατήσει 7-8 δρόμους, τους πιο διαδεδομένους, και τους μεταθέτουμε, για να συνενοούμαστε, πάνω στις δυτικές νότες! Γι' αυτό έλεγα πως δεν πάει να λέμε "σολ χιτζάζ" ας πούμε! Είναι ένα περίεργο μπαστάρδεμα. Όπως λέγαμε και πιο παλιά με τον Plantman (και γελάγαμε) σαν να ρίξεις μπεσαμέλ στα γεμιστά!!! Γαμ... τα!

Υ.Γ. Ίσως ο Thettalos που ξέρει βυζαντινή μουσική να μπορεί να σε διαφωτίσει καλύτερα...

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#17 Δημοσίευση από Billaras »

 On-line δρομοι απο το portal kithara.gr

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=Topics&tpid=7

Πηγαινετε στην παραπανω σελιδα και κατω-κατω θα βρειτε τους δρομους καθως και συγχορδιες για μπουζουκι και μπαγλαμα.

Ξηρούχης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005 02:17 am

#18 Δημοσίευση από Ξηρούχης »

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος αλλά θέλω να επισημάνω κάτι. Όλοι εσεις που πάτε και πληρώνετε να μάθετε μουσική είστε βλάκες. Τα πάντα τα έχει το ίντερνετσ! Μάθετε μουσική σε 2 λεπτά και τσάμπα ρε!

Πάμε καλά εδώ μέσα; Τι είναι δρόμος; ξέρει κανείς;

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#19 Δημοσίευση από max »

Xyrouhis έγραψε:Καλησπέρα, είμαι καινούργιος αλλά θέλω να επισημάνω κάτι. Όλοι εσεις που πάτε και πληρώνετε να μάθετε μουσική είστε βλάκες. Τα πάντα τα έχει το ίντερνετσ! Μάθετε μουσική σε 2 λεπτά και τσάμπα ρε!
Καλά τα ισοπέδωσες όλα με την τρομερή επισήμανση ..! Οι δάσκαλοι μπουζουκιού πρέπει να πεθάνουν !!
Πως θα μάθεις σωστά να παίζεις αν δε μάθεις τους δρόμους και ακόμα περισσότερο αν δεν τρίψεις τον ... ποπό σου με κάποιον άλλο που ξέρει κάτι παραπάνω. Κ πέρα απαυτό το μπουζούκι θέλει κ ψυχή . Είναι σαν να πηγαίνεις να φτιάξεις μουσακά ( όπως λένε κ τα παιδιά ) με απευθείας συνταγή από ιντερνετ, είναι δυνατόν να σου πετύχει αν δε ... δεις τη μπεσαμέλ να φτιάχνεται μπροστά σου??

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#20 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Ρε παιδια δεν ειμαι μουσικος , ουτε καταφερα να μαθω μπουζουκι που ειναι ο νταλκας μου και με το με αυτο το καρβουνι θα φυγω . Μη με παρεξηγησετε ουτε να με παρετε με τις πετρες οπως καποιος φιλος , αλλα νομιζω οτι ο ΣΩΤΗΡΗΣ πλησιασε την αληθεια . Το ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ , το ΔΗΜΟΤΙΚΟ και η ΨΑΛΜΟΙ δεν μπορουν να αποδοθουν πληρως με την δυτικη μουσικη σημειολογια παρα μονο με την Βυζαντινη λεγομενη που δεν φυτρωσε ξαφνικα , αλλα ειναι συνεχεια της Αρχαιας . Συνοψιζοντας θα ελεγα πως μονο καποιος που ξερει καλα Βυζαντινη μουσικη θα μπορουσε να μας διαφωτισει στο θεμα παρτιτουρα .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#21 Δημοσίευση από max »

Και να γράψει κάποιος εδώ δε θα καταλάβουμε τίποτα γιατί μιλάμε για πράγματα που δεν ταχουμε στο μυαλό μας, αν και θαπρεπε, γιατί από μικροί μαθαίνουμε μόνο τη δυτική μουσική.

Είναι φοβερό αν σκεφτείς ότι στο μυαλό μας έχουμε συνηθίσει την ιδέα της δυτικής μουσικής και διδασκόμαστε στα σχολεία μόνο αυτή ενώ μέσα στο μυαλό μας υποσυνείδητα έχουμε τα ακούσματα της ανατολικής,βυζαντινής μουσικής μέσα από τα ρεμπέτικα κλπ (γιατί πχ τι να πεις χουζαμ,χιτζαζ, τι να πεις πλαγιος 2ος βυζαντινός κλπ είναι το ίδιο πράγμα απλά οι τούρκοι το λένε αλλιώς από τους έλληνες)

Είναι πολύ ωραία αυτά τα πράγματα, πχ για τη σύνθεση μιας βυζαντινής κλίμακας ενός 'μακαμιού' , βάζουμε μαζί , 'κολλάμε' ένα τρίηχο με ένα τετράηχο πχ τονος,τονος,τονος ειναι ενα τρίηχο . Για να καταλάβετε καλύτερα δείτε εδώ :

http://www.maqamworld.com/maqamindex.html
http://www.kairarecords.com/oudpage/Oud.htm

πολύ ορθά είπε ο Σωτήρης ότι από άλλη νότα ονομάζεται αλλιώς το μακάμι.Απλά επειδή εμεις παίζουμε κυρίως με συγκερασμένα οργανα(με τάστα, βλέπε μπουζούκι) γι'αυτό γίνεται χωρίς να μπορούμε να αποφύγουμε το 'μπαρσταρδεμα' που λέει ο Σώτος , να λέμε δηλαδή Σολ Χιτζαζ. Από την άλλη δε γίνεται , θαπρεπε να παίζαμε όλοι με ούτια, βιολιά κλπ που δεν έχουν τάστα και να ήταν αυτή η καθόλα παραδοσιακή μας μουσική ώστε να μιλούσαμε αγνά για δρόμους και μακάμια (που σημειωτέον είναι εκατοντάδες).
Τελευταία επεξεργασία από max σε 18 Νοέμ 2005 11:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”