Χορός Τσάμικος,Δημήτρης Σέμσης

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
peris87
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Μαρ 2011 04:02 pm

Χορός Τσάμικος,Δημήτρης Σέμσης

#1 Δημοσίευση από peris87 »

Καλησπέρα σε όλους.Αναζητω οργανικούς σκοπούς παιγμένους από τον Δημήτρη Σέμση.Κατα την αναζήτησή μου έπεσα πάνω σε έναν σκοπό που τιτλοφορείται χορός τσάμικος display.php?d=0&recid=17528 . Γνωρίζει κάποιος παραπάνω πληροφορίες,όπως π.χ. σε ποιόν δίσκο υπάρχει το συγκεκριμένο κομμάτι,παιζει όντως ο Σέμσης κτλ.Ευχαριστώ.

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Χορός Τσάμικος,Δημήτρης Σέμσης

#2 Δημοσίευση από LIAS »

πρόκειται για το ένας αετός καθόντανε και μπορείς να δεις και τα δισκογραφικά στοιχεία πλέον. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι παίζει ο Σέμσης, αν και έτσι καταγράφεται στους γνωστούς καταλόγους.

THEO57
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 12 Φεβ 2011 12:35 am

Re: Χορός Τσάμικος,Δημήτρης Σέμσης

#3 Δημοσίευση από THEO57 »

Κατά το Μανιάτη, στους δύο δίσκους Electrophone Αμερικής P-9003 και Polydor Γερμανίας V-51091 / 118 BA, στους οποίους, σύμφωνα με τη σχετική σημείωση, περιέχεται το οργανικό με βιολί "Χορός Τσάμικος", υπάρχουν τα τραγούδια "Τσάμικος" (Στα Σάλωνα) και "Το τραγούδι του γάμου", με τον Ι. Παναγιωτόπουλο. Επομένως, αν τα αναγραφόμενα προήλθαν από αντιπαραβολή με τα στοιχεία του δίσκου, πρέπει να τα δεχθούμε ως αληθή. Διαφορετικά, μπορούμε να κρατήσουμε μια επιφύλαξη. Έχω και το οργανικό "Χορός καλαματιανός", στο οποίο σύμφωνα με τις σημειώσεις μου παίζει και πάλι ο Δημ. Σέμσης (ακούγεται και η προσφώνηση "γειά σου Σαλονικιέ μου με το βιολάκι σου") και το οποίο ενδέχεται να προέρχεται από την άλλη πλευρά του ίδιου δίσκου, στο οποίο υπάρχει το "Χορός Τσάμικος". Στην περίπτωση αυτή θα πρόσθετα, με πολύ μεγάλη επιφύλαξη, για σχετική έρευνα, το δίσκο Columbia Ελλάδος DG 0193, στον οποίο κατά το Μανιάτη υπάρχουν το "Καλαματιανός" και "Αετός" (αρβανίτικο).

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Χορός Τσάμικος,Δημήτρης Σέμσης

#4 Δημοσίευση από LIAS »

οι δίσκοι Electrophone P-9003 και Polydor V-51091 περιέχουν και στις δύο πλευρές τις ίδιες ηχογραφήσεις, όπως είναι και στην βάση μας και λόγω της ομοιότητας του ήχου και στις δύο πλευρές, πιστεύω ότι είναι σωστά τα mp3.
Το καλαματιανό με την προσφώνηση "γειά σου Σαλονικιέ μου με το βιολάκι σου" είναι το γνωστό ΜΑΝΤΗΛΙ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟ ή ΣΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ και είναι στον δίσκο V-51059
Τώρα, λόγω της ομοιότητας των ήχων στους V-51091 & V-51059, πιστεύω ότι παίζει ο Σέμσης σε όλα.
Στον DG-0193 περιέχονται ομότιτλα οργανικά, αλλά με πίπιζα κλπ, άλλη κατηγορία ήχου δηλαδή. Είναι και το ΑΕΤΟΣ και το ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟ χιλιοπαιγμένα και σίγουρα υπάρχουν πολλές ομοιότητες στις πίσω πλευρές των δίσκων.

Όλα τα παραπάνω, πάντα με επιφύλαξη και χωρίς κανένα δίσκο στο χέρι...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζητήσεις στίχων - τραγουδιών”