Καραντουζένι

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από max »

georgalasg έγραψε: Χωρίς να είμαι σίγουρος Μι Σολ ρε ( Μι η χοντρη) ή Σολ Σολ ρε
Μήπως ήταν Ντο Σολ Ρε (Ντο η χοντρή) όπως λέει και ο ziannis από πάνω?
Αυτό είναι το καραντουζένι κούρδισμα.

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#9 Δημοσίευση από georgalasg »

Στο συγκεκριμένο τραγούδι δεν νομιζω γιατί όταν επαιζε και τις τρεις χορδες μαζί ακουγοταν σωστή συγχορδία.
Πχ όταν πάταγε στην πρώτη χορδή μι επαιζε Μι σολ Μι ή Σολ Σολ μι που είναι σωστή συγχορδία η Μι μινόρε.
Με το ντο τι συγχορδία θα εβγαινε; Ντο σολ μι ; Ντο ματζόρε. Αν και η βασική συγχορδία είναι η Μι μινόρε.

Τελος πάντων , δε ξερω και πολλά απο θεωρεία. ισως να είναι και έτσι.
Ισως να υπάρχουν πολλα είδη καραντουζένια ανάλογα την τονικότητα του τραγουδιού.
Θα ρωτήσω ένα φίλο μπουζουκτση επαγγελματία και θα επανέλθω όταν παρω απάντηση
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#10 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Ρε μάγκες, για να ρωτήσω κι εγώ που πάσχω απο θεωρία, ποια είναι η καντίνι και ποιά η μπουργάνα για να καταλάβω τι παίζει με το καραντουζένι.

iraklis
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 28 Δεκ 2004 10:12 pm

#11 Δημοσίευση από iraklis »

παιδια ψυχραιμια, πανω σε αυτο το θεμα (κουρδισμα) υπαρχει παραπληροφορηση. ο καθενας λεει τι εχει δαβασει απο τα βιβλια και αυτοι που τα λεγσνε δεν ξεραν να τα πουν και αυτοι που ακουγανε δεν γερανε τι σημαινει. Λοιπον θα σα πω εγω την γνωμη για τα κουρδισματα οπως μου τα ειπε ενας μπουζουξης και οπως τα διασταυρωσα και εγω. (γιατι υπαρχε μια μυστικοπαθια γυρω απ το θεμα).
Το καραντουζενι εναι: Ε-Α-Ε
δηλαδη ΛΑ. το τραγουδι του Μαρκου επρεπε να 'ρχοσουνα μαγκα μες τον τεκε μς ειναι E-A-E. η μελωδι στη καντινι αι ακορντο σε ογδοα απο πανω.
Το αραπιεν που λενε ειναι Βb-Bb-D
δηλαδη σι υφεση (ματζορε). πολλα τραγουδια του Μπατη ειναι εκει (ατσιγγανα, σου 'χει λαχει κτλ) και το Μαρκου σκυλα με 'κανες και λιωνω.
στη ρε η μελωδια και οι αλλες χορδες ακορντο.
ευπροσδεκτα τα σχολια...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”