Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#99 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

fakk έγραψε:
Ακόμα αν έβαζες στην αναζήτηση Συνθέτης: Αθανασίου Θ. θα σου έβγαζε 7 τραγούδια.

.
Πριν το ανέβασμα μου το πρωί στην βάση υπήρχαν 6 τραγούδια και αυτόν τον αριθμό έγραψα.Τώρα είναι 7. Ακόμα καλύτερα δηλαδή. Δεν υπήρχε ή δεν έβλεπα το τραγούδι "Στο Πασαλιμάνι" με τον Στράτο Παγιουμτζή και φαίνεται αυτό ότι αναφέρω τις συγκεκριμένες χρονιές χωρίς να γράφω για την εκτέλεση του 1937. Τώρα όντως βλέπω 7 τραγούδια του.
fakk έγραψε:
Για τα «Κάτω στο πασαλιμάνι μια μικρή συνάντησα», "Ταβέρνα" και «Τι γινήκαν τα γλυκά σου χάδια»:

1) αν έβαζες το τραγούδι "Πειραιώτισσα" θα άκουγες "Τι γινήκαν τα γλυκά σου τόσα χάδια"

2) αν έβαζες το τραγούδι "Ρετσίνα" θα άκουγες "Μες τις ταβέρνες κάθε βράδυ"

3) αν έβαζες το τραγούδι "Στο Πασαλιμάνι" θα άκουγες "Μέσα στο Πασαλιμάνι μια μικρή συνάντησα"
Σωστά τα λες Δάσκαλε *drinks*

Η πληροφορία του ότι το 1937 ο Στράτος τραγουδάει 2 τραγούδια του με οδήγησε σε λάθος αναζήτηση με τους παραπάνω τίτλους. Χωρίς να μου δώσουν (και σωστά) αποτέλεσμα.

Εκεί έγινε το μπέρδεμα με τα γνωστά αποτελέσματα :oops:

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#100 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

fakk έγραψε:
(Φώτη, αστειεύομαι βέβαια, προχώρα ακάθεκτος).
peloponnisios έγραψε:Εννοείται προχώρα ακάθεκτος.
Πιο δυνατά από ποτέ χαχαχαχαχαχα *yahoo*

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#101 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Φίλε Κώστα (peloponnisios) από την πρώτο κείμενο που ανέβασα σε αυτή την σελίδα έλεγα ότι όποια πληροφορία υπάρχει για όλους όσοι ασχολήθηκαν με τις ηχογραφήσεις (Μουσικοί-Στιχουργοί-Τραγουδιστές-Οργανοπαίκτες) πρέπει να διαχέεται σε εκείνους που ψάχνουν και ενδιαφέρονται για την μουσική. Όσο βαθιά κρυμμένη και να είναι πρέπει να ανασυρθεί και να δοθεί προς αξιοποίηση.

Σωστά κάνεις και πρόσθεσες όλες αυτές τις πληροφορίες για τον Αθανάσιο Αθανασίου ή Πειραιώτη και ελπίζω και εγώ κάποια στιγμή αυτές τις ηχογραφήσεις (αν και "οικιακές" όπως λες) να τις ακούσουμε από την βάση μας.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#102 Δημοσίευση από fakk »

Ath Athanasiou_Ayti einai i zwi mou 1.pdf
(3.97 MiB) Μεταφορτώθηκε 194 φορές
Συνημμένα
Ath Athanasiou_Ayti einai i zwi mou 2.pdf
(3.85 MiB) Μεταφορτώθηκε 166 φορές

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#103 Δημοσίευση από peloponnisios »

Για το Ανικανοποίητο..... έγραψε:ελπίζω και εγώ κάποια στιγμή αυτές τις ηχογραφήσεις (αν και "οικιακές" όπως λες) να τις ακούσουμε από την βάση μας.
Να είσαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα βγουν προς τα έξω. Αν όχι από εδώ, μιας και δεν ξέρω τι παίζει με πιο σύγχρονες ηχογραφήσεις, σίγουρα από κάνα youtube.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#104 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

fakk πολύ σημαντικό το pdf με την ζωή του Θ.Αθανασίου που ανέβασες. Από ένα απλό ανέβασμα ετικετών προέκυψαν πλείστες πληροφορίες για την ζωή του. Συνεχίζουμε....

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#105 Δημοσίευση από peloponnisios »

Για το Ανικανοποίητο..... έγραψε:fakk πολύ σημαντικό το pdf με την ζωή του Θ.Αθανασίου που ανέβασες. Από ένα απλό ανέβασμα ετικετών προέκυψαν πλείστες πληροφορίες για την ζωή του. Συνεχίζουμε....
Ξέρεις ποιο είναι το περίεργο, φίλε Φώτη; Ότι οι παραπάνω πληροφορίες, αλλά και πάαααρα πολλές που έχουν να κάνουν με το ρεμπέτικο, υπήρχαν ήδη, κάποιες ήταν και πασίγνωστες, ξεχάστηκαν και επανα-ανακαλύφθηκαν. Το πράγμα κάνει κύκλους. Πράγματα που ήταν πασίγνωστα το '30, μέχρι το '50 είχαν ξεχαστεί. Το '60 και '70 ξανα-ανακαλύφθηκαν, το '80 ξεχάστηκαν και πάει λέγοντας. Για παράδειγμα, το 2009 είχε γίνει πάλι συζήτηση για τον Αθανασίου στο Ρεμπέτικο Φόρουμ (δεν έχω διαθέσιμο link, σόρρυ) κι εκεί ήταν πάλι ο Αυγέρης που ανέβασε τη βιογραφία. Είμαι σίγουρος δε ότι σε λίγο καιρό που θα 'χει καταλαγιάσει αυτή η συζήτηση, πάλι θα βρεθούν κάποιοι να τα αναζητούν αυτά. Κι αυτό είναι ένα πρόβλημα που εντοπίζω. Πολλές φορές δεν υπάρχει μια συστηματική οργάνωση αυτής της γνώσης ώστε να υπάρχει διαρκής και εύκολη πρόσβαση στον καθένα. Γι' αυτό στοιχηματίζω πολύ σε σελίδες όπως αυτή που μας φιλοξενεί. Να ταξινομηθεί όπως πρέπει η πληροφορία και να την βρίσκει ο καθένας στην ολότητά της. Με στόχο να υπάρχει στο διηνεκές. Ελπίζουμε. 'Αλλωστε, πόσες φορές ακόμα θα ανακαλύψουμε την "Αμερική"; Θα καταντήσουμε γραφικοί...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”