Αθηνα και Περαια μου

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Αθηνα και Περαια μου

#1 Δημοσίευση από ntouzenis »

Πολυ ευχαριστουμε τον ppanos που ανεβασε το τραγουδι αυτο με την Κυρια Κουλα Αντωνοπουλου, απο την οποια υπαρχουν πολυ λιγα τραγουδια σε κυκλοφορια γενικα και κατ'επεκταση στο φορουμ !! Συμφωνα με τους καταλογους του Διονυση Μανιατη ειναι απο το 1916 ο δισκος :
Ζεϊμπεκικος - Κυρια Κουλα (Columbia Αμερικής Α.Δ. CO-Ε 3365)
αρα ειναι ιστορικη πλεον ηχογραφηση !! Ακουγοντας το επαληθευεται η χρονολογια μια και ηχει μεταξυ των ηχογραφησεων των Εστουδιαντινων της εποχης 1906-1912 και των πιο εξελιγμενων ηχ/σεων της δεκ '20 με τους σολο τραγουδιστες. Με την κα Κουλα τραγουδαει ταυτοφωνια καποιος τενορος σε μπελ-καντο στυλ, παραλληλα ομως αναφωνει επιφωνηματα επιδοκιμασιας, ας πουμε σε ανατολιτικο στυλ !!
Ισως βεβαια να ειναι και το "Αθηνα και Περαια μου" παλι με την κα Κουλα απ οτην Panellhinion Records αλλα βασιζομα ιστον τιτλο που ανεβηκε ... Το τραγουδι ισως ειναι δημιουργια της εποχης -λογω και των πολεμων- μια και το συνανταμε το 1918 με τον Δεληγιωργη και την Παπαγκικα το '23 και ΄25. Επ

Προσπαθω να βγαλω τους στιχους ...

Αθηνα και Περαια μου
...
Ελληνικη(ια) σημαια μου

Ελα και δε μερωνουμαι
..... ξημερωνουμαι

Γεια σας παιδια, γεια σας

Τα ματια σου τ'αραπικα
τα ειδα και τρελλαθηκα

Γεια σου Γιαννη Τσελιο (; )

Σημ.
Προφανως ο Μαρκος επηρρεαστηκε στα "Ματια σου τ'αραπικα" (και καλα εκανε !!) αφου και ο μουσικος δρομος ειναι ο ιδιος
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 25 Οκτ 2007 07:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#2 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Αθήνα και Περαία μου,
γεια σου, Μεγάλη Ιδέα μου,
Ελληνική σημαία μου.

Έλα και δε μερώνουμαι,
γιατί να ξημερώνουμαι;

Γεια σας, παιδιά, γεια σας!

Τα μάτια σου τ' αράπικα,
τα είδα και τρελάθηκα.

Γεια σου, Γιάννη Τσέλιο!


Πράγματι, δυσνόητο! Δυσκολεύτηκα αρκετά!
Το "μερώνουμαι", είναι όντως έτσι, ntouzeni, αφαίρεσα το ερωτηματικό. Σημαίνει ότι "δεν βρίσκω ησυχία".

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#3 Δημοσίευση από ntouzenis »

Τι να πω ... αφωνος !!!

Ευχαριστω σε Χασκιλ με τα σπανια ... σκιλλ !!!

--------

Λεω να ξεκινησω την αποκρυπτογραφηση σε ολα τα "Αθηνα και Περαια μου"
μια και αυτα που εχω ακουσει, εχουν ολα διαφορετικο στιχο, εξαιρουμενης της πιο προσφατης διασκευης της Ριτας Σακελλαριου με τιτλο "Στην αγορα του Πειραια", νομιζω πρεπει πνα ειναι η ιδια μουσικη ...

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

Τη μελωδια του "Αθηνα και Περαια μου" τη συνανταμε -τουλαχιστον το πρωτο γυρισμα- και στο "Μανάκι μου" οχι ομως σε ολες του τις εκδοχες. Συμφωνα με τη "βιβλο" του Μανιατη, το "Αθηνα και Περαια μου" εχει 5 εκτελεσεις :

1. Τριο Μακρυγιαννη (οργανικο) - Victor Αμερικης - 1918
2. Κυρια Κουλα - Pannhellinion - 1919
3. Μαρικα Παπαγκικα - Columbia Αμερ. - 1923
4. Μαρικα Παπαγκικα - Victor Αμερ. - 1925
5. Ορχηστρα Γκαντινη - Standard - μαλλον μετα το 1945

Αν αυτο που ανεβηκε προσφατα εχει τιτλο "Ζειμπεκικος" τοτε μιλαμε για ακομα μια και μαλιστα την πρωτη χρονολογικα ηχογραφηση του 1916 !!

Το "Μανακι" υπαρχει σε 8 εκτελεσεις απο το 1925 εως το '28 και μια μεταγενεστερη του Γκαντινη απο το 1946-47. Απο τις εκτελεσεις αυτες, εχουμε μονο 3 εδω. Οι εκδοχες του Νταλγκα και του Βιδαλη εχουν τη μουσικη του "Αθηνα και Περαια μου" (οχι ακριβως σε ολα τα γυρισματα) ενω της Παπαγκικα αλλαζει μελωδια και δρομο και ρυθμικα ειναι σχεδον το ιδιο, ελαφρως πιο γρηγορο ζειμπεκικο-καμηλιερικο. Το "Τωρα τα παιρνω" του Κατσαρου μπερδευει ακομα πιο πολυ τα πραματα μια και ειναι πανω στη μελωδια της Παπαγκικα με αλλο εντελως στιχο, μαγκικο, της φυλακης !!

Το ολο σκηνικο δειχνει καθαρα την επικαλυψη παραδοσιακων Μικρασιατικων μελωδιων με αυτες του ρεμπετικου και τη συνυπαρξη μελωδιων και διστιχων με τα κουτσαβακικα και μαγκικα, στις επισημες ηχογραφησεις της εποχης !!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”