Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

#15 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Όντως είναι εντυπωσιακό όπως το έχεις εσύ Σωκράτη.
Να΄σαι καλά φίλε...

Το βιβλίο είναι 3-4 μέρες στα χέρια μου Σωκράτη και επειδή εγώ δεν έχω σκάνερ κατάφερα μέσω φίλου να μου κάνει pdf την πρώτη συνέντευξη που την έκανα αντίγραφο σε χαρτί. Δεν είχα τον χρόνο δηλαδή για να μπορέσω να το απλώσω όπως θα περίμενες. Αυτό θα πάρει μερικές ημέρες όχι γιατί μ΄αρέσει να σας τυραννάω (χαχαχαχα) αλλά γιατί είναι λίγο δύσκολο να φωτοτυπηθεί, να σκαναριστεί όλο το βιβλίο και να μου αποσταλλούν τα αρχεία. Καλά καλά δεν το έχω διαβάσει όλο που λέει ο λόγος. Θα προσπαθήσω όσο πιο σύντομα γίνεται να ανεβάσω και άλλες συνεντεύξεις με τον τρόπο που μου έδειξες. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

#16 Δημοσίευση από socrates »

Α, κατάλαβα. Ούτε εγώ έχω σκανερ, το έχω παρατήσει στην Αθήνα και μερικές φορές σαν κι' αυτή χρειάζεται.
Αφού ο φίλος σου θα μπεί στον κόπο να κάνει το σκανάρισμα, γιατί δεν του λές να μετατρέψει όλες τις φωτογραφίες σε pdf ή να σου τις δώσει σε ένα στικάκι να τις μετατρέψεις εσύ. Δεν χρειάζονται εκτύπωση σε χαρτί. Κατόπιν ή εσύ ή αυτός τις κολλάτε όλες σε ένα μεγάλο pdf με τις εντολές "combine => Merge Files Into a Single PDF" και το δημοσιεύεις μία και έξω.
Κάνω κάτι ανάλογο με τα δύο δικά μας PDF:
Τσιτσάνης 11-5-1952.pdf
(2.63 MiB) Μεταφορτώθηκε 1175 φορές

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

#17 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να ευχαριστήρω ακόμη μία φορά τον socrates για την πολύτιμη βοήθεια του. Είναι σημαντικό Κεφάλαιο για το sealabs καθώς η ένταση η τεκμηρίωση και η αφοσίωση γι΄αυτό που κάνει είναι Μοναδική. Νά΄σαι καλά ΣΩΚΡΑΤΗ.

Στο προκείμενο τώρα.

Όπως είπα και στα προηγούμενα σχόλια μου έχω έρθει σε επαφή με τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή του Μουσείου Τσιτσάνη κ.Στέλλιο Καραγιώργο όπου σε νέα μας συνομιλία δέχτηκε να απαντήσει σε όλα όσα αφορούν το Μουσείο το οποίο στο επόμενο διάστημα θα κάνει και εγκαίνια. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα ότι αντί να του στείλω εγώ τα ερωτήματα μου να δώσω και σε σας την ευκαιρία να γράψετε τις δικές σας απορίες και ερωτήματα που αφορούν το μουσείο.
Έτσι από σήμερα και για τις επόμενες 7-10 ημέρες ας συγκεντρώσουμε εδώ όποια ερωτήματα υπάρχουν ώστε να τεθούν γραπτώς στον κ.Καραγιώργο που δέχτηκε όπως σας είπα να απαντήσει σε ερωτήματα των μελών του sealabs.

Την καλημέρα μου και πάλι

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

#18 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Στις 12 Μαΐου 1961 ο Βασίλης Τσιτσάνης δίνει συνέντευξη στον Δ.Αγγελόπουλο και στο περιοδικό για την λαϊκή μουσική με την ονομασία ¨ΠΡΩΤΟ¨. Η λαϊκή μουσική βρίσκεται ανάμεσα στον αστερισμό των Θεοδωράκη-Χατζιδάκι από την μία πλευρά και από την ινδοαραβική εισβολή από την άλλη. Ο Τσιτσάνης δεν σταματάει να ηχογραφεί λαϊκά τραγούδια τα οποία όμως δεν πουλάνε όπως παλαιότερα.

Στην παρακάτω συνέντευξη ο Τσιτσάνης, ως ¨ψυχή του λαϊκού τραγουδιού¨ όπως γράφει στο κείμενο του ο δημοσιογράφος, φανερά προβληματισμένος θα προσπαθήσει να ¨ορίσει¨ξανά το λαϊκό τραγούδι και την προέλευση του. Δεν θα διστάσει να μιλήσει για ¨πιθηκισμούς¨ αλλά και για επιστροφή στην ¨ζωντανή ψυχή¨ και στο ¨πηγαίο¨.

Για το φαινόμενο της ¨Ινδοκρατίας¨όπως έχει χαρακτηριστεί η περίοδος 1955-1970 θα μιλήσουμε εκτενέστερα στο επόμενο κείμενο. Εκεί θα διαβάσουμε και τις τρεις (3) συνεντεύξεις του Τσιτσάνη που έδωσε σε διάστημα 2-3 ετών με αποκορύφωμα τα σχόλια του στο περιοδικό ¨ΝΤΟΜΙΝΟ¨. Θα ανακαλύψουμε έναν διαφορετικό Τσιτσάνη από αυτόν που ξέρουμε όλοι.
Συνημμένα
4.pdf
Περιοδικό ¨ΠΡΩΤΟ¨ 12/05/1961 Συνέντευξη Β.Τσιτσάνη στον Δ.Αγγελόπουλο
(2.84 MiB) Μεταφορτώθηκε 605 φορές
foto.pdf
(1.52 MiB) Μεταφορτώθηκε 620 φορές
Τελευταία επεξεργασία από Για το Ανικανοποίητο..... σε 21 Απρ 2016 06:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

#19 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Δυστυχώς Σωκράτη μέχρι το 8 ακολουθώ τα βήματα σου αλλά εκεί που γράφεις ...Δίπλα του, δεξιά-κάτω υπάρχει ένα άλλο πλαίσιο που λέει "άνοιγμα". Κάνε αριστερό κλικ πάνω του...σε μένα δεν εμφανίζει αυτό το πλαίσιο με συνέπεια να μην μπορώ να ακολουθήσω τα επόμενα βήματα. Αν έχεις όρεξη να το ομορφύνεις όπως το άλλο κείμενο θα ήταν μια χαρά. Σου χρωστάω φυσικά και τις τρεις συνεντεύξεις για την ¨Ινδοκρατία¨αλλά επειδή θα χρειαστεί και κείμενο για την επεξήγηση του φαινομένου θα το καθυστερήσω λίγο. Sorry man :oops:

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

#20 Δημοσίευση από socrates »

Γειά σου για το ανικανοποίητο…
Δεν βλέπω τίποτα λάθος με το βήμα 8, το αρχείο σου ανεβαίνει κανονικά.
Στο βήμα 9 κάνε ένα απλό κλικ στο πλαίσιο που λέει "προβολή στη δημοσίευση". Δεν το κάνεις και γι' αυτό το αρχείο σου δεν προβάλλεται, ώστε να μπορείς να ακολουθήσεις τα επόμενα βήματα. Δεν είναι δύσκολο από το βήμα 9 και μετά, θα τα καταφέρεις γιατί το αρχείο έχει ήδη ανέβει στη σελίδα.

Έφτιαξα ένα καινούργιο pdf (Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ) προσθέτοντας όλα τα pdf που ανέβασες μέχρι τώρα, αλλά δεν ανεβαίνει γιατί ήδη το μέγεθος έγινε 7.24 ΜΒ, οπότε ξεπερνά το επιτρεπόμενο όριο και μάλλον πρέπει να αυξηθεί αυτό το όριο πάρα πολύ αν πρόκειται να μπορούμε να ανεβάζουμε ολόκληρα βιβλία στη σελίδα, φτιαγμένα από συγκολλήσεις pdf. Οπότε το μόνο που μένει είναι να τα προβάλλω για την ώρα όπως τα ανέβασες.
foto.pdf
(1.52 MiB) Μεταφορτώθηκε 1066 φορές

4.pdf
(2.84 MiB) Μεταφορτώθηκε 1011 φορές

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Βασίλης Τσιτσάνης ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

#21 Δημοσίευση από socrates »

ΜΕΡΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Το δημοσιογραφικό επίπεδο είναι οπωσδήποτε αξιοθρήνητο και στις δύο συνεντεύξεις, αλλά δεν θα έπρεπε να περιμένουμε και κάτι καλύτερο για το 1952 ή 62 κλπ, γιατί η μουσική δημοσιογραφία δεν υφίστατο σαν εξειδικευμένο επάγγελμα στην Ελλάδα. Ίσως στη δεκαετία του 60 να υπήρχαν ικανοί άνθρωποι να κάνουν τις σωστές ερωτήσεις, αλλά μάλλον θα είχαν άλλες προτεραιότητες και ενδιαφέροντα.
Πάντως γίνεται έκδηλο ότι και οι δυο δημοσιογράφοι είναι άσχετοι από μουσική και καλά θα ήταν να μην είχαν εκφράσει προσωπικές απόψεις εφ' όσον διαφαίνεται ότι δεν ξέρουν πώς να προσεγγίσουν το θέμα τους, αλλά μας έδωσαν αρκετές και μάλλον αβάσιμες. Έτσι καταλήγουμε να έχουμε 5-6 φτωχά διατυπωμένες ερωτήσεις στην κάθε συνέντευξη στις οποίες ο Τσιτσάνης λέει καθαρά την άποψη του. Αξιοθαύμαστος και γι' αυτό. Ας μην παραπονιόμαστε και πολύ, και ας λαβαίνουμε και πάρα πολύ υπ' όψιν το ιδεολογικό κλίμα και τον ψυχισμό της εκάστοτε εποχής. Τα χρόνια ήταν δύσκολα και τις περισσότερες φορές θα βρούμε μάλλον τους καλλιτέχνες κουμπωμένους και προσεκτικούς.
Αναρωτιέμαι αν του δόθηκε η ευκαιρία να επεκταθεί και με ποιόν τρόπο, γιατί σίγουρα θα μπορούσε να πεί πολύ περισσότερα.
Αλλά 4-5 ώρες για τι μιλούσαν στο σπίτι του στη δεύτερη συνέντευξη? Αυτό είναι μυστήριο και θα μείνει μυστήριο.
Ενδιαφέρον το ότι αναφέρει τους Παπαϊωάννου και Χιώτη σαν καλούς συνθέτες, αλλά όχι τον Μητσάκη που ήταν επίσης πολύ δραστήριος εκείνη την εποχή. Και εφ' όσον ήταν όντως καλοί συνθέτες και καλοί φίλοι όλοι, υποθέτω πως η συνέντευξη μπορεί να έτυχε στην περίοδο που τα είχαν κάπως τσουγκρίσει με το Μητσάκη.
Δεν βλέπω να έχει γίνει κάποιος υπαινιγμός για Θεοδωράκη ή Χατζιδάκι, οπότε το "όχι" αναφέρεται στην Ινδοκρατία που ήταν ήδη σε μεγάλη άνθηση, δεν μένει άλλος υποψήφιος για τέτοιο κατηγορηματικό "όχι" στην ερώτηση αν η λαϊκή μουσική πάει καλά. Απλή δημοσιογραφική αρλούμπα η διαφορετική ερμηνεία του.
Όσο για τη Συννεφιασμένη Κυριακή… άμε γύρευε… Ποτέ μην παίρνετε τα λόγια σαν ευαγγέλιο γιατί υπάρχουν και τα… απόκρυφα ευαγγέλια.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παλιοί μουσικοί - Συζητήσεις”