Επιλογή τρίχορδου

Μακάμια, κουρδίσματα, δρόμοι, ρυθμοί κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
kostasp
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιαν 2017 07:47 pm

Επιλογή τρίχορδου

#1 Δημοσίευση από kostasp »

Καλησπέρα.
Θέλω μια γνώμη για το εξής θέμα.
Ξεκίνησα με 4χορδο πριν 1 περίπου χρόνο και τώρα θέλω να πάρω κάτι σε 3χορδο για πιο "παραδοσιακό" παίξιμο.
Το 4χορδο θα το κρατήσω.
Απλά δεν έχω αποφασίσει αν το 3χορδο θα είναι μπουζούκι, ή μήπως θα μου αρέσει καλύτερα τζουράς ή μπαγλαμάς.
Για χαβαλέ το θέλω περισσότερο, να παίζω μόνος μου.
Και μου αρέσει ο δυνατός ήχος, δεν μπορώ κάποια μπουζούκια που ακούγονται "απαλά" σαν κιθάρα περίπου δηλαδή.
Οπότε θα ήθελα κάποιες γνώμες σχετικά με αυτά τα 3 όργανα, πως διαφέρει ο ήχος ενός τζουρά ας πούμε με ένα μπουζούκι, είναι πιο δυνατός, λιγότερο γεμάτος/μπάσος; Και αντίστοιχα πως συγκρίνεται ο μπαγλαμάς με τον τζουρά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Κώστας

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή τρίχορδου

#2 Δημοσίευση από liga rosa »

γεια χαρά!
ανοίγεις μεγάλο θέμα, στην ουσία για τέσσερα διαφορετικά όργανα -το καθένα με δικό του ρεπερτόριο και τρόπο παιξίματος.
το τρίχορδο έχει μεγάλες διαφορές και στην κατασκευή (άρα στον ήχο), πέρα από την διαφορετική λογική κουρδίσματος (άρα παιξίματος). η ένταση είναι θέμα κατασκευής, επίσης ο πιο πρίμος και ξερός ήχος του τρίχορδου σκάει καλύτερα και ξεχωρίζει περισσότερο από ενός τετράχορδου.
παρεπιμπτόντως, οι λαΐκές κιθάρες μια χαρά ένταση έχουν (σε αντίθεση με τις αμερικάνικες ακουστικές του εμπορίου). επίσης, τα τελευταία χρόνια ευτυχώς φτιάχνονται παραδοσιακά τρίχορδα και όχι τετράχορδα με μία χορδή λιγότερη.
ο τζουράς έχει πιο χαλαρές χορδές άρα πιο χαμηλόφωνο και βραχνό ήχο. ταιριάζει πχ στον γιοβάν τσαούς ή σε μουρμούρικα με ανοιχτές.
ο μπαγλαμάς πάλι χρησιμοποιείται περισσότερο για συνοδεία, αν και έχει σημαντικές αλλά παραγνωρισμένες μελωδικές δυνατότητες (βλέπε μπάτη, ειδικά με ντουζένια). και εδώ πάλι έχουμε το φαινόμενο να φτιάχνονται μπαγλαμάδες σαν μικρογραφίες μπουζουκιού (με αντίστοιχο ήχο) και όχι σαν όργανο με την δική του προσωπικότητα. μια και ρωτάς, οι μπαλαμάδες συνήθως είναι φωνακλάδες!
όπως και να έχει, πάρε σβάρνα τους οργανοποιούς και τις ταβέρνες και δοκίμασε/άκουσε όσα περισσότερα όργανα μπορείς. και μια διευκρίνηση για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο: τί ακριβώς εννοείς παραδοσιακό παίξιμο; τύπου μάρκου ή και καραπιπέρη, ή απλά κάτι πριν το λαΐκό;
ελπίζω να βοήθησα,
νίκος
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

kostasp
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιαν 2017 07:47 pm

Re: Επιλογή τρίχορδου

#3 Δημοσίευση από kostasp »

Ευχαριστώ Νίκο, χρήσιμες πληροφορίες. Παραδοσιακό παίξιμο εννοώ πχ Βαμβακάρη/Δελιά, όχι λαϊκό πχ Μπιθικώτση/Καζαντζίδη/Καλατζή, χωρίς να θέλω να μειώσω σε τίποτα τους δεύτερους.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή τρίχορδου

#4 Δημοσίευση από liga rosa »

ούτε τσιτσάνη-χαζηχρήστο-μητσάκη-κλπ; τότε πας για προπολεμικό ήχο στο πειραιώτικο ύφος, ψάξε για κανένα 65άρι μπουζούκι με μικρό σκάφος.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή τρίχορδου

#5 Δημοσίευση από Admin »

65αρι λες Νίκο ε; Δεν είναι όμως πολύ πιο μαλακό έτσι, χορδές να τζιτζιρίζουν εννοώ κλπ ;

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή τρίχορδου

#6 Δημοσίευση από liga rosa »

αν φτιαχτεί με τις κατάλληλες κλίσεις, έχει κανονική τάση. όσα έχω δοκιμάσει έχουν παλαιϊκό ηχόχρωμα.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική θεωρία”