Γιωργος Μπατης - Ντουζενια

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
lantzanis
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009 04:00 pm
Τοποθεσία: Κρητη - Σητεια

καλα θυμασε

#8 Δημοσίευση από lantzanis »

ο θερμαστης ειναι ετσι οπως τα λες κ οντος εχει 2 μπαγλαμαδες,μπορει κ 3.
πιστευω οτι ο μπατης κουρδιζε την μπουργκανα με την μεσεα το ιδιο κ επαιζε τα ανοιχτα.... ας πουμε λα λα ρε η σι σι μι (ζουλα σε μια βαρκα μπικα) βρες το ντουζενι του απο κει να δεις τι ωραια που τεριαζει!!!
τωρα βαιβεα αλοι λενε οτι ο μπατης δεν ηξερε να παιζει τιποτα αλλα τοτε πιος παιζει το ταξιμι ζειμπεκικο?? ειμαι 100% σιγουρος οτι παιζει ο ιδιος.
ενα χρονακι περασε κ πια δεν νταλκαδιαζω
μονο ε'πηρα μπαγλαμα και του μεμετη μιαζω

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Απο την εκπομπή του 902, "78 στροφές" που μεταδόθηκε σε επανάληψη την περασμένη Κυριακή βράδυ (πρωτη προβολη Δευτερα 4.1.2010) και ηταν αφιερωμενη στο μπουζούκι, με καλεσμένους το Θύμιο Στουραϊτη, Στέλιο Βαμβακαρη και Παναγιώτη Καγιάφα, ακούσαμε για πρώτη φορα απο το Στέλιο Βαμαβακάρη για τα ντουζένια, οπως τα εμαθε απο το Μαρκο, τον Κηρομύτη και αλλους !!

Της ψυχής (!!) : ρε - σολ- ρε (μπουργάνα)
Ταξίμι σε ραστ-χουζαμ, στο ΣΟΛ, στο καντίνι και στη μεσαία, με κάποιες ιδιαιτερες διφωνίες και κολπα
τραγούδι : ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ (απο ΣΟΛ)

Συριανά : ρε - σολ - σι μπεμόλ
Παίζεται το χιτζαζ και χιτζασκιάρ (Σ.Β.)
Ταξίμι χιτζασκιάρ, στο ΣΙ μπεμολ, στη μεσαια και στην ψιλη
τραγούδι : ΣΚΥΛΑ Μ'ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΩΝΩ (απο ΣΙ μπεμολ)

Καραντουζένι : ρε - σολ- λα (μπουργάνα)
Ταξίμι ουσακ στη μεσαια χορδη
τραγούδι : Με τη φετινή πλημμύρα (απο ΛΑ με επιφύλαξη...)

ΡΕ -ΣΟΛ -ΣΟΛ : ρε -σολ - σολ (μπουργάνα)
Παίζεται το ραστ και ουσακ (Σ.Β.)
Ταξίμι ραστ-χουζαμ
τραγούδι : Κάντονε Σταύρο (στο καντίνι και ανοιχτές οι άλλες)

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από BLEKOS »

Εχω την εξης απορια....

Τα ντουζενια χρησιμοποιουνται καθολου σημερα;...αν ναι ποιος τα χρησιμοποιει;

Εσεις παιζοντας κουρδιζετε στα ντουζενια?
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#11 Δημοσίευση από ntouzenis »

Αφου δεν ειχαμε τις παραστασεις προφανως και δε χρησιμοποιουσαμε ντουζενια οι περισσοτεροι !! Μονο στο "Χατζηχρηστο" κουρντιζουμε νομιζω ΜΙ τη μπουργανα
και σχετικά πρόσφατα ειδα και το κουρντισμα του "Σακαφλιά" αλλα το ξεχασα ...
Εγω μονος μου παλια κουρντιζα ΜΙ τη μπουργανα στο "Γιανναρο" παιζοντας απο ΛΑ και στην κιθαρα εχω κουρντισει ΜΙ μινορε καποιες φορες ....

Παλι καλα λοιπον που εν ετει 2010 ειδαμε κι αυτο ....
Ο Κηρομυτης ειχε κανει μια αναφορα σε ραδιοφωνικη εκπομπη της Σοφιας Μιχαλιτση πριν καμμια 25ρια χρονια ...

Επισης στην προηγουμενη εκπομπη ο Δημ.Μυστακιδης μιλησε γαι τα κουρντισματα της κιθαρας, α λα Κωστη κλπ και αυτη ηταν πολυ καλη εκπομπη !!

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#12 Δημοσίευση από liga rosa »

τα ντουζένια είναι πολύ όμορφο πράγμα, ακούς και νοιώθεις αλλιώς το όργανο. αν και το κάθε ντουζένι έχει τους δικούς του σκοπούς, αν μάθεις τον χειρισμό μπορείς να περάσεις κομμάτια που να ταιριάζουν. και δεν θεωρώ πως πρέπει να εξαντλήσεις το ρε-λα-ρε για να περάσεις στα άλλα, απλά πράγματα είναι και παράλληλα χρησιμοποιούνται -αναλόγως το κομμάτι και την εποχή. πηγαίνεις πιο βαθειά στην παράδοση ξεκουρδίζοντας...
και στην κιθάρα είναι χρήσιμα τα κουρδίσματα και πιο εύκολα, δεν ξεφεύγεις πολύ από το στάνταρ κούρδισμα (μι ->ρε ή/και λα ->σολ στα μπάσσα, ενίοτε και μι ->ρε στο καντίνι, για σολ ματζόρε). ειδικά από σολ ματζόρε η κιθάρα κελαηδάει, όπως και από λα σαμπάχ (χωρίς ιδιαίτερο κούρδισμα). παίζεις και πολύ με ανοιχτές και καρφωτές στα πρώτα τάστα. έχω μονίμως τη μι μπάσα στο ρε, αφού η παρέα παίζει ταπανταρέ και βολεύει επίσης για σολ.
να πώ και το παράπονο μου; νά'ναι καλά ο κερομύτης που τα είπε απλόχερα, γιατί αν περιμέναμε από τον στ. βαμβ, δεν θα είχαμε καταλάβει και πολλά πράγματα. τα μισά είπε, με άλλα ονόματα και μοντέρνο δικό του παίξιμο. με όλο το σεβασμό...
νά'ναι καλά κι ο σταύρος κ. που ψάχνει τα ντουζένια που είπε ο κερομύτης, και του καραπιπέρη, καθώς και ο ντίνος από την καρδίτσα που βρήκε δέκα διαφορετικά κουρδίσματα στον... τσιτσάνη!!!
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

crow5047
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2009 10:55 am

#13 Δημοσίευση από crow5047 »

χαιρετω την παρεα.βρηκα τυχαια στο παρακατω site καταγεγραμμενα ντουζενια αλλα δεν εχω προλαβει να τα μελετησω.οποιος το προσπαθησει ας στειλει εντυπωσεις.
http://www.cave31.com/trichordo/trichordo.htm

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#14 Δημοσίευση από ntouzenis »

Εντυπωσιακο (με την πρωτη ματια)!!

Ερωτησεις :

- Το πινακακι πως δουλευει ;;
- Unison τι σημαινει ;

- Που τα εμαθε, λεει πουθενα ;;
- Ποιος ειναι ο τυπος ;;

Εχει και 3 δικα του στο τελος ...

Σημειωση

Χθες με μια παρεα επαιξα με ενα παλιο μπουζουκι του '58, (μικρη τρυπα, αναβαθο σκαφος με γωνιες) τα ντουζενια του Στελιου, με αυτη την τεχνική και πραγματακα ειναι καταπληκτικος ο ηχος που βγαινει !!!
Εννοειται οτι κουβαλαω μαζι μου σ'ένα μπλοκακι τα κουρντισματα και ολα τα σχετικα που ειπε ο Στελιος !!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”