Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#64 Δημοσίευση από fakk »

Τα διορθώνουμε στη νεοελληνική.
Και τους λατινικούς χαρακτήρες σε ελληνικούς.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#65 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

socrates έγραψε:.
Πρέπει να υποθέσουμε σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ότι οι τυπογράφοι δεν ήταν ελληνόγλωσσοι μάλλον (?), αλλιώς δεν εξηγείται, δεν μπορεί να υπήρξε τόση αδιαφορία από έλληνες υπαλλήλους.
Σωκράτη ο γνωστός Πάνος Σαββόπουλος έχει την απάντηση στο ερώτημα σου.

Γράφει χαρακτηριστικά...Επειδή δε οι εταιρείες «ORFEON RECORD» και «FAVORITE RECORD» που εξέδωσαν τους πρώτους δίσκους με την ένδειξη «ρεμπέτικο» ηχογραφούσαν και στο Κάιρο (και έχουμε πλούσια δισκογραφία σχετικώς και μάλιστα με παραπλήσιους αριθμούς στις ετικέτες των δίσκων), προφανώς έστελναν και εκεί (στο Κάιρο) όλη την ελληνική παραγωγή τους, είτε ήταν ηχογραφημένη στην Πόλη είτε στη Σμύρνη είτε αλλού...

Σύμφωνα με την τελευταία παράγραφο του Σαββόπουλου η τύπωση των δίσκων γίνονταν στην Αίγυπτο με τα γνωστά αποτελέσματα που είδαμε πιο πάνω.

Εδώ όλο το κείμενο του Π.Σαββόπουλου που είναι ένα μικρό μέρος του βιβλίου του "Περί της λέξεως <<ρεμπέτικο>>” το ανάγνωσμα…και άλλα" εκδόσεις οδός Πανός Αθήνα 2006.
Τον σύνδεσμο τον έχω δώσει και στην παρουσίαση της ετικέτας ΑΠΟΝΙΑ (ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ) καθώς γίνεται λόγος και για τον πρώτο δίσκο που στην ετικέτα του αναφέρεται η λέξη ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ.

http://www.24grammata.com/?p=28432

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#66 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

mortissa έγραψε:κάποιες ετικέτες είναι για γέλια, εκτός από την λάθος μετάφραση του τίτλου "σκίζουν" κι από ορθογραφία..
μερικά "μαργαριτάρια" - (είναι - είνε) (πόλη - πόλι) (ταίρι - τέρι).
Το “είνε” δεν είναι “μαργαριτάρι”. Η γραφή αυτή ήταν πολύ συνηθισμένη σε ολόκληρο τον 19ο αιώνα, παράλληλα με το “είναι” και επέζησε και για αρκετό τμήμα του 20ού. Το “πόλι” πάλι, είναι “δημοτικοποίηση” του “πόλις” με αποσιώπηση του ς, μία δηλαδή “πρώιμη” ορθογράφηση του πόλη, πριν επικρατήσει το η.
Νίκος Α. Πολίτης

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#67 Δημοσίευση από max »

Το θέμα είναι πως κάνουμε την καταγραφή στη βάση με στόχο να μπορεί κάποιος να ψάξει αν χρειαστεί και να εμφανιστεί το κατάλληλο αποτέλεσμα. Βλέπω τώρα "δυο ώμορφες στη κοκκινιά" και "ελένη κάτσε φρόνημα" - έχουν πονέσει τα μάτια μου χαχα.


Ωστόσο νομίζω καλύτερα να τα αποτυπώνουμε ακριβώς όπως είναι στην ετικέτα για να είμαστε πιστοί στην αρχειοθέτηση και στο μέλλον (..καιρού επιτρέποντος) που θα ενσωματωθούν με τα κυριώς τραγούδια της βάσης θα λυθεί το ζήτημα.

Άβαταρ μέλους
mortissa
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 08:20 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#68 Δημοσίευση από mortissa »

Ν. Πολίτη ευχαριστώ για την ενημέρωση, δεν έχω ξαναδεί τις συγκεκριμένες λέξεις γραμμένες με αυτό τον τρόπο ποτέ, να 'σαι καλά :)

Οκ, συνεχίζω να γράφω όπως είναι ο τίτλος στο δισκάκι.
H μερακλού η μόρτισσα πονεί,
μα δε το λέει...
κι αν τραγουδά, ψεύτη ντουνιά, μέσα η καρδιά της κλαίει..."

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#69 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα στην ρεμπετοπαρέα μας.

Συνεχίζοντας στο ίδιο ύφος με ετικέτες που έχουν "θέματα" στους τίτλους τους ανεβάζω μία ετικέτα με τον τίτλο " Απομίμησις φωνής πουλιών" με την ένδειξη Comic NOE σε δίσκο της Columbia Αμερικής χωρίς να αναφέρεται κάποιος τραγουδιστής ή συνθέτης.

Στην βάση μας δεν το έχω βρει με συνέπεια να υπάρχει ένα ερωτηματικό για την συγκεκριμένη ηχογράφηση.

Και εξηγούμε.

Στην άλλη πλευρά του δίσκου υπάρχει το τραγούδι "Ξελογιάστρα" του Θεόφραστου Σακελλαρίδη με τραγουδιστή τον Τέτο Δημητριάδη. Στην βάση μας για την ηχογράφηση της "Ξελογιάστρα" αναφέρεται ότι στην άλλη όψη είναι το τραγούδι "Απομίμησις φωνής πουλιών" του Θεόφραστου Σακελλαρίδη και αυτό.

history.php?rec_id=11124

Διαβάζοντας και τα πέντε (5) σχόλια του παραπάνω συνδέσμου της σελίδας μας υπάρχει ένα ερωτηματικό.

Το ¨Απομίμησις φωνής ζώων" είναι τραγούδι του Σακελλαρίδη με στίχους και μουσική ή είναι μία ηχογράφηση με μιμήσεις φωνών ζώων ή φωνής ζώων για να είμαι ακριβής;;;

Στον δίσκο που ανεβάζω με μολύβι υπάρχει η Ελληνική λέξη "γαηδούρι" (για να κρατήσω και την ορθογραφία) που με κάνει να πιστεύω ότι η ηχογράφηση αφορά πράγματι απομιμήσεις φωνής ζώου ή ζώων; Αν είναι του Σακελλαρίδη και αυτό δεν το γνωρίζω.

Στις χιλιάδες ετικέτες που ανέβασε η Ομάδα του sealabs υπάρχει η ετικέτα που ανεβάζω και εγώ χωρίς όμως να υπάρχει η ένδειξη "γαηδούρι".

Δείτε την και εδώ

photoalbum/picture.php?/2552/category/4

Έτσι απευθυνόμενος στον fakk, που είναι ο πλέον αρμόδιος να μας διαφωτίσει, το ερώτημα είναι τι ισχύει από όλα όσα έγραψα παραπάνω;;;

Έχει και αυτή την ηχογράφηση που θα ξεδιαλύνει το τι ισχύει; Έχει κάποια πληροφόρηση για την συγκεκριμένη ηχογράφηση;;

Υ.γ Αν την έχεις και αυτή την ηχογράφηση Αυγέρη θα μου πέσουν τα μαλλιά που δεν έχω :D αλλά μην μου ζητήσεις να "γκαρίξω". Δεν είμαι καλός στις μιμήσεις φωνών ζώων *yahoo*

Και όμως την είχες :(

display.php?recid=17461 Απομίμησις φωνής ζώων
Columbia Αμερικής 7016-F (89201)
Columbia Αμερικής 7016-F (89201)
Απομίμησις φωνής ζώων.JPG (2.91 MiB) Προβλήθηκε 4332 φορές
Τελευταία επεξεργασία από Για το Ανικανοποίητο..... σε 21 Ιούλ 2016 11:24 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#70 Δημοσίευση από fakk »

Προσπαθώ να σε φανταστώ γουλί και με μεγάλα αυτιά.

Ο Columbia Αμ 7016-F είναι ανατύπωση του Columbia Αγ 7643 και ΝΩΕ είναι ο Δημητριάδης.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”