ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ

#1 Δημοσίευση από dimitrios »

Mηπως εχει κανενας σε παρτιτουρα το "Θα σαλταρω" ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#2 Δημοσίευση από dimitrios »

Μηπως ξερει κανενας, τοτε, να το παιζει να μου πει κανα δυο σημεια?

Που 'σαι ρε Ευκαιρε.......
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#3 Δημοσίευση από socrates »

Φίλε, σε έχω δεί από μέρες και θα ήθελα να σε βοηθήσω. Το παίζω χρόνια το τραγούδι και έχω κάνει και μιά χειρόγραφη μεταγραφή του σε πεντάγραμμο, αλλά βασισμένη στην εκτέλεση του Νταλάρα η οποία δεν μου φαίνεται και η αυθεντικότερη. Έψαξα στο δικό μας site και βρήκα μία άλλη εκτέλεση με τον Γενίτσαρη, αλλά ούτε αυτή μου αρέσει πολύ γιατί είναι νεώτερη με ντραμς και τα ρέστα, και ακόμα αναζητώ την πρώτη εκτέλεση για μία πιο αυθεντική μεταγραφή. Αν θα σε ικανοποιούσε η μεταγραφή μου απο την εκτέλεση του Νταλάρα, μπορείς να την έχεις όποτε θέλεις, αλλά για την ώρα δεν ξέρω πώς να βάλω εικόνες στο site, στην ειδική σελίδα για παρτιτούρες, οπότε πρέπει να σκεφτούμε άλλον τρόπο.

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#4 Δημοσίευση από dimitrios »

Ευχαριστω πολυ φιλε Σωκρατη. Το τραγουδι ειναι του Γενιτσαρη και η πρωτη ηχογραφηση του στην αυθεντικη του μορφη ειναι αυτη που εχουμε στο σαιτ. Ο ιδιος δυστυχως ποτε δε το ηχογραφησε την εποχη που το τραγουδι λογω της κατοχης ηταν επιτυχημενο. Βεβαια υπαρχει και η ηχογραφηση του Κατσαρου που το παρουσιαζει ως δικο του, αλλα ειναι λιγο διαφοροποιημενη γιατι προφανως το ακουσε και το μετεφερε δια μνημης στην αμερικη.
ΠΑρολα αυτα ειναι μονο δυο σημεια που ψαχνω τις νοτες. Στο "Θα σαλταρω, θα σαλταρω......" και στο "Ζηλευουνε δε θελουνε, ντυμενο να με δουνε".


Παντως ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.
SALVATORES DEI

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#5 Δημοσίευση από rebetika »

Dimitrie an den kanw lathos einai se Re(Xitzaz).Diladi me ta paidia se auto ton tono to paizame.Elpizw na se boithisa estw kai ligo.

Άβαταρ μέλους
Κώστας Ε.
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 03:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

#6 Δημοσίευση από Κώστας Ε. »

Έστειλα στο mail σου την εκδοχή του Σαλταδόρου που μου έμαθε ο δάσκαλος μου.
Είναι κάπως κομπογιαννίτικη η επεξήγηση γιατί τότε δεν σκάμπαζα και πολλά από μουσική! Ελπίζω να βοηθήσει.

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#7 Δημοσίευση από dimitrios »

φιλε Κωστα ευχαριστω πολυ - με τη βοηθεια σου βρηκα το σημειακια που μου ελειπαν.
SALVATORES DEI

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”