Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#113 Δημοσίευση από fakk »

Od-28101 ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΟΥΛΑ.JPG
Od-28101 ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΟΥΛΑ.JPG (671.44 KiB) Προβλήθηκε 6568 φορές
7054-F ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΟΥΛΑ.JPG
7054-F ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΟΥΛΑ.JPG (405.08 KiB) Προβλήθηκε 6568 φορές
[attachment=2]

...., ενώ εδώ βλέπουμε ότι οι αριθμοί μήτρας είναι ίδιοι.
Συνημμένα
Od-28101 ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΓΕΣ ΟΛΑ.JPG
Od-28101 ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΓΕΣ ΟΛΑ.JPG (710.43 KiB) Προβλήθηκε 6568 φορές
7054-F ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΓΕΣ ΟΛΑ.JPG
7054-F ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΓΕΣ ΟΛΑ.JPG (455.37 KiB) Προβλήθηκε 6568 φορές

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#114 Δημοσίευση από peloponnisios »

fakk έγραψε:G-7000-F και G-56000-F δεν είναι διαφορετικές σειρές.

7074-F και G-7074-F δεν πρόκειται για δύο διαφορετικούς δίσκους, απλώς ο 7074-F δεν υπάρχει.

Η σειρά 7000-F τελειώνει γύρω στο 7300-F και η σειρά 56000-F γύρω στο 56300-F.

Το G- προσδιορίζει ότι πρόκειται για ανατύπωση από άλλη εταιρεία (Odeon, Parlophone).

Αυτό έγινε κατά την περίοδο 1932-1934 και με περιορισμένο αριθμό δίσκων (περίπου 10 δίσκοι για G-56000-F και 20 για G-7000-F).
Σωστός ο Αυγέρης, για άλλη μια φορά. Δική μου παρανόηση η ερμηνεία του προθέματος G. Για να συνοψίσουμε:

Μιλάμε για δύο σειρές που αφορούν ελληνικούς τίτλους. Την 7000-F (δίσκοι 10'') και την 56000-F (δίσκοι 12''). Σε λίγες περιπτώσεις, όπου το περιεχόμενο κάποιων δίσκων είναι ανατύπωση από άλλη εταιρεία, προστίθεται στον αριθμό καταλόγου το πρόθεμα G το οποίο λειτουργεί ως διακριτικό. Δεν υποδηλώνει δηλαδή άλλη σειρά.
fakk έγραψε:Ο αριθμός μήτρας της ανατύπωσης σε μερικούς δίσκους είναι ο ίδιος με αυτόν του αρχικού δίσκου, ενώ σε άλλους είναι διαφορετικός. Για τους τελευταίους η εντύπωση μου είναι ότι πρόκειται για διαφορετική μήτρα.
Εγώ πάλι θεωρώ δεδομένο ότι ο διαφορετικός αριθμός μήτρας στις αμερικάνικες ανατυπώσεις υποδηλώνει και καινούρια μήτρα. Σε γραπτή επικοινωνία που είχα πριν καιρό με τον Charles Howard, πληροφορήθηκα από τον ίδιο για το δίσκο G-7067-F με τα τραγούδια "Εργάτης" (Π. Τούντα) σε ερμηνεία Ρούκουνα και "Το κουτσαβάκι" (Τσάμα) σε ερμηνεία Κασιμάτη (ανατυπώσεις φυσικά). Γι' αυτά τα δύο μου έδωσε τους αριθμούς 131094-1 και 131095-1 αντίστοιχα. Όταν τον ρώτησα τι είναι αυτοί οι αριθμοί, αν είναι coupling numbers ή κάτι άλλο, μου απάντησε "Τhey are the USA Columbia re-mastering mxes" (σ.σ. Mxes = matrixes, ωστόσο ο σωστός πληθυντικός του matrix είναι matrices).
fakk έγραψε:Στον αρχικό δίσκο B-21692 η ετικέτα λανθασμένα γράφει σαν ερμηνευτή τον Κασιμάτη, ενώ είναι ο Ρούκουνας.
Το ίδιο λάθος γίνεται και στην ανατύπωση 7079-F. Αυτό πιθανόν να σημαίνει ότι η ανατύπωση έγινε από τον δίσκο.
Τα στοιχεία της ετικέτας θα αντλήθηκαν από κάποιο έγγραφο της ελληνικής Columbia. Εκεί προφανώς σημειώθηκε το όνομα του Κασιμάτη αντί του Ρούκουνα. Είναι φυσιολογικό το λάθος της ελληνικής ετικέτας να επαναληφθεί στην αμερικάνικη, αλλά δεν έχει σχέση η μήτρα με αυτό.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#115 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα σε όλους.

Πριν λίγο καιρό είχα γράψει ότι στις ετικέτες των δίσκων που παράγονταν από το εργοστάσιο της Columbia δύσκολα θα βρίσκαμε τον όρο ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ. Χωρίς να γνωρίζουμε τους λόγους οι εταιρείες που ηχογραφούσαν στην Columbia μετά το 1930 σταμάτησαν να χρησιμοποιούν την λέξη Ρεμπέτικο στις ετικέτες των δίσκων.

Κοιτώντας καλύτερα λοιπόν ανακαλύφθηκαν 2 ετικέτες made in greece με προδιορισμό των τραγουδιών ως Ρεμπέτικα.

Το πρώτο είναι το τραγούδι ¨ΧΑΣΑΠΑΚΙ¨ του Δ.Μπαρούση με την Μαρίκα Φραντζεσκοπούλου (Πολίτισσα) με διεύθυνση ορχήστρας τον Σπ.Περιστέρη που ακόμα ηχογραφούσε στην Columbia πριν αναλάβει εξ ολοκλήρου τις τύχες των ODEON-PARLOPHONE. Το κομμάτι ηχογραφήθηκε κατά πάσα πιθανότητα το 1932.
ΧΑΣΑΠΑΚΙ-Δ.ΜΠΑΡΟΥΣΗΣ-ΜΑΡΙΚΑ-ΠΟΛΙΤΙΣΣΑ-ΣΠ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ
ΧΑΣΑΠΑΚΙ-Δ.ΜΠΑΡΟΥΣΗΣ-ΜΑΡΙΚΑ-ΠΟΛΙΤΙΣΣΑ-ΣΠ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ
WG-368-DG-267.jpg (61.78 KiB) Προβλήθηκε 6459 φορές
Το δεύτερο τραγούδι είναι ¨Ο ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΜΠΕΚΡΗ¨ του Κ.Σκαρβέλη με την Ροζίτα (όπως γράφει ο δίσκος) Εσκενάζη με διεύθυνση ορχήστρας τον συνθέτη. Το κομμάτι ηχογραφήθηκε κατά πάσα πιθανότητα το 1933.
Ο ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΜΠΕΚΡΗ-Κ.ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ-ΡΟΖΙΤΑ ΕΣΚΕΝΑΖΗ
Ο ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΜΠΕΚΡΗ-Κ.ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ-ΡΟΖΙΤΑ ΕΣΚΕΝΑΖΗ
WG-617-DG-444.jpg (204.79 KiB) Προβλήθηκε 6459 φορές
Τέλος για μπόνους ανεβάζω μία ετικέτα δίσκου από την Columbia Αγγλίας, με κομμάτι ηχογραφημένο κατά πάσα πιθανότητα το 1930 λίγο πριν ανοίξουν οι πύλες του εργοστασίου της Columbia. Είναι το τραγούδι του Π.Τούντα με τίτλο ¨ΙΣΑ ΡΕ ΣΩΦΕΡΑΚΙ¨ σε φωνητικά του Κ.Νούρου. Παίζουν οι μουσικοί Δ.Σέμσης(Σαλονικιός) βιολί ο Τζόβενος Σαντούρι και κιθάρα ο Αργυρόπουλος.
ΙΣΑ ΡΕ ΣΩΦΕΡΑΚΙ-ΤΟΥΝΤΑΣ-ΝΟΥΡΟΣ-ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ-ΤΖΟΒΕΝΟΣ-ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
ΙΣΑ ΡΕ ΣΩΦΕΡΑΚΙ-ΤΟΥΝΤΑΣ-ΝΟΥΡΟΣ-ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ-ΤΖΟΒΕΝΟΣ-ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
WG-198-DG-134.JPG (2.77 MiB) Προβλήθηκε 6455 φορές

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#116 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Χαιρετώ τους φίλους της σελίδας που έχουν αγκαλιάσει το συγκεκριμένο θέμα.

Οι τελευταίες αναρτήσεις όπως θα έχετε δει αφορούσαν ετικέτες με τον προσδιορισμό ¨ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ¨ και παρουσιάσαμε αρκετές από αυτές. Όταν θα ανακαλύπτονται καινούριες θα τις παρουσιάζουμε αμέσως.

Η σημερινή ανάρτηση αφορά ετικέτες δίσκων που τα αναγραφόμενα στοιχεία τους προκαλούν σύγχυση σε όσους ερευνούν ετικέτες για να συλλέξουν κάθε πιθανή πληροφορία που θα προστεθεί στα ήδη γνωστά.

Η πρώτη ετικέτα που παρουσιάζεται αφορά το τραγούδι του Ιάκωβου Μοντανάρη "Δυο χρόνια μακρυά μου" που είναι μία σύνθεση ελαφράς μουσικής. Τραγουδιστές στο κομμάτι είναι οι Κ.Κοντόπουλος και Α.Παπακωνσταντίνου. Την διεύθυνση της ορχήστρας έχει ο Ν.Σταθερός. Τα στοιχεία του δίσκου είναι Parlophon 101187 για τον αριθμό ηχογράφησης (μήτρας) και Β-21599-Ι για τον αριθμό κυκλοφορίας (καταλόγου).

Η ετικέτα είναι αυτή και παρακαλείσθε να προσέξετε τόσο τον τίτλο του τραγουδιού όσο και τους αριθμούς ηχογράφησης/κυκλοφορίας.
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΜΟΥ-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΜΟΥ-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
101187-B-21599-I.jpg (252.28 KiB) Προβλήθηκε 6398 φορές
Μέχρι εδώ όλα φαίνονται καλά.

Για δείτε όμως την παρακάτω ετικέτα.
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΣΟΥ-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΣΟΥ-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
101187-B-21599-II.JPG (2.71 MiB) Προβλήθηκε 6398 φορές
Αν και φαίνονται όλα ίδια με την προηγούμενη ετικέτα έχει κάποιες αλλαγές.

Τι αλλαγές παρατηρούμε;

Ότι το τραγούδι γίνεται από "Δυο χρόνια μακρυά μου" σε "Δυο χρόνια μακρυά σου". Ο αριθμός ηχογράφησης παρέμεινε ο ίδιος (101187) αλλά ο αριθμός κυκλοφορίας B-21599-IΙ μας λέει ότι το τραγούδι είναι η άλλη πλευρά της πρώτης ετικέτας!!! Δηλαδή στον δίσκο Β-21599 κυκλοφόρησαν τα τραγούδια "Δυο χρόνια μακρυά μου" από την μία πλευρά και το "Δυο χρόνια μακρυά σου" από την άλλη που όμως όπως είδαμε είναι το ίδιο τραγούδι μιας και έχουν τον ίδιο αριθμό ηχογράφησης.

Πάλι καλά που το τραγούδι κυκλοφόρησε ξανά λίγο αργότερα με άλλο αριθμό κυκλοφορίας και φανερώθηκε ποια από τις δύο εκδοχές είναι η σωστή.
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΜΟΥ-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΜΟΥ-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
101187-B-21666-I.jpg (159.35 KiB) Προβλήθηκε 6398 φορές
Και αν νομίζετε ότι το θέμα τελειώνει εδώ θα σας απογοητεύσω. Η συνέχεια είναι το ίδιο ενδιαφέρουσα.

Η αμέσως επόμενη ηχογράφηση για την Parlophon και με αριθμό ηχογράφησης (μήτρας) 101188 αφορά πάλι τραγούδι του Ιάκωβου Μοντανάρη με τίτλο "Μετάνοια Αμαρτωλής" (Φούλα).

Για δείτε την ετικέτα και παρατηρείστε τον αριθμό κυκλοφορίας. (B-21599-I) .
ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ (ΦΟΥΛΑ)-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ (ΦΟΥΛΑ)-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
101188-B-21599-I.JPG (2.89 MiB) Προβλήθηκε 6398 φορές
Είναι ο ίδιος με τον αριθμό της πρώτης ετικέτας και το τραγούδι "Δυο χρόνια μακρυά μου"!!!!

Η ίδια πλευρά ενός δίσκου διεκδικείται από 2 τραγούδια!!!!

Για δείτε όμως και το ίδιο τραγούδι με τον ίδιο τίτλο και τους ίδιους συντελεστές να είναι η άλλη πλευρά του δίσκου αφού ο αριθμός κυκλοφορίας αλλάζει και γίνεται B-21599-IΙ.

Ταυτόχρονα ο αριθμός κυκλοφορίας B-21599-IΙ είναι ίδιος με τον αριθμό κυκλοφορίας της δεύτερης ετικέτας που παρουσιάζονται δηλαδή του τραγουδιού με τον τίτλο "Δυο χρόνια μακρυά σου"!!!
ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ (ΦΟΥΛΑ)-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ (ΦΟΥΛΑ)-ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ-ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΤΑΘΕΡΟΣ
101188-B-21599-II.JPG (2.86 MiB) Προβλήθηκε 6398 φορές
Είμαι σίγουρος ότι σας μπέρδεψα εντελώς......

Καλή συνέχεια σε όλους

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#117 Δημοσίευση από fakk »

Να και μια ετικέτα του "ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ" χωρίς τη λέξη "Φούλα" στην παρένθεση, αλλά "ταγκό".

Είναι βέβαια η Φούλα, που σκότωσε τον άντρα της Δημήτρη Αθανασόπουλο και ύστερα από 10 χρόνια ζητάει συγχώρεση από τον "Μίμη της". Γυναίκες !!!

Όλα αυτά τα χρόνια "Πεθερά και Φούλα
P1140974.JPG
P1140974.JPG (2.92 MiB) Προβλήθηκε 6371 φορές
471A.JPG
471A.JPG (3.05 MiB) Προβλήθηκε 6371 φορές
στη φυλακή" ζητούσαν χάρη.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#118 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Γεια σου ρε fakk με τα ωραία σου.

Δεν είχα υπόψιν μου το κομμάτι του Τ.Δημητριάδη από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Να΄σαι καλά που μας το κοινοποίησες.

Να συμπληρώσω μόνο ότι από τις 5 ετικέτες που ανέβασα η 2η και η 4η φαίνεται να μπήκαν σε πρώτη φάση στον ίδιο δίσκο. Έχουν και οι δύο την ίδια υπογραφή του Μοντανάρη και οι αριθμοί κυκλοφορίας είναι η μία και η άλλη πλευρά του δίσκου.

Τι έγινε στην πορεία και μπερδεύτηκε τόσο πολύ το πράμα ουδείς γνωρίζει.

Ο Μοντανάρης και ο Τούντας είναι από τους ελάχιστους συνθέτες που είχαν φτιάξει δική τους σφραγίδα (στάμπα) που έμπαινε όπως φαίνεται καθαρά στην πάνω και αριστερά της ετικέτας. Η 1η και η 3η ετικέτα που έχουν την ίδια στάμπα του Μοντανάρη είναι διαφορετικές από τις ετικέτες 2 και 4 που έχουν άλλη στάμπα.

Τέλος να πω ότι η 4η ετικέτα τον Μοντανάρη τον έκανε Μοντανήρη.

Υ.γ Τώρα είδα που ανέβασες και τα δύο τραγούδια. Μας μαθαίνεις μουσική δάσκαλε!!!!!

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#119 Δημοσίευση από fakk »

48A.JPG
48A.JPG (3.1 MiB) Προβλήθηκε 6269 φορές
48B.JPG
48B.JPG (3.05 MiB) Προβλήθηκε 6269 φορές

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”