Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#1 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα.

Με μεγάλη χαρά θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη και τους επισκέπτες της σελίδας μας ότι από σήμερα και στο εξής θα ανεβάζω σε μορφή pdf ετικέτες δίσκων 78 στροφών προπολεμικούς αλλά και μεταπολεμικούς όπως κυκλοφόρησαν πριν από 90-80-70 χρόνια. Δίσκοι που έγραψαν την μουσική ιστορία του τόπου μας με το περιεχόμενο τους. Και δεν μιλάμε για μερικές ετικέτες.
Είναι ένας ολόκληρος κόσμος άμεσων πληροφοριών αποτυπωμένος στις ετικέτες των δίσκων 78 στροφών.

Θα δώσω μερικά παραδείγματα

Ποιος ξέρει άραγε ότι η Ρόζα Εσκενάζυ όταν πρωτοβγήκε στην δισκογραφία αναγράφονταν στις ετικέτες σαν Σκεναζή ή Ισκεναζή;
Ποιος θα περίμενε ότι ακόμα και τα στρατιωτικά εμβατήρια θα περνούσαν από την επιτροπή λογοκρισίας και θα πέρναν αριθμό άδειας;
Ποιος θα περίμενε ότι ομιλίες του Ελευθέριου Βενιζέλου θα κυκλοφορούσαν σε δίσκους;

Οι ετικέτες αφορούν όλο το φάσμα της δισκογραφίας από Ποντιακά κομμάτια, ελαφρά, δημοτικά, ρεμπέτικα, σμυρναίϊκα, οπερέτες κ.ο.κ.

Είμαι σίγουρος ότι το ενδιαφέρον όλων μας θα είναι πολύ μεγάλο και η συζήτηση θα είναι μακρά και συνεχής.
Τελευταία επεξεργασία από Για το Ανικανοποίητο..... σε 20 Μάιος 2016 11:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#2 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα στην παρέα!

Όπως έγραψα πιο πάνω, από σήμερα και στο εξής, θα δημοσιεύω ετικέτες δίσκων 78 στροφών της προπολεμικής αλλά και μεταπολεμικής περιόδου.
Όπως θα δούμε οι ετικέτες με την πάροδο του χρόνου άλλαζαν και γέμιζαν με περισσότερες πληροφορίες.
Θα δούμε ετικέτες δημοτικών, σμυρνέικων, ρεμπέτικων, οπερετών, στρατιωτικών εμβατηρίων ελαφρών τραγουδιών και πολλών άλλων φυσικά.
Θα παρουσιάσουμε ετικέτες των Νταλγκά-Ρούκουνα-Σέμση-Τούντα-Σκαρβέλη-Μάρκου-Δελιά-Παπαιωάνου-Τσιτσάνη-Μητσάκη-Χιώτη-Ρόζας-Ρίτας-Στράτου-Στελλάκη-Γεωργακοπούλου-Μπέλλου-Νίνου αλλά και Βιδάλη-Δανάης-Μαρούδα και τόσων άλλων σημαντικών συνθετών μουσικών και τραγουδιστών.
Θα βουτήξουμε πίσω στον χρόνο και θα παρουσιάσουμε την ¨πολιτική¨ των δισκογραφικών εταιρειών απέναντι στα είδη μουσικής συν το χρόνω.
Με τις ετικέτες θα συνδέσουμε εποχές και γεγονότα, στιγμές που επηρέασαν την μουσική, κοινωνική και πολιτική ζωή του τόπου μας.
Όσες ετικέτες παρουσιαστούν τα αντίστοιχα τραγούδια θα τα βρείτε στο πεδίο της σελίδας με τα τραγούδια ανά συνθέτη ή ανά τίτλο τραγουδιού.
Οι ημερομηνίες των ηχογραφήσεων των τραγουδιών μέχρι το 1936 θα είναι από την βάση της σελίδας με τα τραγούδια της, όμως από εκεί και μετά οι χρονολογίες θα έχουν βάση την χρονολόγηση των τραγουδιών του Βασίλη Τσιτσάνη (όπου είναι δυνατόν) -από την βάση δεδομένων του Νίκου Ορδουλίδη- ο οποίος από την χρονιά εκείνη ηχογραφεί τραγούδια ανελλιπώς μέχρι το 1972. Έτσι ακολουθώντας τις ημερομηνίες του Ορδουλίδη για τον Τσιτσάνη –κατά προσέγγιση- θα έχουμε και μία αντίστοιχη χρονολόγηση άλλων τραγουδιών. Εξάλλου ο Τσιτσάνης ηχογραφεί και στις τέσσερις μεγάλες εταιρείες της εποχής.

Έτσι θα ξεκινήσω σήμερα με εφτά (7) ετικέτες τραγουδιών που αφορούν την περίοδο 1926-1936.

Δίπλα από τους τίτλους είναι οι σύνδεσμοι για να ακούσετε τα τραγούδια

Κατά χρονολογική σειρά τα παρακάτω τραγούδια:


1.Μενεμενλής-Βοήθα Παναγιά μου-1926 display.php?string=%CE%92%CE%9F%CE%97%C ... E%9F%CE%A5
ΜΕΝΕΜΕΝΛΗΣ
ΜΕΝΕΜΕΝΛΗΣ
menemenlhs-voh8a-panagia-mou-1926.jpg (126.13 KiB) Προβλήθηκε 12863 φορές
2.Γεροθεοδώρου-Τρεις σταυραετοί καθόνταναι-1926 display.php?recid=11969
ΓΕΡΟΘΕΟΔΩΡΟΥ
ΓΕΡΟΘΕΟΔΩΡΟΥ
gero8eodorou-treis stavraetoi-ka8ontanai-1926.jpg (141.76 KiB) Προβλήθηκε 12863 φορές
3.Δραγάτσης-Νταλγκας-Η χήρα-1927 display.php?recid=11779
ΔΡΑΓΑΤΣΗΣ-ΝΤΑΛΓΚΑΣ
ΔΡΑΓΑΤΣΗΣ-ΝΤΑΛΓΚΑΣ
Dragatshs-ntalgas-H-xhra-1927.JPG (2.76 MiB) Προβλήθηκε 12863 φορές
4.Μάστορας-Η γειτονοπούλα-1928
ΜΑΣΤΟΡΑΣ
ΜΑΣΤΟΡΑΣ
mastoras-h-geitonopoula-1928.JPG (2.46 MiB) Προβλήθηκε 12863 φορές
5.Γιαννιδης-Σακελάριος-Δανάη-Θα ξανάρθεις-1933 display.php?recid=17424
ΓΙΑΝΝΙΔΗΣ-ΣΑΚΕΛΑΡΙΟΣ-ΔΑΝΑΗ
ΓΙΑΝΝΙΔΗΣ-ΣΑΚΕΛΑΡΙΟΣ-ΔΑΝΑΗ
giannidis-sakelarios-danah-8a-xanar8eis-1933.JPG (2.78 MiB) Προβλήθηκε 12863 φορές
6.Ρούκουνας-Στο βοτανικό-1934 display.php?recid=1612
ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ
ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ
roukoynas-sto-botaniko-1934.JPG (2.79 MiB) Προβλήθηκε 12863 φορές
7.Τούντας-Χρυσαφένιος αετός.1936 display.php?string=%CE%A7%CE%A1%CE%A5%C ... E%9F%CE%A3
ΤΟΥΝΤΑΣ
ΤΟΥΝΤΑΣ
tountas-xrysafenios-aetos-1936.JPG (2.12 MiB) Προβλήθηκε 12863 φορές
Τελευταία επεξεργασία από Για το Ανικανοποίητο..... σε 21 Ιούλ 2016 10:24 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#3 Δημοσίευση από socrates »

καλημέρα Για το ανικανοποίητο, μπράβο και πάλι για την τεράστια προσπάθεια που άρχισες!
Βιαστικά σου γράφω μερικές παρατηρήσεις. Επειδή το εγχείρημα είναι μακρύ και νομίζω πως πρέπει εξ αρχής να δοθεί προσοχή και στην παρουσίαση, αλλά κυρίως στη διασταύρωση πληροφοριών που θεωρώ αναγκαία για καλύτερο κατατοπισμό των θαμώνων, οπότε προτείνω την δημιουργία καταλόγου και για τις δημοσιεύσεις των ετικετών και και για τις συγκεκριμένες ηχογραφήσεις στις οποίες οι ετικέτες αναφέρονται μέσω ενεργών υπερσυνδέσεων. Ήδη με μπερδεύουν 3-4 τραγούδια και θα επανέλθω σε αυτά.
Αλλά σε συγχαίρω για τη δουλειά που κάνεις.
Προσθέτω κάτι σαν κατάλογο χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που έδωσες, έτσι για μιά ιδέα, αλλά το συζητάμε ευρύτερα αργότερα, γιατί όλη αυτή η πληροφόρηση που θα προκύψει θέλει μάλλον πολύ προσεκτική οργάνωση για ευκολία χρήσεως της από όλους μας και ίσως οι συνδέσεις να κολλάνε καλύτερα στις επιμέρους δημοσιεύσεις των ετικετών.
τες πα, τα λέμε αργότερα, τώρα είμαι ξενύχτης και την πέφτω για ύπνο ως το απόγιομα. *angel*

ΕΤΙΚΕΤΕΣ
7 ΠΡΩΤΕΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ


ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ

1.Μενεμενλής-Βοήθα Παναγιά μου-1926
2.Γεροθεοδώρου-Τρεις σταυραετοί καθόνταναι-1926
3.Δραγάτσης-Νταλγκας-Η χήρα-1927
4.Μάστορας-Η γειτονοπούλα-1928
5.Γιαννιδης-Σακελάριος-Δανάη-Θα ξανάρθεις-1933
6.Ρούκουνας-Στο βοτανικό-1936
or
6.Ρούκουνας-Στο βοτανικό-1936
7.Τούντας-Χρυσαφένιος αετός.1936

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#4 Δημοσίευση από socrates »

Γειά και πάλι. θέλω να αναφερθώ στα τραγούδια που με μπέρδεψαν νωρίτερα.

1. Το νο. 4 του Μάστορα υπάρχει ανεβασμένη ηχογράφηση σαν "Γειτονοπούλα" μία φορά και σαν "Η Γειτονοπούλα" άλλες τρείς φορές.
Η σύνδεση μου αναφέρεται στην πρώτη εκδοχή βάση της ετικέτας που ανέβασες στην οποία φαίνεται σαν εκτελεστής ο Βιδάλης.

2. Το νο.5 μάταια το έψαξα στο όνομα του συνθέτη της ετικέτας: ο δυτικότροπος τζαζ συνθέτης Κώστας Γιαννίδης δεν είναι καθόλου αμελητέα ποσότητα κατά τη γνώμη μου, ούτε στα ελαφρά που έγραψε (σαν Γιαννίδης-που με κάνει να υποπτεύομαι μία ενδόμυχη δυσαρέσκεια με αυτό που έκανε), αλλά κυρίως το μεγαλείο του φαίνεται στις κλασικές του συνθέσεις-άγνωστες φυσικά σε κοινό και πολλούς μουσικούς, με το πραγματικό του όνομα σαν Γιάννης Κωνσταντινίδης. Τέλος πάντων, εμένα μου αρέσουν και τα "ελαφρά" του όπως το παρόν τραγούδι. Συνεχίζοντας την αναζήτηση το βρήκα στην σελίδα της Δανάης… και ξαναγέλασα με την αφέλεια όποιου το ανέβασε. Δεν κάνω καμία αξιολόγηση για την εκτέλεση ή για τη γενικότερη προσφορά της Δανάης, την οποία εκτιμώ πάρα πολύ, αλλά αν θεωρούμε γενικά το τραγούδι πρωτίστως σαν πνευματικό δημιούργημα αυτού που το έγραψε τότε τέτοιου είδους καταχωρήσεις πρέπει να ξεκαθαριστούν και τελικά να εκλείψουν. Ακόμα και όταν πρόκειται περί συλλογικής δημιουργίας, πχ "Συννεφιασμένη Κυριακή" κατά την άποψή μου πρέπει να καταχωρείται πριν από όλα στο όνομα του μουσικού και όχι του στιχουργού. Και πολύ σωστά δεν καταχωρούμε σε αυτήν την περίπτωση "Γκούβερης-Τσιτσάνης" αλλά απλά "Τσιτσάνης". Διαφορετικά μου θυμίζει το αμίμητο όταν κάποιος μου έκαανε παραγγελιά να του παίξω την "Φραγκοσυριανή του Σφακιανάκη" :D

3. Το νο. 6 "Στο Βοτανικό" το βρήκα με ακριβώς τα ίδια στοιχεία όπως τα δίνεις διπλή φορά στο όνομα του Ρούκουνα και μου είναι αδύνατο να ξέρω σε ποια ηχογράφηση αναφέρεται η ετικέτα, για αυτό έδωσα δύο συνδέσεις. Το μόνο στοιχείο που διαφοροποιεί τις ηχογραφήσεις σε σχέση με την ετικέτα είναι η χρονική διάρκεια (3.11 και 3.33). αν έχεις το δίσκο στην κατοχή σου, μπορείς να διευκρινίσεις? Ευχαριστώ.

Keep up the good work.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#5 Δημοσίευση από fakk »

Το νο.5 είναι το :
HMV Ελ AO-2173 / OGA- 15 ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙΣ Γιαννίδης Κ Σακελλάριος Αλ Δανάη 1934
και μόλις ανέβηκε.

Το νο. 6 "Στο Βοτανικό". Στον δίσκο LIBERTY 162 Αμερικής τραγουδά ο Αποστόλου. Αυτό με τον Ρούκουνα είναι μεταγενέστερη εκτέλεση.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#6 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα στην ρεμπετοπαρέα!!

Στην παρούσα φάση της κουβέντας που άνοιξε από τον Σωκράτη να διευκρινίσω ότι σκοπός μου είναι η πρώτη επαφή ειδικών και μη στον κόσμο των ετικετών των δίσκων και όχι απαραίτητα η αντιστοιχία ετικετών και τραγουδιών με τους δημιουργούς τους. Αυτό θα γίνει μελλοντικά όταν το υλικό που έχω στα χέρια μου (και το οποίο είναι τεράστιο) θα κατηγοριοποιηθεί ανάλογα με τους αριθμούς μητρών/καταλόγων ανάλογα τις εταιρείες την χρονιά και τον καλλιτέχνη. Αυτό θα γίνει σε βάθος χρόνου όταν θα υπάρχει μία καλή βάση δεδομένων. Για την ώρα αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι τα μέλη και οι επισκέπτες της σελίδας μας να έρθουν σε επαφή με τους δίσκους, να δουν πως οι εταιρείες έστηναν έναν δίσκο.
Όμως επειδή οι παρατηρήσεις σου όπως πάντα ξεκαθαρίζουν τα πράγματα πρέπει να πω ότι έχεις δίκαιο ότι θέλει προσοχή η παρουσίαση όπως την ξεκίνησα (αν και εξήγησα παραπάνω τον σκοπό τους) από εδώ και πέρα θα παρουσιάζω δίσκους που δεν χωρούν αμφιβολίες για τους δημιουργούς τους. Θα μείνω δηλαδή στο αντικείμενο της σελίδας που αφορούν κυρίως ρεμπέτικα και σμυρναίικα. Κάπου κάπου ίσως περνάω και ετικέτες που δεν αφορούν το αντικείμενο μας αλλά θα έχουν ένα ευρύτερο πλαίσιο.
Τέλος να ευχαριστήσω τον fakk για την άμεση και τεκμηριωμένη αντιστοιχία των δύο τραγουδιών με την Δανάη και τον Ρούκουνα. Ο fakk ως γνωστών μας έδωσε την λύση όταν ψάχναμε τον πρώτο δίσκο που πέρασε από την επιτροπή λογοκρισίας του Μεταξά και είχε τον αριθμό 1 αποτυπωμένο πάνω στον δίσκο.
Μία παρατήρηση θέλω να κάνω στο κομμάτι του Ρούκουνα. Όπως θα δείτε στην ετικέτα κάτω από τον τίτλο δημιουργός αναφέρεται ο ίδιος ο Ρούκουνας. Το κομμάτι είναι δικό του ή του Αποστόλου;

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ετικέτες δίσκων 78 στροφών

#7 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Συνεχίζοντας λοιπόν τις παρουσιάσεις ανεβάζω πέντε (5) ετικέτες δίσκων με τραγούδια που το καθένα τους έγραψε την δική του ιστορία του.
1ο τραγούδι

Μινόρε του Τεκέ - 1932
Τραγούδι του Χαλικιά. Όπως βλέπετε στην ετικέτα το όνομα του δημιουργού δεν υπάρχει στην Ελληνική έκδοση.
Στην σελίδα μας αναφέρεται ότι μπουζούκι στην εκτέλεση αυτή παίζει ο Σ.Περιστέρης

display.php?recid=4588 Μινόρε του Τεκέ
COL-WG-485-DG-275-MINORE-TOU-TEKE.jpg
COL-WG-485-DG-275-MINORE-TOU-TEKE.jpg (36.75 KiB) Προβλήθηκε 12752 φορές
2ο τραγούδι

Εφουμάραμ' ένα βράδυ - Μάρκος Βαμβακάρης-1932

Τραγούδι σταθμός για το ρεμπέτικο. Στην σελίδα μας ο τίτλος είναι Εφουμέρναμε αντί του σωστού Εφουμάραμ΄

display.php?recid=660 Εφουμάραμ' ένα βράδυ
COL-WG-511-DG-326-MARKOS-EFOUMARAM-ENA-BRADY.jpg
COL-WG-511-DG-326-MARKOS-EFOUMARAM-ENA-BRADY.jpg (106.24 KiB) Προβλήθηκε 12752 φορές
3ο τραγούδι

Βάλε με στην αγκαλιά σου - Παπάζογλου - Στελλάκης 1934

Στην σελίδα μας υπάρχουν και οι άλλες δύο εκτελέσεις με την Ρόζα και την Καναροπούλου

display.php?recid=1611 Βάλε με στην αγκαλιά σου
papazoglou-stellakhs-vale-me-sthn-agkalia-sou.jpg
papazoglou-stellakhs-vale-me-sthn-agkalia-sou.jpg (101.51 KiB) Προβλήθηκε 12752 φορές


4ο τραγούδι

Ο πόνος του πρεζάκια -Δελιάς -1936

display.php?recid=2085 Ο πόνος του πρεζάκια
DELIAS-O-PONOS-TOU-PREZAKIA.jpg
DELIAS-O-PONOS-TOU-PREZAKIA.jpg (102.06 KiB) Προβλήθηκε 12752 φορές



5ο τραγούδι

Η Βαρβάρα - Τούντας - Στελλάκης - 1936

display.php?recid=15021 Η Βαρβάρα
H VARVARA.jpg
H VARVARA.jpg (43.8 KiB) Προβλήθηκε 12752 φορές
Τελευταία επεξεργασία από Για το Ανικανοποίητο..... σε 21 Ιούλ 2016 10:37 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”